Mzdy, bonusy v eurech: komu mohou být poskytnuty a komu ne?

V případě práce v Maďarsku musí být plat stanoven a vyplácen v maďarských forintech, ale existují nějaké výjimky?

V TOMTO OHLEDU EXISTUJE ŘADA DALŠÍCH OTÁZEK, NAPŘÍKLAD TO, ZDA LZE BONUS POSKYTNOUT V EURECH, CO SE STANE, POKUD SE STRANY STÁLE DOHODNOU, ŽE ZAMĚSTNANEC OBDRŽÍ PLODY SVÉ PRÁCE V CIZÍ MĚNĚ, NEBO ZDA MOHOU BÝT NÁKLADY PŘEVOD PŘEVEDEN NA ZAMĚSTNANCE?

za práci v Maďarsku musí být plat stanoven a vyplácen v maďarských forintech
za práci v Maďarsku musí být plat stanoven a vyplácen v maďarských forintech

Je čím dál častější slyšet, že zaměstnavatel chce vyplácet mzdy v eurech, zejména mateřské společnosti se zahraničním vlastnictvím je vyzývají, aby platily domácí měně domácím dceřiným společnostem. Kromě výjimek stanovených v zákoníku práce (Mt.) to však není možné, mzdy musí být stanoveny a vypláceny v HUF. Současně neexistuje žádný výhradní důvod pro strany, aby sazbu zvýšení platu zaměstnance podmínily změnou forintového ekvivalentu dané měny. Mzdou rozumíme také základní plat, mzdový doplněk a další mzdové prvky. Bonus nebo provizi proto nelze vyplácet v cizí měně v rámci pracovního poměru.
Pokud by do pracovní smlouvy byla stále zahrnuta cizí měna, vedlo by to k neplatné dohodě týkající se této části smlouvy a místo toho automaticky vstoupí v platnost pravidlo, že mzda musí být stanovena a vyplácena v HUF. Přitom musí být cizí měna přepočtena na forintové částky na základě směnného kurzu MNB platného v době uzavření pracovní smlouvy a takto určená částka se v souladu se zákonem považuje za mzdu ve forintu.

Zdroj: https://www.hirmagazin.eu/munkaber-bonusz-euroban-kinek-adhato-es-kinek-nem