Nebezpečí sedavého zaměstnání

U administrativních pracovníků je vyšší riziko cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, obezity a předčasného úmrtí.

Nebezpečí sedavého zaměstnání
Nebezpečí sedavého zaměstnání

Zastánci iniciativ pro wellness na pracovišti doufají, že stoly na stání – používané mimo jiné Leonardem da Vincim a Virginií Woolfovou – promění moderní kancelář.

Jessica Matthewsová, sportovní psycholožka z Miramar College v San Diegu, uvedla, že podle odborníků je novým kouřením sedavá práce, protože dlouhodobé sezení zvyšuje riziko chronických onemocnění, cukrovky a kardiovaskulárních problémů. Ani aktivní sportovci nejsou ušetřeni zdravotních problémů vyplývajících z dlouhého sezení, dodal.

Americká sportovní rada (ACE) již nabídla svým zaměstnancům možnost stání na dva roky. „Mnoho lidí uvedlo, že tímto způsobem cítí více energie. Je zcela jisté, že je to také velká pomoc při duševní práci,“ vysvětlil Cedric X. Bryant, vedoucí vědecký spolupracovník organizace.

Sám Bryant pracuje u stojícího stolu spojeného s pochozí lavicí. Stání mu pomáhá věnovat pozornost a soustředit se.

Existuje několik typů stojících pracovních stanic: existují samostatné stoly a existují ty, které jsou připojeny k tradičnímu stolu.

Ve srovnání se sezením spálíte při práci ve stoje o 163 kilokalorií navíc během osmi hodin práce, uvádí studie publikovaná v Journal of Physical Activity.

Celodenní stání může mít podle Bryanta i svá nebezpečí, včetně zvýšení rizika křečových žil.

„Začněme s půlhodinovou až hodinovou prací ve stoje každý den, aby si tělo zvyklo na novou polohu těla… Důležité je vyhnout se nepřetržité práci vsedě, tedy vrátit hodiny do věku, kdy lidé ještě nevyhnali pohyb ze svých životů,“ řekl Bryant.