Při výběru matrace záleží na materiálu i velikosti

Cítíte se během dne často unavení a bolí vás celé tělo? Problém může spočívat v nevhodně zvolené matraci, kterou používáte ve vaší posteli. Proto je na místě uvažovat o pořízení nové. Před jejím nákupem je nutné si ohlídat několik základních parametrů.

Proč je matrace důležitým prvkem v posteli?
Špatná matrace často způsobuje nemalé zdravotní komplikace. Zpočátku vás trápí jen zvýšená únava, protože si tělo během spánku nedokáže potřebně odpočinout, nemá v matraci takovou oporu, jakou by měla mít. V dlouhodobém horizontu se pak přidávají bolesti hlavy, kloubů, zad, páteře a končetin. Kvalitní matrace je tak zcela nezbytnou součástí vybavení každé ložnice.

Jaké se používají materiály?
V současné době lze v obchodech narazit na matrace z celé řady materiálů, které se liší svými vlastnostmi. Klasikou jsou pružinové matrace. Pružiny však časem ztrácí svoji vitalitu, což se projeví ve vzniku proleželých míst. Zvláště tehdy, jsou-li umístěné na špatném podkladu. Ideální je pro ně pevná podložka a nepolohovatelný rošt. Alternativou jsou taštičkové matrace, které už přeci jen lépe drží svůj tvar.

Chcete-li vysokou kvalitu, dejte přednost matracím z moderních materiálů. Jde kupříkladu o studenou pěnu, jež má vynikající pružnost, zároveň zabraňuje vzniku proleženin. Často se kombinuje s línou pěnou, díky níž se matrace perfektně vytvaruje dle vaší aktuální polohy, je pak tělu dobrou oporou. Podobně efektivní jsou také matrace z PUR pěny, odborníci doporučují ještě latexové modely, které jsou vhodné i pro své antialergenní vlastnosti.

Velikost matrace
Významnou roli hrají rozměry matrace. Pakliže jde o lůžko pro jednu osobu, jsou vhodné hlavně velikosti 120×200 cm, případně 160×200 cm. Pěknou ukázkou vhodných produktů jsou matrace 160×200 – od Miroslava Játra, v druhém případě se pak dají pořídit matrace 120×200 – od Matrace od Miroslava Játra.