„Kanaďané by se měli velmi zajímat o svou pitnou vodu“: W5 zkoumá azbestocementové trubky

Něco je ve vodě, Kanadská vláda musí řešit problém s azbestovými vodovodními trubkami
Něco je ve vodě, Kanadská vláda musí řešit problém s azbestovými vodovodními trubkami

Věděli jste, že v Kanadě jsou pod zemí azbestocementové trubky? Neudělal jsem to, dokud jsem nezačal zkoumat tento příběh. Vlastně jsem neměl ponětí, co jsou azbestocementové trubky. Věděl jsem jen, že azbestová vlákna mohou být smrtelná, zvláště pokud jsou vdechována.

Takže bylo k mému překvapení, když jsem se dozvěděl, že tyto trubky, instalované před desítkami let a všem se blíží konec životnosti, se stále nejen používají, ale také dodávají vodu z kohoutku Kanaďanům. A jak se tyto trubky zhoršují a selhávají – vyluhují azbest do vody .

Pro Michaela Abercrombieho – instalatéra, který v 70. a 80. letech pracoval s azbestocementovými trubkami, to byl naprostý šok. A v té době používal tyto trubky pouze pro kanalizaci a dešťové kanalizace kolem Collingwood, Ont. — nikdy na pitnou vodu.

  •  Přečtěte si dále interaktivní mapu a graf 85 kanadských komunit, které používají azbestocementové trubky

„To se mi zdá neuvěřitelné,“ řekl poté, co jsem mu řekl, že byli a stále jsou používáni k dodávání vody z kohoutku.

„Potenciál, že se to dostane z té trubky… a pak to vypít,“ řekl. „Proč bys bral tu šanci?“

Musíte pochopit, že Abercrombieovi byla nedávno odstraněna jedna z jeho plic poté, co mu byl diagnostikován mezoteliom. Věří, že všechny ty roky práce s azbestem si vybraly zrádnou daň. Dobře si uvědomuje nebezpečí vdechování azbestu.

Nejméně v 85 lokalitách v Kanadě stále používají azbestocementové trubky ve vodních systémech, zjistilo šetření W5
Nejméně v 85 lokalitách v Kanadě stále používají azbestocementové trubky ve vodních systémech, zjistilo šetření W5

Věda o požívání nebo pití vody s azbestem je však stále předmětem ostrého sporu. Existuje však rostoucí počet výzkumů, které naznačují, že požití těchto vláken by mohlo zvýšit riziko rakoviny žaludku a dalších gastrointestinálních rakovin.

Agostino Di Ciaula, lékař a výzkumník v oddělení biomedicínských věd a lidské onkologie na Bari Poly Clinic v Itálii, publikoval články, které naznačují možné souvislosti mezi pitnou vodou obsahující azbest a rakovinou gastrointestinálního traktu.

Věří však, že dokud nebudou k dispozici další údaje, jako preventivní opatření by mělo být vystavení člověka azbestu v pitné vodě eliminováno.

„Azbestová vlákna by v pitné vodě neměla chybět,“ řekl. „Pokud je potrubí zodpovědné za dodávku azbestových vláken ve vodě, mělo by být potrubí co nejdříve vyměněno. Malá koncentrace může představovat chronickou expozici známé toxické látce.“

Zhruba 90 % RESPONDENTŮ MÁ AZBESTOVÉ TRUBKY

W5 strávil několik měsíců snahou přijít na kloub dvěma věcem: Kde jsou tyto trubky a je v kanadské vodě azbest?

Aby odpověděl na první otázku, W5 oslovil více než 100 měst, okresů a obcí, jaké typy potrubí se používají a zda existují mapy těchto sítí.

Zhruba 90 procent míst, která odpověděla, stále používaly azbestocementové trubky.

Pod zemí jsou stále tisíce kilometrů.

Všechny tyto informace jsme umístili do interaktivní mapy a grafu, abyste viděli, zda jsou tyto trubky ve vaší komunitě. (Pravděpodobně existuje mnohem více komunit s azbestocementovými trubkami.)

Na rozdíl od Evropské unie , která chce, aby její členské státy vytvořily komplexní plán na odstranění těchto trubek, jsme zjistili, že zde na to neexistuje žádný federální tlak.

Mluvčí ministerstva pro mezivládní záležitosti, infrastrukturu a komunity v e-mailu uvedl, že je na provinciích, obcích a domorodých komunitách, jak upřednostní výdaje na projekty vodní infrastruktury.

BEZ OMEZENÍ AZBESTU V PITNÉ VODĚ

Health Canada tvrdí, že neexistují žádné konzistentní důkazy o škodlivosti pití nebo požívání azbestu, takže v současné době neexistuje žádný maximální limit, který může být v kanadské vodě.

A bez maximálního limitu, řekla agentura, nebylo potřeba testování. To je pravděpodobně důvod, proč v současné době velmi málo komunit v Kanadě testuje azbest ve vodě.

Julian Branch, bývalý novinář, který je nyní aktivistou, se po léta snaží upozornit na tento problém všechny úrovně vlády a říká, že zde „naprostý a naprostý nedostatek politické odpovědnosti“.

Obyvatelka Reginy nechápe, proč se v této záležitosti neprovádí plošné testování a větší naléhavost.

„Dokud nebude azbest v kanadské vodě regulován, měli by se Kanaďané velmi starat o svou pitnou vodu,“ řekl Branch. „Dnes je ale na politicích, aby našli řešení. Nemůžeme stále předstírat, že neexistuje. Musíme na to najít řešení, než bude příliš pozdě.“

Maximální limit nebo ne, stále nás to přimělo přemýšlet, zda je v kanadské pitné vodě azbest. Získali jsme tedy vzorky ze dvou měst a poslali je k testování.

Chcete-li zjistit výsledky, sledujte „Něco ve vodě“ v našem videopřehrávači výše nebo na našem kanálu YouTube .

Zdroj: https://www.ctvnews.ca/w5/canadians-should-be-very-concerned-about-their-drinking-water-w5-investigates-asbestos-cement-pipes-1.6322678