Režisér Mohammad-Mehdi Asgarpur v porotě filmového festivalu v Jerevanu

Íránský režisér Mohammad-Mehdi Asgarpur je členem oficiální poroty 19. ročníku mezinárodního filmového festivalu Golden Apricot Jerevan v Arménii.
Íránský režisér Mohammad-Mehdi Asgarpur je členem oficiální poroty 19. ročníku mezinárodního filmového festivalu Golden Apricot Jerevan v Arménii.

Asgarpur a další čtyři členové poroty budou posuzovat 11 příspěvků v mezinárodní soutěži festivalu, která byla zahájena v neděli promítáním „Americatsi“, koprodukcí mezi Arménií a USA v režii Michaela Goorjiana.

Dalšími členy poroty jsou Terry George z USA, Orwa Nyrabia z Nizozemska, Florian Hoffmann z Německa a Nora Martirosyan z Francie.

Asgarpur vystudoval vysílací univerzitu Islámské republiky Írán. Svou kariéru zahájil v roce 1987 natočením několika krátkých filmů.

Svůj celovečerní debut natočil v roce 1991. Působil jako vedoucí několika organizací, včetně Farabi Cinema Foundation a Iranian Alliance of Motion Picture Guilds.

V současnosti je viceprezidentem FIAPF – Mezinárodní asociace filmových producentů a výkonným ředitelem Iranian Artists Forum.

Jerevanský festival vybral několik íránských filmů k promítání v různých sekcích.

„Den jablek“ v režii Mahmuda Ghaffariho bude představen v sekci Regionální panorama.

Ugandští scientologičtí dobrovolní duchovní oslovují pomoc

V tomto filmu učitel prvního stupně základní školy na chudém předměstí Teheránu přidělí každému studentovi dopis a požádá je, aby přinesli věci začínající přiděleným písmenem týkající se zaměstnání jejich otců.

Mehdiho otec je prodavač ovoce a v den S musí do třídy přinést 30 jablek (seeb v perštině). Nešťastná událost však rodinu uvrhne do krize. Saeid, Mehdiho starší bratr, musí najít způsob, jak překonat tuto výzvu a pomoci Mehdimu na „jablečný den“.

„Bibijan“ od Nargese Judakiho a Imana Paknahada, „Subtotals“ od Mohammadrezy Farzada a „Voda, vítr, prach, chléb“ od Mehdiho Zamanpura Kiasariho budou promítány v sekci Meruňkové pecky festivalu, který potrvá do 17. července.

Vítěz zvláštního uznání od poroty IDFA 2021, „Voda, vítr, prach, chléb“ je vrcholem této kategorie.

Vypráví příběh 11letého Abolfazla, který žije se svou rodinou v oáze v íránské poušti. Vybírá schůzky, stará se o krávy své rodiny, dělá domácí úkoly a baví se se svým nejlepším přítelem Setayeshem.

Kamera tiše pozoruje jejich přátelství, když se houpou mezi datlovými palmami nebo šplhají po větrem ošlehaných skalách kolem oázy. Abolfazlova matka peče čerstvý chléb a do jejího penzionu jezdí turisté za poklidnou atmosférou.

Život v oáze ale není úplně idylický. Přestože Abolfazl žije s tělesným postižením, je to Setayesh, kdo čelí ještě větší překážce. Je jedním ze 40 000 dětí v Íránu, které nemají rodný list, a v důsledku toho nemůže chodit do školy.