USA mění svou strategii pro ruskou ropu: povolit, ale omezit příjmy

Americká ministryně financí Janet Yellenová
Americká ministryně financí Janet Yellenová

Američtí lídři stále častěji říkají, že ruská ropa by měla i nadále proudit na světový trh, ale její cena byla omezena, aby se snížily raketově rostoucí ruské energetické příjmy.

„Chceme, aby ruská ropa i nadále proudila na světové trhy, abychom zastavili růst globálních cen ropy a zabránili prudkému nárůstu, který by mohl vyvolat globální recesi,“ řekla dnes ministryně financí Janet Yellenová na slyšení v Senátu USA. . Spojené státy podle ní čelí neudržitelné míře inflace kvůli změnám v dodavatelských řetězcích během pandemie a problémům se zásobováním trhů s ropou a potravinami kvůli situaci na Ukrajině.

Ve Spojených státech cena benzinu a motorové nafty láme historické rekordy už více než měsíc. Washington proto prosazuje, aby ruská ropa nadále proudila, ale příjmy Ruska z ropy musí být omezeny, dodal americký ministr financí.

Již dříve učinil podobné prohlášení prezident Joe Biden . „Máte problém, který se objevil nyní, když se Evropa rozhoduje, že dále omezí nákupy ruské ropy. Aktivně se uvažuje o tom, co se dá udělat, možná i koupit ropu, ale za omezenou cenu,“ odpověděl na novinářovu otázku prezident USA.

V Evropě také prosazovali omezení příjmů z prodeje energetických zdrojů a část prostředků „vyčlenili“ pro Ukrajinu. Zatím však USA a Kanada již zavedly zákaz dovozu ropy a ropných produktů z Ruska a Evropa koncem roku uvalí embargo na palivo a suroviny dodávané po moři.

Rusko neprodá nic se ztrátou, komentoval Dmitrij Peskov , tiskový tajemník ruského prezidenta, prohlášení Joea Bidena .

„To jsou ekonomické problémy. Faktem je, že stále přetrvávají logistické problémy, které vedou k destabilizaci globálního energetického trhu. V každém případě je tedy vše regulováno trhem, a to i přes umělé potíže, které sankce vyvolávají. Ale Rusko samozřejmě neprodá nic se ztrátou, v každém případě někde poptávka klesne, někde se zvýší, toky se přesměrují, hledají se nejvýhodnější podmínky,“ řekl mluvčí Kremlu.

Experti Bloombergu spočítali, že v roce 2022 Rusko vydělá rekordních 285 miliard dolarů na exportu ropy a plynu – o 20 % více než loni.