Tvůrce slovenské skCUBE Jakub Kapuš: Družice vychovala mnoho vesmírných inženýrů

Tvůrce slovenské skCUBE Jakub Kapuš: Družice vychovala mnoho vesmírných inženýrů
Příběh o tom, jak parta nadšenců posunula kosmický výzkum mílovými kroky dopředu. A vedle toho se z nich stali profesionálové.

Kdo všechno se podílel na vývoji a konstrukci družice?

Byli jsme parta nadšenců a bavil nás vesmír. Dali jsme si za cíl, že budeme popularizovat vědu a kosmický výzkum. V té době jsme vymysleli projekt Let balónem do stratosféry. Vytvořili jsme sondu, kterou jsme vyslali na balonu do stratosféry, tedy do výšky 40 km. První jsme vypustili v roce 2010, dnes máme za sebou 17 letů do stratosféry s různými vědeckými studentskými projekty a experimenty, které jsme vynesli do stratosféry. Hodně jsme se na těchto projektech naučili, ohledně návrhu elektroniky. Od začátku jsme měli sen, že bychom chtěli vypustit raketou družici do vesmíru. V roce 2011 jsme spustili projekt slovenské družice. Letos se ho podařilo úspěšně dokončit. Všechny komponenty jsme navrhli a naprogramovali od základů sami.

Co se děje s družicí teď?

Družice je v Holandsku, našli jsme firmu, která vypustí družici na raketě do vesmíru. Nachází se ve speciálním vypouštěcím kontejneru. Když bude vypuštěna, spustí se operační systém a družice začne nabíjet své baterie. Zapne se algoritmus, který spustí automatické brzdění rotace. Po 30 minutách vystřelí své antény a začne vysílat na Zemi.

Co předchází vypuštění družice do vesmíru a co nastane potom?

Družice je zkontrolována a zintegrovaná. Samotná integrace trvala 3 dny, muselo se vypracovat hodně dokumentace o všech systémech, prošla enviromentálního testy, že je schopna přežít let na raketě. Pokud bychom udělali jen malou chybu, spletli se o setinu milimetru, družice by nemusela letět.

Ve Velké Pake (jiné sídlo České asociace vesmírných aktivit – SOSA) se buduje pozemní stanice, tam se bude družice monitorovat. Operátoři budou sedět tady, v Bratislavě, ale napojí se na antény v Pake. Družice je vysílána v radioamatérské pásmu, které je otevřené, dá se používat, data lze dekódovat přes protokol X25. Děláme software, který budete moci nainstalovat do počítače, připojíte si přijímač, anténu. Software si dekóduje signál, zobrazí všechny hodnoty družice, každý si je může stáhnout sám. Družice bude vysílat i základní údaje v morseovce.

Kdo navrhl, aby se jmenovala skCUBE?

Je to zažitý způsob, např. v Čechách vyvíjely czCUBE. Když bude vypuštěna na orbitu, dohodli jsme se, že jí dáme jiné jméno.

Oběti bylo fakt hodně, ale byl to náš sen – dobýt vesmír.

Máte šanci prosadit se v celosvětovém měřítku?

Družice vychovala mnoho vesmírných inženýrů, to jsou lidé, které potřebujeme, abychom byli úspěšní. Kosmický výzkum jsme nezačali my, už tu byly různé projekty. Jako kdyby zde chyběla nová generace. V zahraničí družice zaujala. Pro zemi je to velká prestiž, když vypustí do vesmíru vlastní těleso. Rádi bychom naši činnost přetavili do profesionálního programu. Rozhodujeme se, kterým směrem se vydat a na které projekty se zaměřit. V stratosférického letech stále pokračujeme.

Neodrazuje vás finanční náročnost těchto projektů?

To je ten největší problém. Když jsme začínali, tahali jsme to z vlastních peněz. Byl to však náš sen, za tím jsme si šli. Bylo hodně chvil, když jsme neměli ani na součástku, ale hledali jsme sponzorů. Pět let na tom pracovalo zdarma asi 10 techniků. Každý má vlastní práci, rodinu, ale každý pondělí jsme strávili mnoho hodin na skype a diskutovali jsme o detailech. Oběti bylo fakt hodně, ale byl to náš sen – dobýt vesmír.

Co obnáší šéfovat Slovenské organizaci pro vesmírné aktivity?

Stále popularizovat vědu. Každý víkend máme nějaké přednášky nebo stánek. Pracujeme s médii, běháme po sponzorech, vyvíjíme poradenskou činnost. Co se týče družice, já jsem ten, co hledal sponzorů a partnerů, vyřizoval povolení, vlastně jsem manažovat družici.

Stratosférické balóny jsou dalším projektem SOSA. Foto F. Brezovský
Spolupracujete s ESA – Evropskou kosmickou agenturou. Mohli byste více přiblížit přínos této spolupráce?

Spolupráce má tři fáze. V první fázi podepisujete kooperační dohodu, pak následuje druhá fáze – trvá 5 let. Je to přípravka, tzv. plán pro evropské spolupracující státy, v této fázi se nacházíme. Slovensko zaplatí 1, 3 milionu eur do ESA ročně a ESA garantuje, že je použije zpět na Slovensko pro naše projekty. Plnými členy se staneme v roce 2020.

Přes Sosua zajímavě popularizovat a propagujete vědu prostřednictvím různých soutěží a aktivit. Zapojuje se mládež do těchto soutěží? Inspirujete jejich?