Švýcarská data o elektřině se dostávají k vládě s velkým zpožděním

18. září 2022

Švýcarská data o elektřině se dostávají k vládě s velkým zpožděním
Švýcarská data o elektřině se dostávají k vládě s velkým zpožděním

Švýcarská vláda podle švýcarského federálního úřadu pro energetiku postrádá aktuální informace o národní výrobě a spotřebě elektřiny. Důvodem je nedostatečná digitalizace elektrárenských společností. Nedostatek informací byl ústředním bodem nedělní zprávy uprostřed rostoucích obav z energetické krize v Evropě, jak se ruská válka na Ukrajině protahuje.

Údaje o spotřebě elektřiny se vládě dostávají s několikaměsíčním zpožděním, přičemž poslední dostupné konkrétní údaje odpovídají květnu; navíc k extrapolaci za červen, podle švýcarského federálního úřadu pro energetiku. Neschopnost měřit efektivitu úsilí o úsporu elektřiny v reálném čase brzdí rozhodování vlády.

Aby se zabránilo nedostatku elektřiny, Švýcarsko uplatňuje strategii, která klade na obyvatelstvo a ekonomiku břemeno dobrovolného snižování spotřeby. Pokud tento přístup selže, mohou být zavedeny kvóty. Údaje dokládající účinnost současných opatření na úsporu elektřiny však budou k dispozici až od prosince. Vláda potřebuje aktuální čísla, aby dospěla k závěru, zda je úsilí o úspory dostatečné, nebo zda jsou zapotřebí další omezení, zákazy nebo „v nejhorším případě“ dokonce kvóty.

Potenciál úspor

Stejný úřad také hlásí silný potenciál pro krátkodobé úspory ve velkém měřítku, které by mohly pomoci odvrátit energetickou krizi. Soukromé domácnosti, firmy a komunity by mohly do roku 2030 ušetřit přibližně 25 až 40 % dnes spotřebované elektřiny, aniž by došlo ke ztrátě komfortu pouze technickými úpravami. To proto, že mnoho domů a bytů má zastaralé domácí spotřebiče, ohřívače, kotle a tepelná čerpadla, které spotřebují více elektřiny než nejnovější generace spotřebičů.

Ještě větší množství elektřiny se plýtvá v průmyslových a servisních společnostech, protože nenahrazují staré lampy, elektromotory, čerpadla, ventilátory a chladicí systémy. Při využití všech technických prostředků by se podle stejného zdroje dalo ušetřit asi 14 až 23 terawatthodin ročně. Čtyři švýcarské jaderné elektrárny dodávají dohromady dobrých 20 terawatthodin elektřiny ročně.

Samostatně, v rozhovoru pro noviny Tamedia, energetici ředitelé kantonu vyzvali k vyhlášení situace nedostatku energie ve Švýcarsku.

Je potřeba se připravit

„Švýcarská Spolková rada by nyní měla skutečně vyhlásit stav nedostatku energie,“ řekl Roberto Schmidt. V tom vidí nejlepší způsob, jak zavést relativně bezbolestná preventivní úsporná opatření, jako je zhasnutí osvětlení výloh. Bez tohoto kroku vláda postrádá pravomoc taková opatření požadovat, poznamenává v sobotním rozhovoru. Schmidt také řekl, že vládě chybí jasný krizový plán pro případ nedostatku elektřiny.

„Jako prezident Konference energetických ředitelů o žádném nevím,“ řekl Schmidt. V případě plynu jsou podle něj k dispozici návrhy předpisů, ale ne v případě elektřiny, která je „mnohem složitější“. Otázkou podle něj je, co bude vypnuto jako první a jak bude zachována infrastruktura udržující život.

Vyjádřil také znepokojení nad dopady neočekávaných odstávek. Otázkou podle něj je, jak veřejnost reaguje na výpadek internetu a mobilních služeb, jak funguje vládní komunikace – a jak lze zabránit vloupání a rabování. „Ale z federální úrovně o tom nic neslyšíme,“ řekl Schmidt a vyzval k vytvoření krizového týmu, který by usnadnil koordinaci mezi vládou a 26 kantony země.

„Na rozdíl od Corony je to krize, kterou lze naplánovat,“ zdůraznil. „Musíme ji naplánovat.“

Vážná situace

Myšlenka vyhlášení energetické nouze se setkala s vlažnou reakcí od švýcarských obchodních a obchodních sdružení. Přestože sdílejí stejné obavy, upřednostňují dobrovolná opatření před závaznými rozhodnutími federální vlády.

„Swissmem je také znepokojen tím, že Spolková rada neuznala vážnost situace – jak špatné by byly důsledky kvót a odstávek elektřiny a plynu,“ Stefan Brupbacher, ředitel Asociace švýcarského strojního, elektrotechnického a kovoprůmyslu. (Swissmem) řekl švýcarské veřejnoprávní televizi SRF.

Švýcarská vláda plánuje v příštích týdnech prověřit konkrétní a závazná opatření k úsporám elektřiny.