Standard and Poor’s tento pátek hodnotí rating Portugalska – analytici se rozcházejí

S&P se tento pátek vyjádří k portugalskému dluhu. V září zlepšila své rizikové hodnocení na BBB+ se stabilním výhledem

Finanční ratingová agentura Standard and Poor’s (S&P) má vydat tento pátek 10. března prohlášení o portugalském státním dluhu poté, co loni zvýšila rating Portugalska na „BBB+“ se stabilním výhledem .

Snížení poměru veřejného dluhu je jednou ze silných stránek Portugalska při hodnocení finančních ratingových agentur, podle analytiků konzultovaných Lusou, kteří se však dělí o to, zda Standard and Poor’s (S&P) tento pátek zlepší výhled země.

V září agentura zvýšila rating Portugalska z „BBB“ na „BBB+“ a změnila výhled na stabilní.

Ve zprávě, která byla v té době zveřejněna, zdůraznil skutečnost, že navzdory vyšším nákladům na energie a rostoucím úrokovým sazbám země nadále zaznamenávala silný růst, dobré výsledky na trhu práce a rozpočtové výsledky, „přičemž investice porostou kvůli 61,2 miliard eur (26 % hrubého domácího produktu) s financováním z Evropské unie v letech 2022 až 2027“.

Agentura poukazuje na to, že stabilní výhled odráží názor, že vyhlídky růstu Portugalska jsou navzdory rizikům vyplývajícím z důsledků rusko-ukrajinského konfliktu odolné a že státní dluh bude nadále prudce klesat.

Po S&P bude další agenturou, která bude komentovat Portugalsko, Fitch, která rovněž zvýšila rating Portugalska na „BBB+“ se stabilním výhledem.

Rating je hodnocení přidělované finančními ratingovými agenturami s velkým dopadem na financování zemí a společností, protože posuzuje úvěrové riziko .

Kalendáře ratingových agentur jsou však pouze orientační a mohou se rozhodnout nevydat stanovisko k plánovaným termínům nebo přistoupit k neplánovanému hodnocení.