Příspěvek na elektromobil činí 5 000 €

SLovenská republika začal dotovat nákup elektromobilů ve výši 5 000 € a plug-in hybridů sumou 3 000 €! K dispozici je celkem 5,2 milionu eur, až do roku 2017.

Od symbolického data 11.11., Ministerstvo hospodářství Slovenské republiky, zahájilo grantový program na podporu elektromobility na Slovensku. Slovensko zřejmě nestane díky tomuto programu přední zemí na poli prodeje elektromobilů a plug-in hybridů, ale konečně vláda uskutečnila první krok na cestě k udržitelné dopravě.

Dotační program je financován z recyklačního fondu, který automaticky přispěl každý, kdo si v posledních letech koupil jakýkoliv nový vůz nebo elektrický spotřebič. Z tohoto fondu bylo vyčleněných 5 milionů eur. Celková částka 200 000 € přispěje i na svaz automobilového průmyslu. Takže dotace jsou omezena celkovou částkou 5,2 milionu eur. Při jejich vyčerpání nebude možné v rámci tohoto programu požádat o dotaci. Dotace bude poskytována minimálně prvním 1 040 žádostí.

Samozřejmě všichni odborníci volají po systémových opatřeních. Jednorázová dotace v dlouhodobějším horizontu nic neřeší. Redakce časopisu Tesla se domnívá, že kromě finančních výhod by měly mít i vodiče a jiné motivační výhody. Jednou z nejúčinnějších opatření osvědčených v zahraničí je vybudování vlastních dopravních pásů pro ekologické automobily nebo daňové úlevy. Jako účinné se ukázalo i zřízení městských zón, kde mají přístup jen elektromobily. Jinak jako finanční motivace je důležitá zejména proto, že ekologické vozidlo dostupné na našem trhu je stále ještě výrazně dražší po započtení dotace než jejich kolegové se spalovacími motory v téže třídě. Podmínky pro získání dotace na elektromobil a PL hybrid
O dotaci na elektromobil (5 000 €) nebo plug-in hybridu (3 000 €) může požádat každý občan, podnikatel, společnost, město nebo obec, a to do konce roku 2017. Musí se jednat o osobní vozidlo kategorie M1 nebo malé nákladné vozidlo kategorie N1 do 3 500 kg. Vozidlo musí být nové, zakoupené a registrované na Slovensku a po dobu minimálně 2 let. Bohužel pro zájemce o elektromobily od společnosti Tesla Motors to znamená, že se nevztahuje na nákup automobilů této automobilky. Jediným řešením je dodatečná úprava podmínek poskytování dotací nebo oficiálního vstupu automobilky Tesla Motors na slovenský trh. Avšak až do nejbližší doby neočekáva.

V případě hybridního vozidla se musí jednat o tzv. zásuvný hybrid, který je vozidlo se spalovacím a elektrickým motorem, jehož baterie musí být nabíjena ze zásuvky. Společnosti a města si budou moci zakoupit více ekologických vozidel, přičemž každá z nich dostane dotaci v plné výši. Příspěvek se v plné výši vztahuje na všechna vozidla, která splňují uvedená kritéria, bez ohledu na jejich cenu.

O uplatnění dotace stačí požádat samotného prodejce vozidla. Deset následně kontaktuje Svaz automobilového průmyslu (ZAP), který je správcem dotačního programu. Prodejce spolu so ZAP řeší všechny potřebné administrativní úkony. Jedinou povinností zákazníka je vybavení registračních značek vozidla. Celá byrokracie by měla trvat 4 až 6 týdnů. Na jeho konci podepsal zákazník smlouvu se ZAP. Přibližně po uplynutí 2 měsíců musí mít první část příspěvku ve výši jedné třetiny.

Po roce obdrží majitel 2. třetinu a rok na 3. třetinu příspěvku. Tato forma vyplacení dotace se zavádí z důvodu vyloučení spekulativních nákupů vozidel. Opatření má zabránit kupování dotovaných ekologických vozidel s cílem jejich následného prodeje se ziskem.

Automobily, na které se vztahují dotace a jejich ceny
Jak jsme již napsali, jednou z podmínek pro poskytování dotace na elektromobil či plug-in hybrid, je jeho koupě v SR. Pojďme se tedy podívat, jak máme možnosti v rámci slovenského trhu.

Elektromobily dostupné na slovenském trhu
VW e-UP! – od 24 890 €
Peugeot Partner Electric (van) – od 25 200 €
Nissan NV200 (van) – od 26 900 €
Nissan Leaf – od 29 050 €
Kia Soul EV – od 29 110 €
Citroen C-Zero – od 29 640 €
Peugeot iOn – od 29 640 €
Citroen Berlingo Electric – od 31 560 €
Opel Ampera-e (2017) – cca 32 000 €
BMW i3 – od 32 800 €
Hyundai Ioniq Electric – od 34 990 €
VW e-Golf – od 36 100 €
Mercedes B ED – 39 480 €