Vyšetřování falešných zpráv se zaměřuje na brazilského presidenta Bolsonara a kritici se obávají ústavní krize

V Brazílii, když podpora prezidenta skončí, začnou útoky.

Vyšetřování falešných zpráv se zaměřuje na brazilského presidenta Bolsonara a kritici se obávají ústavní krize
Vyšetřování falešných zpráv se zaměřuje na brazilského presidenta Bolsonara a kritici se obávají ústavní krize

Když protikorupční křižácký ministr spravedlnosti letos odstoupil a kritizoval prezidenta Jaira Bolsonara na jeho odchodu, sociální sítě zaplavila tsunami invektiv a označila ho za komunistu, zrádce, gaunera. Když šampion zdravotnictví na sociální vzdálenosti odporoval Bolsonarovi ohledně omezení šíření koronaviru, tvrzení, že byl zkorumpovaný, se stalo virálním. Když prezident Kongresu odsoudil Bolsonarovo odmítnutí pandemie, příval hashtagů ho označil za nepřítele Brazílie.

Již dlouho je skutečností zdejšího politického života, že prakticky každý, kdo kritizuje Bolsonara – od mocných po každodenní novináře – kreslí ohromující a koordinované digitální šmejdy. Není známo, kdo stojí za násilnými a bigotními představami, vykonstruovanou korespondencí a přímými lžemi.

Jair Bolsonaro
Jair Bolsonaro

Nyní však vyšetřovatelé a prominentní politici obviňují, že některé, ne-li velké množství dezinformací, nejsou vytvářeny v podzemí internetu, ale těmi, kdo jsou Bolsonarovi nejblíže – přátelští blogeři, bohatí podnikatelé, blízcí pomocníci a dokonce jeho vlastní děti. Kritici to nazývali „úřadem nenávisti“.

„Toto je hlavní mašinérie vlády,“ řekla Julie Ricardová, výzkumnice z Harvardské humanitární iniciativy, která studovala dezinformace v Brazílii. „Vytváří to velké napětí, protože se očekává, že potenciální důsledky budou velké. Bolsonaro a celý jeho tým si toho jsou vědomi.

Bolsonaro a jeho synové obvinění, která jsou podle nich politicky motivovaná, popřeli. Ale možnost, že Bolsonarovi nejbližší spojenci a rodinní příslušníci řídí digitální očerňovací kampaně, ještě více rozvířila zemi v době ničivé epidemie koronaviru, rozsáhlé nezaměstnanosti a hluboké politické nedůvěry. Brazilská policie minulý týden prohledala domy Bolsonarových spojenců v rámci vyšetřování falešných zpráv, což vyvolalo hrozivý výbuch ze strany prezidenta.

„Opakuji, nebudeme mít další den jako včera,“ řekl po nájezdech. „Dost! Dosáhli jsme svého limitu. Mám ve svých rukou zbraně demokracie.“

Zatímco vyšetřovatelé dopadají na Bolsonara a jeho spojence, Brazilci se obávají ústavní krize. Soudní složka vlády povolila vyšetřování, zda Bolonsaro nepatřičně manipuloval s federální policií. Prezident prohlásil, že nebude dodržovat „absurdní“ legislativní příkazy, které by „uvrhly Brazílii do politické krize“.

Jeho syn Eduardo, který byl obviněn z šíření falešných zpráv, dovedl rétoriku dále. Federální senátor, který se veřejně zajímal o to, zda armáda bude muset zemi převzít, varoval před „roztržkou“ a „širším konfliktem“.

„Už to není otázka jestli,“ řekl, „ale otázka, kdy k tomu dojde.“

Dezinformace jsou celosvětovou pohromou, která vyvolala násilí a ovlivnila volby. Nyní se Brazílie láme nad některými ze svých nejzákladnějších otázek: jak to zastavit a jak pohnat zodpovědné k odpovědnosti. Poté, co falešné zprávy, z velké části na podporu Bolsonara, zaplavily prezidentské volby v roce 2018, národní kongres svolal panel 15 senátorů a 15 zástupců, aby určil, jak to ovlivňuje veřejnou debatu.

Cílem, řekl federální senátor Ângelo Coronel, bylo „objevit záblesky v odvětví falešných zpráv, které otřásají brazilskou demokracií“.

Mezi svědky povolanými ke svědectví byla i konzervativní zástupkyně Kongresu jménem Joice Hasselmannová. Kdysi byla jedním z Bolsonarových nejbližších spojenců, vedla jeho bývalou politickou stranu v kongresu, ale pár se hořce rozdělil. Brzy po roztržce začala na internetu vidět zkreslené obrázky sebe sama. Tvrzení, že je zkorumpovaná, že je prostitutka a „všechno ostatní, co si dokážete představit“, bylo všude.

„Bylo to moje znetvořené tělo,“ řekla. „Byly tam sestřihy, kde jsem měl obličej na těle prasete obklopeného muži v pornografických pozicích.

„Můj syn se zeptal: ‚Mami, proč to dělají?‘“

Využila své kontakty na pravici k infiltraci skupin WhatsApp, aby zjistila, kdo stojí za útoky, a to, co se podle ní naučila, vzala zákonodárcům v prosinci. Řekla, že Bolsonarovi synové byli zapojeni do „zločinecké organizace“ zaměřené na ničení lidí, které považovali za „zrádce“ pomocí dezinformací.

„To se nikde na světě neděje,“ řekl Hasselmann listu The Washington Post. „Kdybyste nebyl silný, střelil byste se do hlavy. . . . To není proto, abych vás potrestal nebo penalizoval. To vás morálně zabít.“

Závažnost obvinění – spojená s Bolsonarovým agresivním postojem – zvyšuje politické napětí, protože vyšetřování se blíží ke svému závěru. Prezidentovi příznivci se každý týden shromažďují v ulicích, aby ho vyzvali, aby vedl vojenské převzetí. Bolsonaro minulý víkend nad nimi přeletěl vojenským vrtulníkem, pak nasedl na policejního koně a vyjel je pozdravit. Poté se jeden z členů nejvyššího soudu údajně rozčiloval, že Bolsonaro chce vzít Brazílii tam, kde Hitler vzal Německo.

Vyšetřování udělalo jen málo pro zastavení šíření nepravdivých informací. Pokud něco, od příchodu koronaviru se zvýšil – z velké části na podporu Bolsonarových kontroverzních názorů na pandemii.

Brazílie hlásí více než 555 000 případů, druhá za Spojenými státy, a více než 31 000 úmrtí. Obě čísla jsou všeobecně považována za podhodnocená.

Bolsonaro opakovaně minimalizoval nemoc. Je třetím ministrem zdravotnictví od doby, kdy virus zasáhl Brazílii, poté, co první dva nevyhověli jeho požadavkům na léčbu pacientů lékem proti malárii chlorochinem, neověřeným lékem, který má nebezpečné vedlejší účinky.

Nyní bují konspirace, že pandemie je zveličována, aby Bolsonaro vypadal špatně. Že guvernéři, kteří zavedli omezující opatření, jsou komunisté. Ten chlorochin je zázračný lék.

„Jsme uprostřed pandemie,“ řekl Marcelo Ribeiro Freixo, levicový politik a častý kritik Bolsonara. „Ale Bolsonaro o tom nemluví.“ O úmrtích nemluví. Kdyby neměl falešné zprávy na sociálních sítích, nepřežil by. Byl by poražen.“