UKRAJINA SE STALA CÍLEM MIGRANTŮ

Stále více nelegálních migrantů přichází na Ukrajinu, především jako tranzitní body se dívají na zemi sousedící se čtyřmi členskými státy EU. Podle kyjevského náměstka ministra vnitra představuje děsivý trend hrozbu pro bezpečnost státu.

Podle oficiálních údajů ukrajinské státní pohraniční stráže se počet zadržených nelegálních migrantů letos zvýšil o 22 procent, zatímco počet migrantů přijatých na nelegálních hraničních přechodech se zvýšil o 28 procent. Za pět měsíců úřady odhalily 4194 nelegálních migrantů, což je oproti 9678 v loňském roce. V roce 2016 jich bylo jen 6 390, 5 111 v roce 2015 a pouze 3 518 v roce 2014, což znamená, že nebezpečně rostoucí trend je zcela jasný.

V letošním roce požádalo o status uprchlíka 305, ale pouze 23 jej obdrželo, všichni ostatní se Ukrajina snaží deportovat. To je však často obtížné, protože například Rusko odmítá přijmout zpět jakékoli uprchlíky, i když se migranti mohou pohybovat relativně volně na ukrajinsko-ruských hranicích, které na velké ploše nekontrolují ukrajinští pohraničníci.

UKRAJINA SE STALA CÍLEM MIGRANTŮ
UKRAJINA SE STALA CÍLEM MIGRANTŮ

Lidé z Blízkého východu, Afriky a Asie samozřejmě nevidí Ukrajinu jako svůj konečný cíl, je to jen odrazový můstek, odkud se odtud dostanou do vyspělých západoevropských zemí, kde se lépe živí sociálními dávkami než, řekněme ukrajinské mzdy. Pavlo Rugyakov, vedoucí Kyjevského politicko-informačního střediska Perspective Analysis Center, očekává další zesílení vlny migrantů.

Připomíná, že EU se snaží eliminovat stávající trasy. Podle odborníka proto skupiny specializované na jejich přepravu proto hledají nové trasy, z nichž jednou by mohl být ukrajinský tranzit. Ukrajina je ideálním terénem pro zločinecké gangy, protože její vnější hranice jsou velmi špatně nebo nejsou vůbec chráněny a podmínky korupce v této zemi nabízejí skvělou příležitost k šíření obchodování s lidmi.

Rugyakov tvrdí, že v regionech hraničících s EU, včetně Zakarpatí, existuje skutečný obchod se specializací na nelegální překračování hranic. Podle analytika bude tento fenomén v krátkodobém horizontu představovat obrovskou výzvu nejen pro Ukrajinu, ale i pro EU, a proto doporučuje kyjevské vládě, aby neprodleně zahájila práci na plánu krizového řízení. Nevylučuje, že na Ukrajině bude brzy postaveno ubytování pro uprchlíky financované EU.

Zmínil, že země V4, tváří v tvář politice EU, nejsou ochotné za žádných okolností přijímat uprchlíky, takže se očekává, že budou zpřísněny kontroly na maďarských, slovenských a polských hraničních úsecích, což ponechá stále více lidí na ukrajinských hranicích. krk. O závažnosti problému svědčí skutečnost, že ministerstvo vnitra v létě více než měsíc vedlo akci pod pseudonymem Migrant. Během této krátké doby bylo z Ukrajiny vyhoštěno 1 167 nelegálních obyvatel, informoval náměstek ministra vnitra Serhiy Yarovy.

Zdůraznil, že hrozbu nelze podceňovat, protože také představuje riziko pro bezpečnost státu, proto budou společně s příslušníky pohraniční stráže a migrační služby vypracovat akční plán.

Janukovyčovo zranění

Bývalému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi se na moskevské klinice věnuje péče kvůli těžkým zraněním páteře a kolene, takže není schopen přednést videokonferenční obranný projev v soudním sporu v Kyjevě, kde je proti němu obviněn. Janukovyč byl při tenisu zraněn. Na Ukrajině je obviněn ze zrady, protože dne 1. března 2014 učinil písemné prohlášení, v němž žádal ruské ozbrojené síly o vyslání vojsk na Ukrajinu. (MTI)