Protesty obřích farmářů v Nizozemsku. „Elity EU chtějí zlikvidovat průmysl“

Protesty obřích farmářů v Nizozemsku. "Elita EU chce zlikvidovat průmysl
Protesty obřích farmářů v Nizozemsku. „Elita EU chce zlikvidovat průmysl

V Nizozemsku tisíce farmářů protestují proti vládním plánům na snížení emisí oxidů dusíku. To je podle mnohých z nich vlastně protest proti likvidaci jejich průmyslu na ochranu klimatu. Předsedkyně European Milk Board Sieta van Keimpema pro tvp.info řekla, že pokud bude likvidace zemědělství úspěšná v Nizozemsku, elity EU budou chtít totéž v dalších zemích, vč. v Polsku.

Farmáři z Nizozemského království na mnoho dní blokují dálnice a místní silnice na mnoha místech země. Od pondělí jsou zablokována distribuční centra některých obchodních řetězců. Pořadatelé mimo jiné oznámili pokračování protestu a jeho prodloužení o blokování přístupu na letiště.

Policisté v úterý večer stříleli  na farmáře blokující kruhový objezd u vjezdu na dálnici A32 u Heerenveenu na severu Nizozemska. Tři lidé byli zatčeni. Nizozemská policie připustila, že „byly vypáleny varovné a cílené výstřely“.

Nizozemská vláda hodlá drasticky snížit emise oxidů dusíku. Chce, aby se použilo méně hnojiva. Farmáři se ale domnívají, že  „zelená elita“ zavádí příliš přísné regulace, které nakonec povedou k masivní likvidaci chovu dobytka.

Protesty farmářů v Nizozemsku. Celá Evropa je ohrožena

Sieta van Keimpema z European Milk Board v rozhovoru pro tvp.info přiznala, že cílem jejich vlády je snížit o 30 procent. počet zemědělců a hospodářských zvířat (dojnic).

„Říkají, že jde o redukci dusíku, ale už máme dva příklady, které ukazují, že chtějí omezit farmy, aby využívaly půdu pro domy, průmysl, silnice a solární farmy. Zveřejnili mapu Nizozemska rozdělenou do malých regionů, všechny s cílem snížit dusík z 12 na 95 %. Je nemožné zavést a zabije celý zemědělský sektor, zdůraznil  Sieta van Keimpema.

Jos Ubels z Farmers Defence Force zase varoval, že Nizozemsko je prvním krokem, protože „zelená elita“ půjde dále, včetně do Polska.

– Jsme příkladem všeho, co uvidíme po celé Evropě. Reformy jsou uvalovány na zemědělce bez řádné finanční základny. To omezí výrobu a vytvoří vysoké ceny potravin na Západě a hlad v chudých zemích. Evropská civilizace pocítí reformy ještě více než pokračující energetickou krizi. Frans Timmermans (místopředseda Evropské komise odpovědný za Evropský zelený úděl) nepochybně prosazuje tyto změny a měly by být co nejdříve zastaveny, aby se zabránilo katastrofě v Evropě, zdůraznil Jos Ubels.

– Ano, cíle týkající se dusíku jsou  součástí cílů EU v oblasti klimatu. Součástí strategie Green Deal and Farm to Fork je také snížení produkce potravin . Timmermans na tom má svůj podíl. V Africe zároveň probíhá masivní hladomor. Co to děláme? dodal  Sieta van Keimpema.

– Obyvatelé Nizozemska podporují farmáře. Navzdory obrovským protestům v průzkumech drtivá většina Nizozemců demonstrace podporuje. Vědí, že farmáři bojují za své farmy a rodiny. Naše vláda má zase jen 15 procent. podporu občanů a je stále méně populární. Farmáři nemají na výběr: vládní plány znejistily budoucnost každé rodinné farmy v Nizozemsku, řekla  Sieta van Keimpema.

Připustil, že existuje jen naděje  , že se zásoby potravin v Nizozemsku nikdy nedostanou do rukou lidí, jako je Putin.

– Aby nám nikdo neodřízl zásoby jídla. Už víme, že stát se závislým na zahraničním plynu nebylo dobré řešení. Mezitím můžete jet den nebo dva bez plynu. Bez jídla to nejde. To je další důkaz toho, že návrh reformy je špatný nápad. Nizozemsko je v první pětici nejudržitelnějších potravinových systémů na světě (zdroj: „Příroda“ – prosinec 2019). Jakékoli přemístění výroby potravin do jiných zemí způsobuje ještě více emisí, což zhoršuje klima a je v rozporu s dohodami o klimatu.

– Náš premiér chce nakupovat farmy v Nizozemsku ne proto, že je snazší nebo levnější nakupovat potraviny z jiných zemí, ale proto, že potřebuje náš prostor pro rozvoj průmyslu a stavbu domů. Závislost na dovozu z mimoevropských zemí je špatný nápad – jak ukázaly nedávné problémy s plynem z Ruska. Nyní chceme udělat stejnou chybu s jídlem? Sezení v mrazu je mnohem méně namáhavé, když jste dobře najedení, uzavřel  Jos Ubels z Farmers Defence Force.