S blížícími se volbami v USA klesal dosah postů na Facebookové stránce Epoch Times ČR

V české redakci deníku The Epoch Times jsme v letošním roce vnímali, že dosah postů na naší facebookové stránce je čím dál nižší, přestože se počet našich fanoušků nesnižoval. Měli jsme podezření, že platforma uměle snižuje náš dosah. Rozhodl jsem se porovnat pocity s realitou, a je to opravdu tak. I když se nejedná o rozsáhlou statistickou analýzu, je jasné, že dosah stejného obsahu může být u různých účtů nepoměrně odlišný.

Ze strany sociálních médií zaznamenaly pobočky deníku The Epoch Times po celém světě restriktivní akce, stejně jako mnohá jiná konzervativní média, již mnohokrát. Ať už jde o demonetizaci ze strany Facebooku nebo YouTube, snižování dosahu, banování obsahu anebo algoritmickou nevýhodu ze strany Google vyhledávače.

Během letošního roku jsme postřehli, že naše facebookové posty mají čím dál menší dosah a čím dál méně reakcí, a to dokonce i u těch, které byly hojně sdílené.

Nástroje platformy Facebook poskytují statistiky, a tak jsem se rozhodl statistiky využít a z každého měsíce od března náhodně vybrat jeden týden v měsíci a podívat se na průměrný dosah příspěvků. (Úplně každý týden anebo statistiky všech postů na měsíční bázi jsem vyloučil kvůli časové náročnosti načítání statistik na platformě.)

FB stránka Epoch Times ČR má kolem 14 000 sledujících a v průběhu sledovaného období březen – listopad se jejich počet měnil jen zanedbatelným procentem.

Výsledek statistické analýzy potvrdil naše obavy. Zatímco v březnu a dubnu měly naše příspěvky průměrný dosah přes 2 200 uživatelů, od května začal jejich dosah postupně klesat, až se v říjnu a listopady dostal pod 900 uživatelů.

měsíc III IV V VI VII VIII IX X XI
dosah 2214 2426 1769 1571 1632 981 1033 880 853
S blížícími se volbami v USA klesal dosah postů na Facebookové stránce Epoch Times Č
S blížícími se volbami v USA klesal dosah postů na Facebookové stránce Epoch Times Č

Facebook na náš dotaz o klesajícím dosahu nereagoval.

I když důvod omezení dosahu našich postů není známý, tento trend za poslední půlrok velmi nápadně kopíruje blížící se volby v USA – zemi, kterou se v našich zprávám značně zabýváme. Statistiky z listopadu byly měřené z prvního týdne před samotnými volbami.

Porovnání dosahu jednotlivých článků

Některé naše zprávy přebírají Konzervativní noviny. A tak jsme se s nimi dohodli na malém pokusu a vzájemně jsme si porovnali facebookové statistiky dosahu stejného obsahu. Tedy jsme sledovali, jak se povede stejnému článku zveřejněnému na webu epochtimes.cz, který sdílíme na FB stránce ET ČR, a stejnému článku, který přebral web konzervativninoviny.cz a sdílel jej na své FB stránce.

Pro úplnější představu ještě uvádím, že FB stránka Konzervativních novin má kolem 7 400 sledujících, tedy skoro o polovinu méně než ET ČR.

Článek Nizozemské město chce ve jménu obav z klimatických změn zakázat reklamy na maso Dosah – Epoch Times: 1 299 a Konzervativní noviny: 1 134.

Článek Elon Musk nakonec Twitter koupil a „začal rybu čistit od hlavy“

Dosah – Epoch Times: 2 959 a Konzervativní noviny: 1 499.

Článek Italská premiérka Giorgia Meloniová slibuje návrat rodiny do středu společnosti

Dosah – Epoch Times: 1 053 a Konzervativní noviny: 2 270.

I když se jedná pouze o malý vzorek, vzhledem k počtu sledujících u obou FB stránek má ET ČR poměrně nižší dosah oproti KN u dvou postů (1299/14000 vs 1134/7400 a 1053/14000 vs 2270/7400). A u článku o Elonu Muskovi je poměrný dosah skoro stejný 2959/14000 vs 1499/7400.

Nabízel se ještě další pokus – porovnat dosah facebookových postů vycházejících ze stejného zdroje – a tedy Konzervativní noviny (KN) nasdílely na svoji FB stránku článek přímo facebookového profilu Epoch Times (ET): Americké volby jsou za rohem a poslední týdny přinesly mnoho zvratů. Jaká je situace teď a co by se mohlo dít? V tomto případě byl dosah postu na ET pouze 315 a KN 1 066.