Bulharský regulátor veřejných služeb sníží ceny plynu o 8,4 % na únor 2024

Bulharský regulátor veřejných služeb schválil snížení regulované ceny plynu v zemi pro měsíc únor 2024 o 8,4 procenta, přičemž novou cenu stanovil na 71,08 leva za MWh, bez nákladů na dopravu, spotřební daně a daně z přidané hodnoty.

Regulátor uvedl, že se rozhodl snížit cenu na druhý měsíc po sobě kvůli cenovému vývoji na mezinárodních trzích s plynem.

Energetická a vodohospodářská regulační komise (EWRC) uvedla, že klíčovou roli ve snížení cen opět sehrála dlouhodobá smlouva o plynu s Ázerbájdžánem, která je spojena spíše s cenami ropy na mezinárodních trzích než s cenami v plynových centrech.

Vzhledem k tomu, že ázerbájdžánský plyn představuje 42 procent předpokládané měsíční spotřeby na únor, EWRC uvedl, že zůstává pozitivním faktorem při „dosahování výhodných cen“.

Zbytek plynu pro domácí spotřebu zajistila státní plynárenská společnost Bulgargaz prostřednictvím smlouvy o dodávce zkapalněného zemního plynu (LNG) a také plyn odčerpávaný ze skladu zemního plynu v Chirenu, uvedl regulátor.