Protesty ve východním Německu. Už týdny vycházejí lidé v Německé Gera do ulic. Hrozí radikalizace?

Protesty ve východním Německu. Už týdny vycházejí lidé v Německé Gera do ulic. Hrozí radikalizace?
Protesty ve východním Německu. Už týdny vycházejí lidé v Německé Gera do ulic. Hrozí radikalizace?

Proti „povinnému očkování“,  a pomoci ukrajinským migrantům: Už týdny vycházejí lidé v Gera do ulic. Hrozí radikalizace?

Z krabic ručního vozíku, který za sebou Christian Klar táhne v čele demonstrace, znovu a znovu duní požadavky. Už by neměly být žádné sankce proti Rusku, žádné dodávky zbraní na Ukrajinu, žádná „povinnost očkovat“ a „žádná masová imigrace“. Po desetiletí bylo Durynsko „určováno zvenčí“, říká se, a vládne „stranický kartel“. „Vydrželi jsme dost dlouho,“ ozývá se temnými ulicemi Gery. Nyní „zničení živobytí již nebude akceptováno“.

Za Christianem Klarem, který zaregistroval demo, oblečený v bílé vestě přes sako, je toto pondělí večer několik stovek demonstrantů. Lidé mávají německými a „odbojovými“ vlajkami, včetně ruské. Jejich transparenty oznamují „Německo na prvním místě“ nebo „Drahá jaderná energie místo migračního toku“, bouchají na bubny a pískají. Téměř hodinu se družina pohybuje téměř opuštěným vnitřním městem a někteří obyvatelé to pozorují okny.

Protest je nyní rutinní, vše je jako obvykle. Přišlo i mnoho starších lidí, nejsou tam žádné chorály, lidé se znají a raději si povídají, jak nejlépe umí, než trylkování. Dokud se Christian Klar nezkusí na konci znovu přihřát atmosféru. Vláda si myslela, že protest skončil, křičí do mikrofonu. „Ale teď ještě víc!“ Gera je „hlavou durynského odboje“. Funguje to: hoot.

Veřejné slyšení k Petici proti omezování svobody slova na sociálních sítích
Veřejné slyšení k Petici proti omezování svobody slova na sociálních sítích

Už týdny vycházejí každé pondělí do ulic v Gera , městě s 90 000 obyvateli ve východním Durynsku. Stejně jako v jiných městech východního Německa. Protestuje se proti krizové politice vlády, proti zdražování, proti sankcím vůči Rusku kvůli válce na Ukrajině – a pro některé i proti systému. Má být „horký podzim“, tak se přísahá. Tento „horký podzim“ byl ale zatím jen vlažný. A přesto to může být nebezpečné.

Gera je dnes začátkem něčeho nového. Jsme první zítřka“

V Geře vrcholily protesty před několika týdny. Policie toto pondělí napočítala 1200 demonstrantů. Předtím jich bylo dobré 2000 a 3. října podle policie téměř 10 000 včetně durynského šéfa AfD Björna Höckeho. Mobilizovali se i další pravicoví extremisté jako vydavatel Kompakt Jürgen Elsässer, představitelé Svobodných Sasů nebo vlastenci východního Durynska. „Gera je dnes začátkem něčeho nového. Jsme první zítřka,“ křičel Höcke a převzal národní motto.

Zda toto hnutí skutečně vzniká, není v žádném případě jasné. 3. října demonstrovalo proti spolkové vládě v celém Durynsku 36 000 lidí, ve východním Německu celkem asi sto tisíc. Od té doby ale čísla stagnují – nebo klesají. Podle policie bylo v pondělí v Durynsku v ulicích jen 10 400 lidí, na východě Německa celkem kolem 37 000.

To však politikům a bezpečnostním orgánům nedává vše jasné. Před pár dny prezident Úřadu pro ochranu ústavy Thomas Haldenwang prohlásil, že pondělní demonstrace v některých východoněmeckých státech ho naplnily „velkým znepokojením“. Na rozdíl od koronových protestů jsou nyní „jasně“ registrovány a propagovány pravicovými extremisty, jejich řečníci jsou na pódiu. „Obyčejní občané se stahují. Pravicový extremismus se zmocňuje ulic.“

Se státní hymnou: demonstrace v Městském divadle Gera
Se státní hymnou: demonstrace v Městském divadle Gera

Holger Münch , prezident Spolkového úřadu kriminální policie, byl také znepokojen tím, že „projevy nenávisti a nenávisti“ se v současnosti „šíří závratnou rychlostí jak v analogovém, tak digitálním prostoru“. Radikalizační procesy se „zrychlily a zesílily“.

Pořadatel

Něco z toho lze pozorovat v Gera. Tón zde už týdny udává Christian Klar, 42letý muž, který byl naposledy odsouzen za krádež a přijímání kradeného zboží a kterého policie přiděluje na pravicovou scénu. Ve skutečnosti se tam Klar pohybuje už léta. Fotografie ho ukazuje jako teenagera na pochodu durynské vnitřní bezpečnostní služby, semeniště NSU. Později se objevil v odnoži Pegidy Thügida. Klar má také nejlepší kontakty s patrioty východního Durynska kolem známého pokrývače Franka Haußnera a také s AfD. Popírá, že by tam byl dokonce členem, jak se říkalo. Nedávno však pro stranu zřídil informační stánek.

A před více než týdnem se Klar zúčastnila neonacistického „hrdinského připomenutí“ v Gera na Volkstrauertag a poté písňového recitálu pravicově extremistického zpěváka a muže z NPD Franka Rennickeho. Má s ním „letoleté přátelství“, uvedl Klar na svém kanálu sociálních sítí.

Christian Klar, organizátor pondělních demonstrací v Gera v Durynsku„Nezáleží na tom, zda je to masová migrace, změna klimatu, korona, očkování nebo válka na Ukrajině: vše slouží velkému plánu.“

Před rokem Klar protestovala v pondělí v Gera, tehdy proti koronárním opatřením. Na jaře mu to podle jeho vlastních informací přineslo výhrůžný projev: obvinil policejního ředitele z Gery z obtěžování a ukázal ho na plakátu v trestaneckém oblečení.

V srpnu pozval Klar Svobodné Duryňany, které sledoval Úřad pro ochranu ústavy, na „letní festival“ v Gera se skákacím hradem a klobásou. Tam už se čaroval „horký podzim“. Poté se Klar pustila přímo do tématu.

„Nezáleží na tom, zda jde o masovou migraci, změnu klimatu, koronu, očkování nebo válku na Ukrajině: vše slouží velkému plánu,“ křičela Klar na pódiu v Gera 3. října. „Ve vlhkých snech globalistů, kabaly, jsme všichni na dně potravního řetězce.“

I v pondělí se témata prolínají. Stále probíhají protesty proti koronárním opatřením, i když téměř žádné z nich stále neplatí, proti ruským sankcím, které zruinovaly Německo, proti NATO, proti odstavování jaderných zbraní, proti Zeleným. Christian Klar také brojil proti GEZ. Sám už s „prolhaným tiskem“ nemluví, volá do mikrofonu a sklízí za to potlesk.

Později Klar mluví v přímém rozhovoru. Čeho chce vlastně dosáhnout? V Německu se musí něco zásadně změnit, odpovídá Klar. Co přesně? Vyhýbá se a raději zaútočí na to, co tuto zemi ničí. Ale on není nacista, protestuje Klar vehementně. Má gay bratrance a zahraniční přátele, jeho kadeřník je Syřan.

Potíže ve městě

Vůdce pravicových extremistů, radikální slova, demonstrantům v Gera Monday nevadí. Zřejmě přesně to chtějí slyšet. Příliv má také co do činění s druhou osobou, která je s Klar pravidelně na ulici: Peter Schmidt, místní manažer agentury dočasné práce, kdysi v představenstvu durynské ekonomické rady CDU. Ten, kdo je ve městě dobře napojený a který už dávno nemá pravicovou image. Stejně tak ale na Facebooku brojil proti „ideologii zelené nenávisti“ nebo „vládnímu korona teroru“. Schmidt tam v pondělí není, zřejmě na dovolené. Předtím však na Facebooku znovu vyzval k protestu: „Nenech se už brát za hlupáka!“

Jana Prochnow to vše s obavami sleduje. Psychiatr je levicový vůdce města v Gera. Když pondělní demonstranti 3. října v tisících pochodovali městem, stáli na protishromáždění u železničního podjezdu s 350 účastníky. Pochod byl „hrozivý“, říká Prochnow. „Zatímco jsme byli obklíčeni policií, pravičáci byli schopni oslovit migranty a novináře.“

Prochnow připisuje skutečnost, že se pondělní protest v Gera uchytil, zkušenostem mnoha lidí ve městě. „Dnes má město málo vyhlídek a málo vzdělanou střední třídu, ale hodně frustrace. Strach ze ztráty je velmi přítomen, stejně jako pocit ublížení.“ Navíc na rozdíl od Západu je zde méně finančních polštářů. Krize zde zasáhla mnoho lidí náhle, říká Prochnow. Když někdo jako Peter Schmidt vyrazí do ulic, tak to udělá Mnohým je jedno, že pochodují i ​​pravicoví extremisté – tím spíše, že ve městě vždy existovala sebevědomá neonacistická scéna, aby na které si mnozí zvykli.

Christian Klar ví, jak využít tento nedostatek vzdálenosti od svých spoludemonstrantů – a jeho letité kontakty se scénou. Höcke se objevil na „letní párty“ a scénický zpěvák Rennicke vystoupil na pódium. „Svobodní Duryňáci“ a „Patrioti východního Durynska“ propagují výtahy Gera. A na pondělním demu má vestu AfD i žena, jinak strana zůstává v pozadí.

Ve městě Gera už dlouho udává tón AfD. Strana má od roku 2019 nejvíce křesel v městské radě. V posledních federálních volbách získala ve volebním obvodu 28 procent, tedy o dobrých 6 procentních bodů více než druhá SPD. A 3. října se zástupci AfD houfně účastnili výtahu Gera. Místní stranický funkcionář pak pochválil „fantastickou organizaci pondělní rodiny“. Není náhodou, že se velký pochod konal na všech místech v Geře.

Organizátor Christian Klar
Organizátor Christian Klar

Hranice jsou rozmazané i jinde. V Sasku se nedávno na pondělních protestech objevili řečníci z NPD nebo krajně pravicové Freie Sachsen. V Braniborsku je jedním z organizátorů protestů pravicově extremistický spolek Zukunft Heimat, v Meklenbursku-Předním Pomořansku parlamentní skupina „Heimat a identita“. Na scéně jsou také Andreas Kalbitz a André Poggenburg, bývalí muži AfD a radikálové vyloučení ze strany.

A ani tato vystoupení nejsou náhoda. Již v srpnu volal průkopník nové pravice Götz Kubitschek k podpoře podzimních protestů, aby se staly „udržitelnými, nesmiřitelnými a zásadními“. Vpřed to ženou zejména „Svobodné Sasko“ a „Svobodní Duryňáci“. V Durynsku byl v září najednou na několika pondělních protestech najednou přečten katalog požadavků s deseti body, který krátce poté zveřejnila i státní AfD – právě ten zní znovu a znovu v pondělí večer v Geře. Nezávislý občanský protest na místě? Vypadalo to spíš jako orchestrace krajně pravicových vytahovačů strun.

Spolková AfD již dříve vyhlásila „horký podzim“ a v Berlíně uspořádala „velké demo“. Váš pravicově extremistický frontman Höcke to táhne spíše do provincií, momentálně tam podniká pouť od pondělní demonstrace do pondělní demonstrace. Ignoruje fakt, že jeho strana má ve skutečnosti rozhodnutí o neslučitelnosti například se Svobodnými Sasy. „Nenecháme se rozdělit, nikdy,“ oznámil nakonec Höcke. A vůdci frakcí východoněmecké AfD učinili prohlášení, že se vidí „jako součást celonárodního protestního hnutí“.

Ale v Geře jsou i jiní, kteří protestují kvůli energetické krizi – a tuto solidaritu nechtějí. Počátkem října okresní sdružení řemeslníků poprvé svolalo do města kolonu. Zúčastnilo se více než 200 služebních vozů. „Bez střední třídy zhasnou světla,“ hlásaly transparenty. Druhý průvod se konal před pár dny. Řemeslníci si k tomu záměrně nezvolili pondělí, ale čtvrtek, jak zdůrazňuje pořadatel Stefan Haase, jednatel okresního svazu řemeslníků.

Průmysl je těžce zasažen krizí, stěžuje si automobilový specialista. Materiálová úzká místa jsou masivní, ceny pohonných hmot a energií jsou naprosto přemrštěné, už se nedá plánovat. „Nemůžeme to všechno přenést na zákazníky. Ale pokud to neuděláme, někteří z nás padnou stranou. Politici se musí otřást, proto ty kolony. Haase říká: „Něco se musí stát.“

Ale udržujte si odstup od pondělních ukázek, říká Haase. Protest je tam příliš „AfD-heavy“, člověk spoléhá na nestranickost. Není také správný způsob, aby tam politici byli osobně oslovováni nebo předváděni v trestaneckých šatech. „To problémy neřeší.“

Ohrožený starosta

Starosta Gery Julian Vonarb , nestranický bankéř, který vyrostl ve Freiburgu v Badenu a je ve funkci od roku 2018, nevyhnutelně vede protesty. Protože vidí důsledky krize. A protože protest si z něj dlouho udělal nepřítele. Vonarb před týdny varoval, že energetická krize může tvrdě zasáhnout občany a společnosti, a vyzval k zavedení energetického stropu. Padesátník o tématu diskutoval na půdě Svazu měst a obcí a v Berlíně se setkal s Carstenem Schneiderem, zmocněncem spolkové vlády pro východní Evropu. „Na všech úrovních se snažím, aby byla situace pro lidi snesitelnější,“ ujišťuje Julian Vonarb. Stefan Haase ho chválí: „Problém není lokální, ale podporuje nás a tlačí na nás.“

Vlajkový průvod na demonstraci v Gera
Vlajkový průvod na demonstraci v Gera

To, že lidé vycházejí kvůli krizi do ulic, je „legitimní prostředek“, který je chráněn základním zákonem, říká starosta. Zejména kolona řemeslníků je „dobrou ukázkou“, jak by to mohlo vypadat. „V tom máte moji plnou podporu.“

Na pondělních protestech naopak „zaznívají narativy o domnělém rozdělení, které situaci vyostřují,“ stěžuje si starosta Vonarb. Je „politováníhodné“, že se pravicoví extremisté pokusili protesty využít k šíření svých myšlenek a zpochybňování právního státu. Přesto, jak zdůrazňuje Vonarb, v pondělí běželo i mnoho lidí, kteří „jasně nepatří k pravicově extremistické scéně, ale tento formát berou pouze jako příležitost vyjádřit svou nespokojenost či obavy“.

Levý vůdce Prochnow kritizuje, že Vonarb kritizoval pondělní dema až velmi pozdě. To, že starosta nyní nachází jasnější slova, zase rozčiluje pondělní demonstranty. Vonarb tam už byl cílem, když podporoval koronavirová opatření. V lednu stovky demonstrantů bez ohlášení pochodovaly kolem jeho domu, kde žije s manželkou a dětmi. Premiér Bodo Ramelow skočil do Vonarb. Vonarb tehdy řekl, že už nic podobného nechce zažít. Poté usiloval o dialog s demonstranty a pozval Petera Schmidta na videohovor. Nepomohlo to, naopak.

Nedávno se nepřátelství znovu rozhořelo. Vonarb se objevil jako hostující řečník v koloně řemeslníků. „Stojím po tvém boku. Tvrdě pro vás pracuji v pozadí,“ ujistil. Od pondělních protestů se ale opět výslovně distancoval: „Pochod ve tmě s bubny a pochodněmi naše problémy nevyřeší.“ Okamžitě se ozvalo bučení a bušení. „Ztraťte se,“ křičeli někteří. Výkonný ředitel Stefan Haase jen s obtížemi uklidnil situaci.

Ano, je to pravda, vysvětlil Haase poté tazovi, že někteří řemeslníci také v pondělí běželi. O to důležitější je ale vytvořit protestní nabídku s průvodem, který je pouze o firmách.

Christian Klar a Peter Schmidt distribuovali ukázku videa z Vonarbova vystoupení na řemeslech. Starosta jezdí „trhacím nožem mezi lidmi“, leptal Schmidt. Jiní reagovali ještě jasněji. „Rozdělovač nečistot“ je Vonarb, uvedl v komentářích k videu. „Co je to za flákač“ nebo „jen toho chlapa ušpiněte“. Vonarb říká, že kritika je pro něj jako starostu samozřejmostí. „Pokud však nepřátelství zasáhne můj soukromý život, jak se již několikrát stalo, je překročena nesnesitelná červená čára.“

Julian Vonarb není v těchto časech sám. I jinde jsou politici uráženi nebo vyhrožováni pondělními demonstranty jako „zrádci lidu“. V Rostocku zazněl pokřik „Scholz ke zdi“, ve Zwickau byl šéf Úřadu pro ochranu ústavy Haldenwang přirovnáván k lékaři koncentračních táborů Josefu Mengelemu.

počet trestných činů roste

Počty trestných činů na podzimních protestech v Durynsku zatím nejsou k dispozici. Jen v září a říjnu však Sasko na protestech ve státě napočítalo 277 trestných činů. Braniborsko také nedávno bilancovalo: od začátku roku do poloviny října vzrostl počet politicky motivovaných trestných činů o 47 procent na 1093 případů. Většina z nich byla podle Státního úřadu kriminální policie spáchána při koroně nebo podzimních protestech.

Šéf Spolkového úřadu kriminální policie Holger Münch označuje zločiny proti voleným představitelům za „znepokojivé“. Ty se od roku 2018 zvýšily o 276 procent. Münch varuje, že jde o útoky „proti páteři naší demokracie“. „Nenávist a agitace se staly konkrétní hrozbou pro naši demokracii a naši sociální soudržnost.“

Tóny pravicových extremistů jsou mezitím pronikavý. „Svobodné Sasko“ už týdny propaguje „povstání proti režimu bezpráví“. Kompaktní vydavatel Elsässer nedávno na shromážděních prohlásil, že šlo o „holé přežití“. Německo „půjde ke psům, pokud nevyženeme tento gang, který drží moc ve svých drápech“. A Höcke také před pár dny zvýšil hlas na shromáždění v Erfurtu: vládnoucí systém by byl zcela „svržen, jeho politické vraždění zastaveno“.

Hlavní téma pravicových extremistů se opět mění. Stále více se do popředí dostává klasika: nenávist k migrantům – konkrétně k ukrajinským uprchlíkům. Například Höcke v Erfurtu vyleptal, že statisíce Ukrajinců jsou nyní v Německu, ačkoli v osmi desetinách jejich země prý není válka, a že brzy dostanou výhodu nového občana – více peněz než průměrný Němec. důchodce. „Je to diskriminace nás Němců v naší zemi. To je škoda.“

Tyto zvuky jsou slyšet i v Geře v pondělí večer. „Zastavte záplavu žadatelů o azyl“ tam hlásají transparenty nebo „Nejsme sociální úřad pro celý svět“. Christian Klar u mikrofonu kritizoval fakt, že USA cvičily ukrajinské vojáky v Německu. „A to nechceme,“ křičí a vysloužil si potlesk. Později si mimochodem stěžuje, že ukrajinští uprchlíci v této zemi dostávají větší blahobyt než jeho 75letá matka. A Christian Klar je ještě jasnější. I v této zemi čelíme válce, v podstatě je to tady už dlouho, říká. A nebude se dívat, ale bude bojovat za své děti.

Takové výroky děsí levici Janu Prochnow. „Kdo neustále odkládá to, co lze říci, bude v určitém okamžiku podle toho také jednat. Radikalizace je tam nevyhnutelná.“ To je další důvod, proč se tomu Prochnowova Levicová strana snaží čelit. S protiprotesty alespoň k některým pondělním ukázkám, s vlastním krizovým demem v září. Levicová ikona Gregor Gysi byl ve městě pouze v sobotu. Ale zatím byla vždy ve většině pravice.

Více voličů AfD, méně demonstrantů

Minimálně AfD se připalování protestů vyplácí. V průzkumech je strana celostátně opět na 15 procentech, v Durynsku dokonce na 25 procentech. Ale i protest má své meze. Počet účastníků neklesá jen v Geře. V Erfurtu následovalo jen asi 2000 účastníků místo 10 000 přihlášených.

Za pár dní, příští sobotu, to chtějí pravicoví extremisté zkusit znovu, tentokrát v Lipsku. Tam by měl směřovat antiamerikanismus. „Ami, jdi domů“ je slogan. Vlajky „Ami, jdi domů“ budou v pondělí také vláčet v Gera a Christian Klar vyzývá lidi, aby se zapsali do autobusových seznamů pro Lipsko. „Na toto demo se dívá celá Evropa.“ O tom lze pochybovat.

Ale alespoň v Geře bude protest pokračovat. Okresní sdružení řemeslníků zve ve čtvrtek na svou třetí kolonu. A do ulic se příští týden chtějí vrátit i demonstranti kolem Christiana Klara. V pondělí večer jejich demo končí malým ohňostrojem a zpěvem státní hymny. Text je promítán do městského divadla. Tím se to stane.

Po velkých demech Christian Klar oznamuje, že se v budoucnu chtějí opět zaměřit na Geru. Je toho dost na zamést před vlastními dveřmi. „Před jistými dveřmi.“ Posměšný smích. A aby ten poslední pochopil, o koho jde, Klar požaduje, aby Gera konečně potřebovala starostu z Durynska. Takže žádní nováčci jako Julian Vonarb.

Aktualizováno a doplněno 24.11.2022 v 10:20. tj. R

Zdroj: https://taz.de/Protest-in-Ostdeutschland/!5893766/