Rusko vyvíjí elektromobil, který se nabije za 3,6 minuty

Rusko vyvíjí elektromobil, který se nabije za 3,6 minuty
Rusko vyvíjí elektromobil, který se nabije za 3,6 minuty

Několik ruských technologických společností a univerzit spolupracuje na vývoji elektromobilu s názvem „Monarch“. Podle tiskové agentury Vesti se tento nový vůz vyznačuje umělou inteligencí a nabíjením za pár minut. Kromě toho se používají nové technologické pokroky, z nichž některé jsou podle vynálezců ve světě zcela nové.

Pokud již byly zahájeny předobjednávky tohoto vozu, který odborníci vyhodnotili jako nesrovnatelný s jinými typy elektromobilů, začne sériová výroba v roce 2021.

Hlavními vynálezci elektromobilu „Monarch“ je společnost „New Siberian Technologies“ a tým vynálezců zahrnuje Kazaňskou federální univerzitu, Petrohradskou polytechnickou univerzitu, Novosibirskou státní technickou univerzitu a další univerzity.

Alexey Maslov, konstruktér společnosti „New Siberian Technologies“, řekl agentuře Vesti o některých řešeních, která neexistují nikde jinde na světě.

Podle zdrojů je nový ruský elektromobil vybaven grafen-hořčíkovou baterií. Jeho objem na kilogram hmotnosti je sedm kilowatthodin, což je několikanásobně více než u jiných konkurentů tohoto typu. Navíc nabití baterie na 100 % trvá pouze 3,6 minuty.

Plánuje se ujet 500 km na jedno nabití a 1000 km na jedno nabití.
Z mnoha dalších vylepšení lze jmenovat vybavený samořídící systém s umělou inteligencí. Tento systém bude pomocí ultrazvuku analyzovat povrch vozovky a řídit jízdu.

Elektromobily lze navíc připojit k internetu a upozorňovat na dopravní zácpy, dopravní nehody, špatné počasí a další překážky.

V současné době jsou hlavní komponenty ve fázi vývoje a testování a inženýři kontrolují proces nabíjení a vybíjení baterie při různém teplotním a vibračním zatížení.

Přestože je stále ve fázi vývoje a testování, první hotový vůz bude předán zákazníkům v roce 2021. Na webu projektu začaly předobjednávky a v závislosti na vybavení bude stát 1,5-4 miliony rublů, tedy asi 60 milionů až 160 milionů v mongolských penězích.

G. Byambasuren