Spojené království: Tváří v tvář inflaci přesahující 7 % Bank of England bije na poplach

Bank of England (BoE) očekává, že inflace v dubnu vyvrcholí na 7,25 % kvůli vyšším cenám energií. Inflace, která by pak měla klesnout, aby zůstala stejná na téměř 5 %… Měnová autorita zvýší svou klíčovou sazbu v boji proti této pohromě, která tíží kupní sílu domácností.

Bank of England (BoE) bije na poplach, čelí prudce rostoucí inflaci (nejvyšší za 30 let!) ve Spojeném království. Měnový orgán zvýší svou klíčovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 0,5 %. Na konci roku 2021 byl růst cen již blízko maxima na úrovni 5,4 %, ale podle BoE by se měl dále vyšplhat až na dubnový vrchol na 7,25 %, převážně kvůli energetickému nárůstu, poté by měl zůstat na úrovni 5 %. rok. „Čelíme skutečnému stlačení reálných příjmů, myslíme si, že to zpomalí poptávku. Pokud sazby nezvýšíme, dopady budou horší,“ řekl na tiskové konferenci guvernér Bank of England Andrew Bailey.

Pan Bailey se již v polovině ledna obával, že ceny plynu, jehož je Velká Británie hlavním dovozcem, zůstanou vysoké, zejména kvůli napětí mezi Ruskem a Západem kolem Ukrajiny. Britský energetický regulátor však ve čtvrtek oznámil 54% zvýšení stropu pro účty za elektřinu a plyn pro spotřebitele v dubnu, přibližně 700 liber za rok a na domácnost, což dále zvyšuje tlak na skromnější. Do té míry, že to znepokojuje politický svět, britský ministr financí Rishi Sunak právě oznámil 9 miliardovou pomoc na životní náklady.

Bank of England ale varuje, že inflaci podporuje i nevyvážený trh práce. „Společnosti musely nabízet vyšší mzdy, aby přilákaly a udržely své zaměstnance,“ vysvětluje banka ve své zprávě o měnové politice. Pandemie, ale také další faktory, včetně Brexitu, drží mnoho lidí daleko od britského trhu práce, zejména evropských pracovníků.

V důsledku rostoucích nákladů zaměstnavatelů se očekává, že míra nezaměstnanosti „po prvním čtvrtletí vzroste“ a reálné příjmy domácností by měly v roce 2022 klesnout o 2 %, což je největší pokles od doby, kdy byly tyto informace sestavovány (1990), dodává. Ekonomika se na konci roku 2020 vrátila na předpandemickou úroveň, ale měla by klesnout pod tuto hranici kvůli šíření omikronové varianty Covid-19 podle BoE. Ten předpovídá nové oživení v prvním čtvrtletí, ale růst o 3,75 % v roce 2022 oproti 5 % očekávaným v listopadu.

Tváří v tvář prudce rostoucím cenám se britská vláda rozhodla jednat tak, že ve čtvrtek uzákonila pomoc ve výši 9 miliard liber pro miliony nízkopříjmových domácností v nesnázích, které čelí nárůstu životních nákladů. Tento ponurý obrázek pro britskou ekonomiku přiměl devět členů měnového výboru, aby jednomyslně hlasovali pro zvýšení sazeb, přičemž čtyři členové dokonce navrhovali zvýšení o 50 bazických bodů namísto přijatých 25.