Venezuelský president Maduro vyjadřuje solidaritu s argentinskou viceprezidentkou Cristinou Fernándezovou proti „ohavnému“ zákonu

„Není náhoda, že tato nová pravicová ofenzíva proti vám se rozpoutala právě ve chvíli, kdy se začaly formovat obnovené projekty jednoty Naše Amerika,“ řekl Maduro

Argentinská viceprezidentka Cristina Fernández de Kirchner mává davu příznivců, kteří se shromáždili, aby vyjádřili svou podporu poté, co žalobce oznámil, že požaduje 12 let vězení
Argentinská viceprezidentka Cristina Fernández de Kirchner mává davu příznivců, kteří se shromáždili, aby vyjádřili svou podporu poté, co žalobce oznámil, že požaduje 12 let vězení

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyjádřil svou solidaritu s Cristinou Fernández de Kirchner a ostře odsoudil kampaň proti bývalému argentinskému prezidentovi a současnému viceprezidentovi.

„Chci vyjádřit svou absolutní solidaritu uprostřed tohoto nelítostného boje, který vedete proti nepřátelům své země,“ napsal Maduro v dopise ze středy.

Dopis přišel krátce poté, co argentinský žalobce Diego Luciani oznámil, že požaduje 12 let vězení a doživotní politické vyloučení z veřejné funkce pro Fernández de Kirchner za její údajné zapojení do korupčního schématu během jejího působení ve funkci prezidenta (2007-2015).

Fernández de Kirchner dříve uvedla, že čelí „mediálně-soudní popravčí četě“ a odsoudila stíhání jako „frašku“. Bývalý prezident dodal, že následoval trend politicky řízených kampaní v Latinské Americe, které nehledají spravedlnost, ale spíše „vytlačit, stigmatizovat, potlačit lidové vlády“.

Lawfare je termín používaný k popisu politicky motivovaných soudních procesů, které se snaží marginalizovat politické aktéry, a byl používán k popisu stíhání proti ekvádorskému Rafaelu Correovi a brazilskému Lula da Silva, které jim v posledních letech zabránilo v účasti ve volebních soutěžích.

Maduro podpořila tuto charakteristiku obžaloby a ocenila Fernándezovu reakci na kampaň proti zákonu a řekla, že „odhalila ty, kteří zinscenovali skutečně a skutečně ohavnou šarádu“.

Argentinský viceprezident, některými přezdívaný CFK, také obdržel vyjádření solidarity s různými dalšími politickými vůdci v regionu. Prezidenti Argentiny, Mexika, Kolumbie a Bolívie zveřejnili společné prohlášení , kde potvrdili svou podporu argentinskému viceprezidentovi.

„Cílem tohoto pronásledování je odstranit Cristinu Fernández de Kirchner z veřejného, ​​politického a volebního života a také pohřbít hodnoty a ideály, které reprezentuje, s konečným cílem implementovat neoliberální model,“ stojí v komuniké.

Venezuelský prezident ve svém vlastním dopise spojil pronásledování Fernándeze s nedávnou vlnou levicových a progresivních vítězství ve volbách v celém regionu, což zvýšilo vyhlídky na obnovený tlak na regionální integraci.

„Není náhoda, že tato nová pravicová ofenzíva proti vám se rozpoutala právě teď, kdy se začaly formovat obnovené projekty jednoty a suverenity v Naší Americe. K tomuto pseudoprávnímu zvěrstvu dochází, když je potřeba více než kdy jindy přispět k bitvě myšlenek a vést lidovou mobilizaci proti neoliberálním dogmatům,“ napsal Maduro.

Fernández de Kircher je obviněna z toho, že upřednostňovala firmy vlastněné podnikatelem považovaným za blízkého její rodině pro projekty veřejných prací. U soudu se obvinění zatím nepodařilo prokázat.

Její odsouzení a odsouzení, o kterém rozhodne soudce, má přijít během měsíců. Všeobecně se však očekává, že se v případě prokázání viny odvolá k vyšším soudům, což by mohlo konečný verdikt oddálit o roky. Verdikt by mohl ovlivnit šance vládnoucí strany v nadcházejících argentinských prezidentských volbách v roce 2023.

Venezuelská Sjednocená socialistická strana (PSUV) má dlouhodobě úzké vztahy s argentinským peronistickým hnutím, kde má Fernández de Kirchner i nadále velký vliv. Dvoustranné vztahy mezi Caracasem a Buenos Aires se však dostaly do určitého napětí poté, co soudní orgány v jihoamerickém státě v červnu na příkaz amerického ministerstva spravedlnosti zabavily venezuelské nákladní letadlo.

O osudu zabaveného letadla se má rozhodnout 5. září a venezuelská vláda se zavázala podniknout veškerá opatření nezbytná k zajištění návratu nákladního letadla. Devatenáctičlenná posádka se také odvolala proti zákazu opustit zemi.

Mezitím venezuelské diplomatické vztahy se sousední Kolumbií pokračují rychle, přičemž jmenovaní velvyslanci každé země dorazí do své hostitelské země v neděli.

Kolumbijský prezident Gustavo Petro, považovaný za prvního levicového prezidenta země, dodržel svůj závazek zlepšit vztahy s Venezuelou po letech pravicové vlády, která v roce 2019 vyústila v přerušení diplomatických vztahů.

Editoval Ricardo Vaz v Mérida.