Výzkum naznačuje, že mírný průběh covidu-19 zanechává trvalou imunitu

Výzkum naznačuje, že mírný průběh covidu-19 zanechává trvalou imunitu
Výzkum naznačuje, že mírný průběh covidu-19 zanechává trvalou imunitu

Podle studie vědců z Washington University School of Medicine v St. Louis mají lidé, kteří prodělali mírnou formu onemocnění covid-19, dlouhodobou ochranu díky vytvořeným protilátkám.

Vědci zjistili, že jedinci, kteří se zotavili z lehkého onemocnění covid-19, mají v kostní dřeni dlouhodobě plazmatické buňky, které vylučují nízké hladiny protilátek proti wuchanskému viru (novému koronaviru), možná po celý život.

Plazmatické buňky jsou typem bílých krvinek, které se vyvinuly z B-lymfocytů a pocházejí z kostní dřeně. Jsou zodpovědné za produkci a vylučování protilátek proti specifickému antigenu.

„Loni na podzim se objevily zprávy, že protilátky po infekci virem, který způsobuje covid-19, rychle slábnou, a hlavní média to interpretovala tak, že imunita není dlouhodobá,“ řekl Ali Ellebedy, hlavní autor studie a docent patologie a imunologie na Washingtonské univerzitě.

„To je však chybná interpretace údajů. Je normální, že hladina protilátek po akutní infekci klesá, ale neklesá na nulu, nýbrž se ustálí. Zde jsme zjistili, že lidé měli buňky produkující protilátky 11 měsíců po prvních příznacích. Tyto buňky budou žít a produkovat protilátky po zbytek života člověka. To je silný důkaz dlouhodobé imunity,“ dodal.

zbytek článku najdete na epochtimes.cz