Zoufalí policisté ve Francii: Chraňte nás před radikály, žádají vládu po dalším útoku

Zoufalí policisté ve Francii: Chraňte nás před radikály, žádají vládu po dalším útoku
Zoufalí policisté ve Francii: Chraňte nás před radikály, žádají vládu po dalším útoku

Ve Francii se množí ozbrojené útoky na policisty. Poslední z nich se odehrál v pátek, kdy devětatřicetiletý muž vážně pobodal policistku a další dva strážce zákona postřelil. Šlo o nedávno propuštěného vězně a radikálního vyznavače islámu s komplikovanou duševní chorobou. Policisté žádají vládu, aby podobným útokům věnovala větší pozornost.

Na předměstí francouzského Nantes v pátek dopoledne vešel muž na policejní komisařství a ohlásil problém s autem. Na přítomnou policistku náhle vytáhl nůž, pobodal ji a ukradl jí služební zbraň. S tou ze stanice uprchl. Čtyřicetiletá žena měla četná zranění, zejména na nohou a na rukou. Její stav je již stabilizován.

Než policie muže dopadla, skrýval se v bytě, ve kterém držel v zajetí mladou ženu. Při přestřelce s policií dva muže zranil. Útočník byl při policejním zásahu postřelen a později svým zraněním podlehl.

Schizofrenik a vyznavač islámu
Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin následně potvrdil, že byl muž čerstvě propuštěn z vězení a od roku 2016 je veden a sledován jako radikální vyznavač islámu. Rovněž mu byla zjištěna těžká schizofrenie.

Podle politiků je ale i přes tyto skutečnosti často složité podobným útokům zabránit. „Svůj trest si odseděl. Rovněž plnil všechna nařízení, která měl, a to včetně psychiatrického dohledu,“ uvedl ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti.

Nejde zdaleka o ojedinělý útok na francouzské policisty za poslední dobu. Například před měsícem jiný útočník u vchodu na policejní stanici v Rambouillet u Paříže pobodal policejní úřednici, která na místě zemřela. Šlo o muslimského radikála z Tuniska

Policisté zatím marně vyzývají vládu, aby je chránila lépe než odsouzené delikventy. „Cítíme se ohrožení. Chceme, aby si uvědomili, že bez ochrany policistů nemůže dobře fungovat ani ochrana běžných lidí,“ řekl policista Jean-Luc Chaudron.