Supermarkety v Portugalsku zaručují Portugalskému Úřad pro potravinovou a hospodářskou bezpečnost, že nebudou mít zvýšené ziskové marže konkurují

Supermarkety v Portugalsku zaručují Portugalskému Úřad pro potravinovou a hospodářskou bezpečnost, že nebudou mít zvýšené ziskové marže konkurují
Supermarkety v Portugalsku zaručují Portugalskému Úřad pro potravinovou a hospodářskou bezpečnost, že nebudou mít zvýšené ziskové marže konkurují

Asociace se brání, že distribuce „neklame spotřebitele“ a zpochybňuje závěry ASAE, která zahájila 51 trestních řízení pro cenové spekulace

Portugalská asociace distribučních společností (APED) zpochybnila závěry ASAE o rostoucích cenách potravin a uvedla, že sektor maloobchodu s potravinami nezvýšil prodejní marže.

V prohlášení, ve kterém se uvádí, že distribuce a maloobchod je odvětví, které „neklame spotřebitele“ a je vždy „na straně řešení“, APED lituje, že Portugalský Úřad pro potravinovou a hospodářskou bezpečnost (ASAE) vypracoval zprávu o které si tento sektor „neuvědomuje, ani není vyzván, aby přispíval“.

ASAE tento čtvrtek oznámila, že zahájila 51 trestních řízení pro spekulace při kontrolách 960 provozovatelů a odhalila ziskové marže přesahující 50 % u cibule.

CENY VAJEC V EVROPSKÉ UNII V LEDNU 2023 STOUPLY O 30 %. PORTUGALSKO ZAZNAMENALO NÁRŮST O 46 %

Tyto údaje vyplývají z nejnovější analýzy tohoto úřadu o růstu cen potravin.

Potravinový koš v Portugalsku, který ASAE definuje pro výpočet vývoje cen – který se skládá ze základního zboží – se od roku 2022 a do února letošního roku zvýšil o téměř 29 % na 96,44 eur.

APED ve svém prohlášení zdůrazňuje, že obchod s distribucí potravin „je podnikáním objemu a nikoli marže“ a že „průměrná marže maloobchodního potravinářského sektoru“ se celosvětově pohybuje kolem 2 až 3 %, což je hodnota, která je srovnatelná s maržemi v průmyslu. přibližně 15 až 20 %“.

„Sektor maloobchodu s potravinami nezvýšil prodejní marže a znovu se vynalezl, aby absorboval všeobecný nárůst provozních nákladů, a zabránil tak spotřebiteli v mnohem vyšší zátěži inflací obecně,“ stojí ve stejném prohlášení.

APED také zdůrazňuje, že distribuce „kupuje stále dražší produkty“ již v roce 2023 od dodavatelů (průmyslu a výroby), což naznačuje, že tato zvýšení na začátku řetězce odrážejí nárůst nákladů na výrobní faktory vyplývající ze zvýšení cen za hnojiva, krmiva a další související náklady.

V této souvislosti poukazuje na případ mléka, „které je v obchodech o 75 % dražší, přesně to zdražení, které dodavatelé přenesli do distribuce“, a naznačuje, že „to před 3 dny zmínil FENELAC [Národní federace družstev Výrobci mléka]“.

APED také vyzývá ASAE, aby „splnila to, co slíbila, a analyzovala celý cenový řetězec“ a aby podporovala „jasnou, objektivní a na důkazech založenou komunikaci, která přispívá k podpoře prostředí klidu mezi spotřebiteli“.

Na dnešní tiskové konferenci Portugalského ministerstvu hospodářství také zaznělo, že ASAE provedla od druhé poloviny roku 2022 více než 960 kontrolních akcí a že dnes zahájí nový provoz po celé zemi se svými 38 brigády.