Havanský syndrom: již v USA

Havanský syndrom se již objevil ve Spojených státech a zprávy o obětech syndromu potvrdil i bývalý prezidentský poradce pro národní bezpečnost John Bolton (2018-2019).

3. 2. 2022 9:25:46
CBS’s 60 Minutes informovalo, že nemoc známá jako Havanský syndrom, která stále mate lékaře, měla jednu věc společnou v dosud hlášených případech: všechny se vyskytly mimo Spojené státy, ale nyní bylo hlášeno více případů, a to i v Bílé. Dům samotný. Ve vysílání v neděli večer několik představitelů národní bezpečnosti hlásilo osobní zkušenosti s náhlým a nevysvětlitelným pocitem „zásahu“.

„Bylo to jako ostrá, bodavá bolest na straně hlavy, vzpomínám si na pravou stranu hlavy a cítila jsem závratě,“ řekla Olivia Troye, poradkyně bývalého viceprezidenta Mikea Pence pro vnitřní bezpečnost a boj proti terorismu. ukázat.

Podle něj pracoval v Eisenhowerově prezidentské budově (EEOB) hned vedle Bílého domu a šel po schodech dolů směrem k Bílému domu, když si poprvé všiml symptomů a sotva se dokázal udržet na nohou.

Incident mohl být ojedinělý, ale stal se mu několikrát poté, a co je důležitější, několika dalším vysokým americkým úředníkům, kteří mluvili s posádkou CBS. Občas se jim to stalo na půdě Bílého domu, občas v jejich domovech.

Bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton slyšel o incidentech z první ruky dost, aby uvěřil, že objevil důkazy o „úmyslném útoku“. „Nevidím žádný jiný rozumný předpoklad, pokud pečlivě prozkoumáme čísla případů a pozorovaný vzorec,“ řekl Bolton v pořadu.

Podle jednoho z úředníků, který hovořil pod podmínkou anonymity, si výše uvedených příznaků všiml i ministerský člen Trumpovy administrativy.

Miles Taylor, bývalý náčelník štábu ministra pro vnitřní bezpečnost, tvrdil, že on sám se v roce 2018 stal obětí dvou takových útoků ve svém bytě na Capitol Hill poblíž budovy Kongresu.

„Byl to vysoký cvrlikání, o kterém byste si mysleli, že je to buď kriket, nebo nějaký digitální zvuk. Nejpodivnější na tom bylo, když jsem šel k oknu, otevřel ho a podíval se na ulici, a řekněme, že je to jako tři ráno, muselo být kolem 4:30 a já viděl bílou dodávku. A pak se rozsvítila brzdová světla dodávky a auto se rozjelo,“ dodal Taylor. Zhruba po pěti týdnech se incident opakoval, v té době už měl muž „příznaky podobné otřesu mozku“.

Podle Williama Burnse, generálního ředitele CIA, se případy stále vyšetřují, ale zatím nemají žádné důkazy, že „mezi incidenty existuje souvislost“.

Nemoc označovaná jako Havanský syndrom může být doprovázena náhlými závratěmi, bolestmi hlavy, zrakovým postižením a nevolností, ale i duševními chorobami, úzkostmi a depresemi.

Syndrom byl poprvé zjištěn v roce 2016 u zaměstnanců velvyslanectví USA a Kanady v Havaně. Později vyšly najevo případy z Číny, Ruska a Spojených států a naposledy byl odhalen na americké ambasádě v Bogotě, Paříži a Ženevě.