Vysvětlujeme: Co je v tajných dokumentech z Pentagonu, odkud se vzali a proč Ukrajina mění vojenské plány

Dokumenty se minulý měsíc objevily na platformě sociálních médií Discord.

Internetem se poslední týdny šíří utajované dokumenty z Pentagonu. Mají obsahovat vzácné informace o práci americké špionážní služby a Washington se nyní obává, že by to mohlo ohrozit citlivé zdroje a narušit důležité zahraniční vztahy. Ukrajina už v důsledku úniku informací údajně změnila některé ze svých vojenských plánů.

Připravili jsme pro tebe stručný přehled o uniklých dokumentech. V případě zájmu o více zpráv o válce na Ukrajině klikni sem .

Sídlo Ministerstva obrany Spojených států amerických
Sídlo Ministerstva obrany Spojených států amerických

O čem jsou dokumenty?

Jedná se o desítky dokumentů, které měly vzniknout v únoru a březnu. Podle listu  New York Times obsahují například informace o ruské a ukrajinské vojenské strategii, detailně rozebírají i plány USA a NATO podpořit a pomoci ukrajinské armádě, která se připravuje na útok proti ruským vojákům.

Přestože v dokumentech nejsou konkrétní plány jednotlivých bojů (tedy kde, kdy a jak přesně bude Ukrajina útočit), obsahuje řadu jiných důležitých údajů. Zkušený ruský vojenský stratég z nich podle NYT  může čerpat a včas upravit ruské plány.

V dokumentech je například zmíněn americký raketový systém HIMARS (Mobility Artillery Rocket System), který má k dispozici ukrajinská strana. Může jí zasáhnout vzdálené cíle a útočit na klíčovou infrastrukturu nebo muniční sklady. Z dokumentů lze vyčíst, jakou rychlostí systém funguje, což může ruské straně pomoci.

Cennými informacemi pro Moskvu jsou například i harmonogramy dodávek zbraní či informace o tříslech ukrajinské výzbroje, protivzdušné obrany a připravenosti před chystanou protiofenzívou. Jsou tam také informace o ukrajinských zásobách, obecně dokumenty odhalují slabiny.

 Uniklé informace se však netýkají pouze vojenských operací na Ukrajině. Odhalují také rozsah amerického odposlechu klíčových spojenců včetně Jižní Koreje, Izraele a Ukrajiny.

Odkud se dokumenty šíří?

Dokumenty se začaly šířit začátkem března na Discordu, konkrétně v kanálu pro Minecraft. Později se dostali na známé extremistické fórum 4chan a odtud se rozšířili do prokremelských kanálů na Telegramu. Jedná se o fotografie zmačkaných vytištěných stran dokumentů, působí tak, že byly foceny narychlo.

Není jasné, odkud a jak se na internet dostali. Rusko obvinění ze zapojení do úniku dokumentů odmítlo.

Jsou dokumenty pravé?

Dokumenty označené jako tajné připomínají denní zprávy Sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA, které nejsou veřejně dostupné, a jsou datovány od 23. února do 1. března.

Pravost dokumentů se dosud nepotvrdila, ale některé jejich části považují odborníci za autentické. Pro CNN to potvrdily zdroje z americké vlády. Vypadá to tak, že části dokumentů byly upraveny: například ztráty na ruské ztrátě jsou podhodnoceny a strany na ukrajinské straně nadhodnoceny, což může sloužit k šíření dezinformací.

Například se v dokumentu píše, že během války bylo zabito 16 000 až 17 500 ruských vojáků a až 71 500 ukrajinských. Podle Pentagonu a dalších analytiků je však zraněných nebo mrtvých až 200 000 ruských vojáků (z toho 43 000 padlých) a více než 100 000 ukrajinských (z toho kolem 17 500 padlých), informuje dále NYT .
Ukrajinský voják mívá z tanku během cvičení na vojenské základně v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny ve středu 5. dubna 2023. Vojáci kontrolovali během cvičení připravenost techniky na bojové nasazení
Ukrajinský voják mívá z tanku během cvičení na vojenské základně v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny ve středu 5. dubna 2023. Vojáci kontrolovali během cvičení připravenost techniky na bojové nasazení

Co to znamená pro mezinárodní spolupráci?

Pentagon spustil vyšetřování ve snaze zjistit, jak k úniku došlo, ovlivňuje totiž národní bezpečnost USA i dalších zemí. Podle zdrojů CNN už Pentagon zpřísnil kontrolu toku přísně tajných dokumentů, ke kterým mají přístup stovky lidí ve vládě.

Konkrétně v případě spolupráce s Ukrajinou může únik narušit důvěru. Jeden z dokumentů odhaluje, že USA sledovaly i Volodymyra Zelenského. To není překvapující, řekl zdroj blízký Zelenskému, ale ukrajinští představitelé jsou hluboce frustrováni únikem informací.

Díky špionážní práci Spojených států dostávala Ukrajina velmi přesné informace o pozicích a plánech ruské armády, podařilo se jí také zabít několik generálů a jiných vysoko postavených hodnostářů.

Smrt takto vysokopostavených vojenských hodnostářů přímo na bojišti není běžnou záležitostí. Pro srovnání, americký generál naposledy zahynul při vnitřní sabotáži v roce 2014 v Afghánistánu a dříve žádný americký generál nezemřel více než 40 let. Na to, jak je možné, že v roce 2022 umírají ruští generálové u frontové linie, jsme se ptali expertů. Tady najdeš jejich odpovědi.

USA a Ukrajina dlouhodobě budují svůj diplomatický vztah, a rozsáhlý únik citlivých informací, které jsou momentálně dostupné po celém světě, tento vztah může naštrbit. Diplomaté z dalších zemí, kterých se únik týká, jsou rovněž frustrovaní. Podle dokumentů totiž USA špehovalo jak nepřátele, tak spojence.