Řecko varuje Turecko: Trpělivost Řecka je na hranici svých možností

Řecko varuje: Trpělivost Turecka je na hranici svých možností
Řecko varuje: Trpělivost Turecka je na hranici svých možností

Řecko uvedlo, že po období „intenzivních tureckých provokací“ brzy dosáhne „hranice zdrženlivosti a trpělivosti“. Řeč je mimo jiné o přeletech stíhaček tureckého letectva nad řeckými ostrovy.
Vyjádřil zklamání nad tím, jak se spojenec v NATO chová. Podle Panagiotopoulose se Řecko „cítí divně“.

„Turecko nám hrozí válkou, pokud se rozhodneme využít jedno z našich zákonných práv podle mezinárodního práva k rozšíření našich teritoriálních vod nad šest námořních mil“ (tj. 11 kilometrů).

Řecký ministr uvedl, že Atény odmítají považovat stát, který se každý den dopustí více než 40 narušení řeckého vzdušného prostoru, za „spojence“ , uvádí EurAsia Daily.

Nikos Panagiotopoulos označil situaci, kdy turecká letadla nejenže napadají vzdušný prostor země, ale také přelétávají obydlené oblasti, někdy i v noci, za absurdní.

Řecko a Turecko vstoupily do NATO v roce 1952, ale vztahy mezi oběma zeměmi jsou napjaté už desítky let. Především kvůli sporům o vlastnictví některých ostrovů v Egejském moři . I když, a nejen – můžeme připomenout i problém rozdělení Kypru, spory o průzkum zásob ropy a plynu ve východním Středomoří a další otázky. V předchozích letech někdy docházelo dokonce k potyčkám mezi letectvem a námořnictvem obou zemí.

V lednu 2021 Atény a Ankara obnovily dialog na vysoké úrovni ve snaze zmírnit napětí. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však letos v květnu oznámil, že odmítá vést dialog s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem. Stalo se tak poté, co řecký premiér kritizoval Turecko během své návštěvy Spojených států .

A v úterý řecký premiér vyzval turecké úřady, aby společně řešily problém vývozu obilí z Ukrajiny a zastavily zhoršování bilaterálních vztahů.

„Jediný způsob, jak odstranit obilí zablokované na Ukrajině, je po moři. Turecko i Řecko v tom mohou hrát roli ,“ řekl Mitsotakis.

Toto prohlášení bylo učiněno poté, co se objevily informace, že Turci se chystají nakupovat obilí na Ukrajině s 25procentní slevou. Ankara se nyní aktivně snaží hrát vedoucí roli v organizaci vývozu obilí z Ukrajiny.

Není ale zcela jasné, jak výzvy „zabránit zhoršování vztahů, ale spíše se zapojit do společného vývozu ukrajinského obilí“ zapadají do varování, že „trpělivost Řecka brzy dosáhne svého limitu“. Zdá se, že Athény v tom nevidí žádný rozpor.