S 1,1% očkovaných lidí Japonsko zaostává za vyspělým světem

Muž dostane vakcínu COVID-19 v ošetřovatelském zařízení v tokijském Setagaya Ward 12. dubna
Muž dostane vakcínu COVID-19 v ošetřovatelském zařízení v tokijském Setagaya Ward 12. dubna

V závodu očkování občanů proti COVID-19 by mělo být Japonsko na prvním místě. Má téměř univerzální pokrytí zdravotní péčí a farmaceutickou zdatnost, nemluvě o probíhajících celostátních volbách, velké populaci ve věku a blížících se olympijských hrách, které mají motivovat politické vůdce k rychlému pohybu.

Slovensko už dostalo z Maďarska výsledky testů vakcíny Sputnik V, vakcína je v pořádku

Přesto má pochybné rozdíly mezi očkováním mezi těmi, kteří mají nejhorší výsledky. Podle dávkovače vakcín společnosti Bloomberg Japonsko podalo dostatek dávek na pokrytí pouze 1,1% své populace, což je nejnižší z 37 členů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. To je ve srovnání s 36% ve Spojených státech a téměř 35% ve Velké Británii.

V Asii vede po Číně, Indii, Singapuru a Jižní Koreji a je jen mírně před národy s nižšími příjmy, jako jsou Filipíny a Thajsko.

Moderní léčebné protokoly pro Covid-19

Poté, co předseda vlády Yoshihide Suga v pátek vyhlásil v některých oblastech výjimečný stav, aby potlačil novou vlnu infekcí, někteří frustrovaní Japonci závistivě hledají programy očkování jinde a ptají se, proč se jejich vláda nepohnula tak rychle. Po roce sledování devastujících scén, které se odehrávají na místech, jako jsou USA, zatímco patogen byl doma relativně obsažen, se nyní zdá, že se stoly obrátily.

„Chci, aby očkování probíhalo warpovou rychlostí,“ tweetoval v úterý miliardář Hiroshi Mikitani, generální ředitel gigantu elektronického obchodování Rakuten Inc. „Jako Amerika.“

Až donedávna se Japonci mohli uklidňovat, protože věděli, že jejich země na pandemii reagovala lépe než její vrstevníci na Západě. Protože nikdy nedošlo k závratnému nárůstu případů a úmrtí, nepokoušeli se o výstřely COVID-19. Ale s olympiádou za tři měsíce a třetím výjimečným stavem se zdá, že narůstá frustrace veřejnosti, což zvyšuje tlak na vládu Suga, aby postupovala rychleji.

Nyní nařídil ministrovi obrany, aby pomocí sil sebeobrany vybudoval místo hromadného očkování v Tokiu, což je poprvé, co se národní vláda přímo zapojila do procesu očkování – který byl svěřen obecním úředníkům. Suga čelí průzkumu stranického vedení v září a do října musí vyhlásit všeobecné volby.

Pro některé občany je to příliš málo, příliš pozdě.

Ray Fujii, tokijský partner společnosti L.E.K. Poradenství, jehož klienty zahrnují společnosti poskytující zdravotní péči, obviňuje vládní nevýraznou přípravu na zpoždění. Zatímco na počátku byla na vině pomalá dodávka vakcín od společnosti Pfizer Inc., už to tak není, řekl. Podle údajů a odhadů, které vláda poskytla v březnu, Japonsko pravděpodobně dostalo více než 15 milionů dávek střely Pfizer.

„Nejde o to, že společnost Pfizer nedodá dostatek vakcín, nebo zatím nemáme dostatek vakcín,“ řekl a místo toho vinu za špatnou distribuci a nedostatek přípravy. „Zpožďuje to obchodní příležitosti každého v Japonsku, takže se tím tlačí ekonomické oživení z COVID-19.“

Domácí průzkumy veřejného mínění provedené v posledních měsících ukazují, že až 80% obyvatel chce být očkováno a téměř polovina z globálního průzkumu Ipsosu a Světového ekonomického fóra uvedla, že by dostali šanci do jednoho měsíce, pokud by jim byli k dispozici .

Žádná vakcína vyrobená v Japonsku
Pomalé zavádění Japonska vychází z několika faktorů. Národ má za sebou historii skepticismu vůči vakcínám, jehož počátky sahají až do neprokázaného strachu o bezpečnost výstřelů MMR v 90. letech, díky nimž úředníci šlapali opatrně.

Má také konzervativní lékařskou kulturu, kdy lidé důvěřují pouze očkování lékařům a sestrám. Nedávný návrh, aby se zubaři připojili k tomuto úsilí, vyvolal debatu o tom, zda jsou kvalifikovaní.

Zákon, který předává odpovědnost za očkování místním obcím, vedl k nerovnoměrnému pokroku a frustraci z ledovcového pohybu některých komunitních úřadů. „Testování“ nového online rezervačního systému přidalo ke zpoždění týdny.

Ušetřeni na rostoucí míře úmrtnosti v jiných zemích, japonští politici a regulační orgány také postupovali opatrněji při očkování proti greenlightům. Japonsko zatím povolilo pouze vakcínu vyvinutou společnostmi Pfizer a BioNTech SE.

Stejně jako Indie a Čína i Japonsko vždy požadovalo, aby farmaceutické společnosti před podáním žádosti o schválení provedly lokální klinické testy, místo aby přijaly údaje ze studií provedených jinde, což je pravidlo, které proces podstatně zpomaluje. Na rozdíl od Indie a Číny japonské společnosti nevyvíjely domácí vakcíny COVID-19.

„Z pohledu krizového řízení si myslím, že to odstartuje diskusi o potřebě mít vakcínu vyrobenou v Japonsku,“ uvedl Tetsuo Nakayama, profesor na Kitasato Institute for Life Sciences, jehož výzkum se zaměřuje na vakcíny. „Koronavirus neskončí, pravděpodobně to bude pokračovat do příštího a příštího roku a lidé budou chtít vakcínu vyrobenou v Japonsku.“

Zatímco japonské společnosti, jako je tokijská společnost Daiichi Sankyo Co., pracují na pokusech s vakcínami, jsou daleko za západními rivaly. Daiichi zahájil první fázi místního pokusu o vakcínu mRNA a před schválením výstřelu bude muset provést rozsáhlejší studii.

„V Japonsku je vývoj vakcín velmi obtížný,“ uvedl Masayuki Yabuta, výkonný ředitel divize biologie Daiichi Sankyo, s odvoláním na nervozitu z experimentální technologie. Pandemie COVID-19 je poprvé, co byla platforma mRNA použita ve vakcíně; nyní se ukázalo, že je mimořádně efektivní.

Zpoždění při zavádění vakcín „nás přimělo zpochybnit, jak vyspělé je Japonsko v souvislosti s přijímáním nových technologií nebo s urychlením dokonce rozvoje japonských inovací,“ řekl John W. Carlson, spolupředseda výboru pro zdravotní péči na Americká obchodní komora v Japonsku.

Ambiciózní cíl
Očekává se, že očkování se v květnu zrychlí, jakmile se obce dostanou do povědomí procesu, uvedl Taro Kono, ministr vlády odpovědný za zavádění očkování.

Přesto ani zvýšené tempo nebude mít za následek pokrytí významného procenta populace před olympijskými hrami. Kono uvedl, že hry do jeho plánování nezapočítávají.

Místo očkování vláda stanovila přísná opatření na ochranu země před riziky infekce, když v červenci dorazí více než 10 000 sportovců a jejich doprovodů z celého světa. Zahraniční turisté mají zakázán účast, zatímco do června je pravděpodobně rozhodnuto, zda mohou místní sportovní události sledovat.

Vláda Suga mezitím tvrdí, že chce dokončit očkování občanů ve věku 65 let a starších do konce července. Podle ekonomů Citigroup Kiichi Murashima a Katsuhiko Aiba ve zprávě zveřejněné v neděli by to mohlo vyžadovat průměrně asi 740 000 výstřelů denně.

„Tento cíl nám připadá docela ambiciózní,“ napsali. „Poznamenáváme, že někteří odborníci jsou ohledně dosažitelnosti spíše skeptičtí.“

I když se olympijské hry stáhnou bez šíření viru do komunity, bude mít zavedení zaostalé japonské vakcíny důsledky, protože skupina sedmi vrstevníků bude závodit o opětovné otevření svých ekonomik a obnoví se globální obchodní aktivita. U některých to také částečně vymazalo dobrou vůli z relativně účinného zadržování viru v Japonsku, které dokázalo zabránit dlouhodobému uzavření nebo rozsáhlým úmrtím.

L.E.K. Poradenská společnost Fujii zkoumá vakcínu, když bude muset letos cestovat do USA za obchodem.

„Je neuvěřitelné, že o tom musím přemýšlet jako o možnosti,“ řekl. „To je směšné.“

V době dezinformací a příliš velkého množství informací je kvalitní žurnalistika důležitější než kdy dříve.
Přihlášením se nám můžete pomoci příběh napravit.