Kyperská odplata za uvězněné kupce

Kyprský ministr vnitra Constantinos Petrides
Kyprský ministr vnitra Constantinos Petrides

Kyperská vláda slíbila, že bude i nadále vydávat listiny o vlastnictví přibližně 11 500 „uvězněných kupujících“, a to navzdory nedávným rozhodnutím soudu, která je nechala v zákonné situaci.

„Rozhodli jsme se i nadále vydávat listiny o vlastnictví u zbývajících 11 500 nemovitostí navzdory rozhodnutím soudu, proti rozhodnutím soudu se odvoláme a zavedeme legislativní změny k nápravě problému,“ řekl ministr vnitra Constantinos Petrides pro Kyprský týdeník.

Okresní soudy v Limassolu a Paphosu rozhodly proti řediteli katastru nemovitostí, aby na základě odvolání bank převedl listiny vlastnictví na jména kupujících.

Zákon o převodech a hypotékách byl v roce 2015 změněn za účelem ochrany zachycených kupujících. Byl to požadavek od mezinárodních poskytovatelů půjček v rámci podmínek záchrany.

„Vydání vlastnických listin je obrovské, do roku 2010 2011 bylo vydáno více než 100 000 nevydaných vlastnických listů a v následujících letech se oddělení katastru nemovitostí, i když s omezenými zdroji, podařilo snížit toto číslo na 34 000,“ uvedl Petrides.

„V roce 2015 jsme také přijali legislativu týkající se uvězněných kupujících, která se dotkla asi 14 000 případů,“ dodal Petrides.

„Uvěznění kupující“ jsou odkazy na kupce domů, kteří splnili své závazky, splatili svůj dům, ale nemohou obdržet své listiny vlastnictví, protože vývojáři založili své nemovitosti na banky.

„Za poslední dva roky se nám podařilo vydat 2 500 ze 14 000,“ uvedl Petrides a dodal, že nedávná soudní rozhodnutí vládu nepřijala.

Naznačil, že probíhají konzultace s generálním prokurátorem Costasem Cleridesem, zatímco ministerstvo vnitra hledá způsoby, jak situaci napravit.

„Závěrem je toto; proces bude pokračovat, budeme pokračovat ve vydávání listin vlastnictví, “řekl Petrides.

Petrides uvedl, že vláda si byla dobře vědoma a uznala narušení, nesprávné postupy a „podivné zákonnosti“ kvůli „složitému systému“ minulosti.

„Když jsme převzali vládu, nečelili jsme normální situaci jako vláda;“ jsme rozhodnuti to vyřešit, “řekl Petrides.

„Řekněme, že jde o národní hrdost,“ řekl Petrides a dodal, že také nabízí lidem, kteří se rozhodli investovat na Kypru, záruky, které hledají.

Stanovisko kyperského ministrovo zopakoval Nigel Howarth, poradce v oblasti nemovitostí v Limassolu.

„Opravdu to vypadá špatně pro reputaci Kypru v zahraničí,“ řekl Howarth.

Kypr zahájil politiku přilákání zahraničních majitelů domů na ostrov v rámci programu občanství schváleného EU pro investice.

Podle Howartha se celý nepořádek v zásadě scvrkává na „špatné bankovní a právní praktiky“.

„Banky tvrdily, že nevěděly, o co jde; věděli přesně, o co jde, “řekl Howarth.

„Specifický případ v Paphosu zahrnoval kupujícího a vývojáře, kteří bankovnili ve stejné pobočce komerční banky.“ Kupující převede prostředky ze svého účtu na účet vývojáře ve stejné bance. Je opravdu možné, aby banka nevěděla, o co jde? “

Howarth si vzal za úkol právnické povolání, protože se nestaral o zájmy svých klientů.

„Právník má chránit svého klienta, má zkontrolovat, zda nemovitost, kterou kupuje, nemá žádné mimořádné poplatky nebo je zabalena jako záruka.“

„Rozhodnutí Nejvyššího soudu nařídilo právníkovi zaplatit přibližně 120 000 EUR za profesionální nedbalost páru, který přišel o domov, protože nejednal v zájmu svého klienta.“

„Vyřešení případu bohužel trvalo 10 let, takže rozhodně musí dojít k zpřísnění zákona,“ řekl Howarth.

Právní služby mezitím naznačily, že se odvolají proti rozhodnutí okresních soudů v Limassolu a Paphosu, což dá impuls vládním snahám rozhodně se vypořádat s vydáním listu vlastnictví.

Právní služby obdržely nové příkazy, aby pokračovaly v provádění stávajících právních předpisů, zatímco Výbor pro spravedlnost domu bude řešit ústavní prvek rozhodnutí soudů.

Předseda výboru pro spravedlnost George Georgiou připustil, že v současném návrhu zákona existují mezery, a uvedl, že jsou nezbytné změny, aby byly chráněny tisíce „uvězněných kupujících“.