Evropská komise jmenovala nového vedoucího zastoupení v Bulharsku

Yordanka Chobanova byla jmenována novou vedoucí Zastoupení Evropské komise v Bulharsku, uvedla Komise 6. února.

Chobanova bude působit jako oficiální zástupce Evropské komise v Bulharsku pod politickou autoritou předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové.

Datum účinnosti jejího jmenování bude určeno později, uvedla EK.

EK uvedla, že Chobanova, bulharský státní příslušník, má rozsáhlé diplomatické, vyjednávací, reprezentační a politické komunikační dovednosti, které si vypilovala během 15 let působení v bulharské a evropské veřejné službě.

„Role, které převzala v bulharské národní správě, se důsledně soustředily na záležitosti související s EU, což jí poskytovalo hluboké porozumění různým oblastem politiky EU a institucionální architektuře,“ stojí v prohlášení.

„Její znalosti o politikách EU a fungování Komise byly dále posíleny díky její současné roli politického referenta na Generálním ředitelství pro námořní záležitosti a rybolov.

V letech 2016 až 2021 byla velvyslankyní Bulharska ve Slovenské republice a nasbírala velmi cenné zkušenosti v diplomacii, které jí v nové funkci dobře poslouží, uvedla EK.

Předtím působila v několika klíčových rolích v Bulharsku, včetně poradkyně pro evropské záležitosti prezidenta Bulharské republiky a náměstkyně ministra pro místní rozvoj a veřejné práce.

Dříve působila v letech 2008 až 2012 také jako atašé pro regionální politiku na Stálém zastoupení Bulharské republiky při EU v Bruselu.

Chobanová má titul Ph.D. z Evropského univerzitního institutu ve Florencii v Itálii.