Zvažte následující při nákupu nemovitostí v Chorvatsku

Některé z nich se mohou zdát intuitivní, ale stojí za zmínku. Zvážit:

Kolik peněz jste ochotni (nebo schopni) utratit;
Kde (přesně) byste chtěli žít;
Ať už hledáte trvalý nebo letní dům;
Musí být  – co nemovitost musí mít, abyste o ní mohli vůbec uvažovat;
Co nesmí být – co bude určitě znamenat, že pro vás nákup nemovitosti končí;
Právní stránka a daně.
Mohou si občané, kteří nejsou v Chorvatsku, koupit nemovitost v Chorvatsku?
Občané EU mají stejné právo koupit nemovitost v Chorvatsku jako občané Chorvatska. Budete však muset získat povolení od chorvatského ministerstva spravedlnosti. Podrobnosti o žádosti najdete na platformě e-Citizen, ale ve skutečnosti jde o jednoduchou písemnou žádost zaslanou ministerstvu spravedlnosti a veřejné správy.

A co občané třetích zemí? Nemůžete si koupit nemovitost v Chorvatsku, pokud nepocházíte z EU, ale tyto nákupy jsou regulovány dohodou o vzájemnosti, kterou Chorvatsko má s některými zeměmi. Stručně řečeno, vaše země musí mít takovou podepsanou dohodu s Chorvatskem. Chcete-li zkontrolovat, zda vaše země ano, vyhledejte ji na webových stránkách chorvatského ministerstva spravedlnosti a veřejné správy.

Jednou výhradou je, že pouze chorvatští občané si mohou koupit zemědělskou půdu, a to minimálně do roku 2023.

Další informace o udělení trvalého pobytu (nebo přechodného pobytu) v Chorvatsku naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních a evropských záležitostí.

A co daně?
Hlavní daní by byla 3% daň z převodu nemovitosti. Jak název napovídá, musíte tuto daň zaplatit pouze v případě, že je nemovitost převáděna (kupována, nadána nebo zděděna), ale ne v případě, že kupujete nově postavenou nemovitost, tj. Nemovitost, která se prodává poprvé. Jako základ daně se bere tržní hodnota nemovitosti v okamžiku podpisu smlouvy.

Ačkoli se daň z převodu nemovitostí od roku 2017 snížila, sazba DPH zůstává u transakcí s nemovitostmi účtovanými DPH 25%.

Majitelé rekreačních domů také musí platit daň mezi 5 a 15 kn / m2 obytné plochy (v závislosti na lokalitě a dalších faktorech).

Notář, kterého navštívíte za účelem podepsání potřebné dokumentace (předsmluvní dohody samotné smlouvy), bude odpovědný za registraci daňových údajů, takže se nemusíte bát. Určitě vám zašlou fakturu.

Cena určuje umístění
I při pokračující pandemii vzrostly ceny nových nemovitostí v roce 2020 o 3,1%, což vedlo k ceně 12 724 kn / m2. Průměrné ceny nových nemovitostí se velmi liší v závislosti na městě. Zde je stručný přehled cen v roce 2020:

Zagreb 14.013kn/m2
Split 22.640kn/m2
Rijeka 13.099kn/m2
Osijek 8.017kn/m2
Dubrovnik 30.324kn/m2

Ceny nemovitostí ve městech podél pobřeží mohou být nejvyšší, ale mnoho z nich je považováno za ideální místo k životu vzhledem k fantastickému podnebí, přírodním krásám a velkému potenciálu dalšího prodeje (pokud hledáte tuto možnost).

Chorvatský prodej nemovitostí vám pomůže vybrat perfektní nemovitost v Chorvatsku pro vaše potřeby. Nebudete se muset bát, protože všechny nemovitosti uvedené na našem webu mají čisté záznamy a jsou členěny podle pásem, což je zásadní pro to, abyste mohli co nejdříve uskutečnit svůj nákup a užívat si svůj nový domov!