Vláda Spojeného království zakázala plastové talíře a příbory na jedno použití

Jednorázové plastové příbory, talíře a další předměty budou ve Spojeném království od října zakázány a nahrazeny biologicky rozložitelnými předměty, protože vláda usiluje o řešení rostoucího problému s plastovým odpadem v zemi i ve světě.

Spojené království již zakázalo některé plastové předměty na jedno použití, včetně brček, míchadel a vatových tyčinek, ale mluvčí ministerstva pro životní prostředí, potraviny a záležitosti venkova CNN řekl, že vláda je „odhodlána jít dále a rychleji, aby omezila, znovu použila, a recyklovat více našich zdrojů.“

Zákaz se bude týkat i jednorázových táců, tyčinek k balónkům a některých typů polystyrenových kelímků a nádob na potraviny Od října si lidé tyto produkty nebudou moci koupit u restaurací, prodejců ani prodejců potravin.

Mluvčí uvedl, že ministerstvo uspořádalo veřejnou konzultaci o nových omezeních pro plasty v Anglii. Podobný zákaz již platí ve Skotsku a další má vstoupit v platnost příští rok ve Walesu.

Vláda uvedla, že v Anglii se každý rok použije 1,1 miliardy talířů na jedno použití a 4,25 miliardy kusů příborů na jedno použití, což odpovídá 20 talířům a 75 kusům příborů na osobu. Pouze 10 % této obrovské hory plastů skončí recyklováno, uvedla vláda v konzultačním dokumentu a dodala, že plastové příbory patří mezi 15 nejvíce zaneřáděných předmětů ve Spojeném království.

Výzkum ukázal, že omezení používání plastových předmětů může být účinné. Zpráva zveřejněná v roce 2018 ukázala významný pokles počtu plastových tašek zasypaných britským mořským dnem po zákazu bezplatných plastových tašek ve Spojeném království. Spojené království se zavázalo, že do roku 2042 odstraní veškerý plastový odpad, kterému se lze vyhnout, a nejnovější zákaz je podobný jako u jiných po celém světě.

Evropská unie loni v létě zakázala jednorázové plastové talíře, příbory, brčka, tyčinky k balónkům a vatové tyčinky. Indie, druhá nejlidnatější země světa, letos v červenci zakázala jednorázové plastové předměty včetně brček, příborů, špuntů do uší, balících fólií, plastových tyčinek na balónky, cukrovinek a zmrzliny a krabiček cigaret. A později tento měsíc bude v Kanadě nezákonné vyrábět a dovážet plastové sáčky, příbory, potravinářské zboží, míchadla a brčka.

V USA zavedla Kalifornie v červnu rozsáhlá nová omezení na jednorázové plasty, která požaduje, aby všechny jednorázové obaly a plastové jednorázové potravinářské nádobí byly do roku 2032 recyklovatelné nebo kompostovatelné.

OSN varovala, že pokud vlády nebudou rychle jednat, svět bude čelit obrovskému problému znečištění plasty. Zpráva z Programu OSN pro životní prostředí zveřejněná v loňském roce odhalila, že množství plastového odpadu vstupujícího do vodních ekosystémů by se do roku 2040 mohlo téměř ztrojnásobit až na 37 milionů tun ročně.

Plasty na jedno použití také urychlují změnu klimatu, protože většina z nich pochází z fosilních paliv a produkují emise v každé fázi svého životního cyklu. Při současném tempu výroby ohrožují emise z plastů schopnost světa udržet nárůst globální teploty do 1,5 stupně.

Ve snaze vyřešit tento problém přijalo Shromáždění OSN pro životní prostředí počátkem tohoto roku historickou rezoluci s cílem ukončit znečišťování plasty a vytvořit do roku 2024 vůbec první globální právně závaznou smlouvu o znečišťování plasty .

Tento krok byl oslavován jako velký úspěch, ale získání konkrétní dohody bude pravděpodobně obtížné, zčásti proto, že některé z nejmocnějších společností na světě usilovně pracují na oslabení jakýchkoli návrhů. Americká rada pro chemii, která zastupuje společnosti jako ExxonMobil Chemical Company a Shell, lobovala proti omezením a zákazům výroby a označila je za „zavádějící“.