Ve srovnání s rokem 2010 se počet zaměstnanců v Maďarsku zvýšil o 765 tisíc

Ve srovnání s údaji za rok 2010 se v Maďarsku zvýšil počet zaměstaných o 765 tisíc, z toho 610 tisíc byly umístěny na primárním trhu práce, – řekl v pátek Stephen Attila Simon, náměstek ministra pro zaměstnanost ministerstva financí v reakci na nejnovější údaje maďarského Ústředního statistického úřadu.

Podle průzkumu maďarského Ústředního statistického úřadu průměrný počet zaměstnanců činil v dubnu 2018 až červnu 2018 4 miliony 475 tisíc, což je o 55 tisíc více než před rokem. Ve stejném období se míra nezaměstnanosti snížila o 3,6 procenta, což za jeden rok pokles o 0,7 procentního bodu. Podle náměstka ministra nezaměstnanost klesla na historické minimum.

Dodal, že nyní v celé Evropské unii je v čele zemí s nejnižší nezaměstnaností v čele Česká republika, kde je míra nezaměstnanosti nižší než 3 %, následuje Německo 3,4 %, v Maďarsku a Polsku jde je situace stejná a obě země mají procento nezaměstnanosti na 3,6 %.

Attila István Simon také řekl, že počet lidí pracujících na primárním trhu práce se zvýšil o 100 tisíc více než rok, z nichž každý druhý člověk ve stavebním průmyslu, jeden ze tří je aktivním ve výrobním sektoru.

V posledních 8 letech je 40 procent pracovníků v podnikatelském sektoru ve zpracovatelském průmyslu, 10 % ve stavebnictví, 10 % oblasti lidského zdraví a sociální péče a 7 % v zemědělství.

Náměstek ministra zahraničí připomněl, že minulý týden Maďarský Parlament pro rok 2019 stanovil cíl bezpečného růstu. Zdůraznil, že v rámci dohody o šestiletém zvašování mezd se v příštím roce navýší mzdy o další 2 procentní body na 17,5 za poklesem procent uložené zaměstnavatelům sociální příspěvek daň (szocho) zatím v tomto roce bude 6 procent růstu reálných mezd v soukromém sektoru. V důsledku snížení sociálního podílu o 2 procentní body zůstane společnost na 130 mld. HUF, které lze vynaložit na růst mezd.

Vláda pracuje na dosažení plné zaměstnanosti v Maďarsku pro všechny, kteří chtějí pracovat za slušnou mzdu – zdůraznil náměstek státního tajemníka.