Ledové stúpy: Umělé ledovce pomáhají v boji proti dopadům změny klimatu

Ledové stúpy: Umělé ledovce pomáhají v boji proti dopadům změny klimatu
Ledové stúpy: Umělé ledovce pomáhají v boji proti dopadům změny klimatu

Také nazývané ledové stúpy jsou inovativním řešením pro řešení nedostatku vody způsobeného suchem v letních měsících a mohou pomoci v boji proti dopadům změny klimatu.

Umělé ledovce nebo ledové stúpy se vyrábějí pomocí jednoduchého zavlažovacího systému určeného k ukládání čerstvé vody pro použití během suchých letních měsíců. Ledové stúpy poskytly zemědělcům záchranné lano během jarní sezóny výsadby v Ladakhu, vysokohorské pouštní oblasti na okraji Himálaje. V regionu žije téměř 300 000 lidí, ale v průměru zde ročně spadne jen asi 10 centimetrů srážek – to je jen o zlomek více než poušť Sahara.

Zemědělství v těchto chladných pouštních oblastech je zásadní pro přežití a plodiny lze pěstovat pouze několik měsíců v roce. Kvůli klimatickým změnám se toto už tak krátké okno rychle zmenšuje. Ustupující – nebo mizející – ledovce poskytly klimatologům některé z nejvíce znepokojivých důkazů, že se Země otepluje.

Ustupující – nebo mizející – ledovce poskytly klimatologům některé z nejvíce znepokojivých důkazů, že se Země otepluje.
Ustupující – nebo mizející – ledovce poskytly klimatologům některé z nejvíce znepokojivých důkazů, že se Země otepluje.

Podle studie zveřejněné v časopise Cryosphere ztratila Země v roce 2010 více než 1,2 bilionu tun ledu. To je významný nárůst oproti 760 miliardám tun ztraceným ročně v předchozím desetiletí a výzkumníci zjistili, že mezi lety 1994 a 2017 planeta ztratila neuvěřitelných 28 bilionů tun ledu. Přírodní ledovce jsou pro život v těchto vyprahlých horských oblastech zásadní, protože poskytují základní zdroj sladké vody.

Inženýři tedy přišli s inovativním řešením; zmrazit a uchovat zimní sladkou vodu v obrovských věžovitých stavbách. Tato voda pak může být přístupná po celý rok a může pomoci udržet komunity, které v těchto regionech žijí. Tuto techniku ​​poprvé vyvinul inženýr Sonam Wangchuk v roce 2013.

Vědci z výzkumné skupiny Cryosphere and Climate Change na University of Aberdeen spolupracovali s indickými univerzitami, místními obyvateli regionu Ladakh a The Ice Stupa Project, aby pomohli situaci řešit. Zejména hledají způsoby, jak zabránit zamrzání vody v potrubí, a také lépe porozumět místním mikroklimatům.

Jak se vyrábějí umělé ledovce?

Fáze 1
Umělé ledovce jsou stavěny během zimních měsíců potrubím sladké vody z vyšší nadmořské výšky dolů svahem pomocí polyetenových trubek.

Fáze 2
Voda je vedena potrubím ze základny ledové stúpy do vertikálního potrubí z pozinkovaného železa.

Fáze 3
Když teplota v noci klesne, tato sladká voda je čerpána přes sprinkler v horní části tohoto vertikálního potrubí. Při zimních teplotách v oblasti Ladakh až -30 °C voda zamrzá na účelové konstrukci ze dřeva a oceli.

Fáze 4
Jak voda zamrzá, výsledkem je obrovská stavba stalagmitového typu. Jak se led hromadí, lze přidat další potrubí, aby se zvýšila výška umělého ledovce a uložilo se větší množství vody.

Fáze 5
Když se oteplí a voda je vzácná, led postupně taje a uvolňuje tuto sladkou vodu uloženou v ledovci. To poskytuje místním obyvatelům neocenitelný zdroj vody pro zavlažování v tomto kritickém okně na začátku sezóny výsadby.