Ožívá investování do rekreačních nemovitostí?

Ožívá investování do rekreačních nemovitostí?
Ožívá investování do rekreačních nemovitostí?

„Chatování“ se dostává znovu do módy a nesouvisí to s internetem. Mnohé lokality po útlumu v devadesátých letech ožívají a přichází nová vlna chataře.

V blízkosti většiny velkých měst na Slovensku najdeme chatu oblasti, které tvoří základ nabídky tohoto typu nemovitostí. V realitním světě se tento segment označuje jako druhé bydlení – „second home“. Segment rekreačních, pobyty nemovitostí je cílem investování a to v různých formách (přímé vlastnictví, podíly v resortu, timeshare nemovitosti apod.). V době vrcholící realitní bubliny byl tento segment výrazně postižen zejména ve Španělsku, kde zůstali desetitisíce apartmánů určených pro německé a skandinávských klienty neprodaných.

Nejatraktivnější lokality pro rekreační nemovitosti

Mezi slovenské top lokality patří Vysoké a Nízké Tatry a jejich lyžařská centra, uvádí portál Nehnuteľnosti.sk. Směřuje sem nejvíce investic v oblasti turistického ruchu a nejdražší apartmány a chaty (Viladomy, sruby nebo jiné trendové označení) najdeme právě zde. V těchto nejatraktivnějších lokalitách byly realizovány i apartmány k investování se správou a managementem ubytování (Thermal park Bešeňová, Tatralandia, apartmány na Štrbském plese, Donovalech, zda v Demänovské dolině). Mezi ostatní oblíbené tradiční lokality „chatování“ patří Záhoří, Malé Karpaty, Myjavské kopanice, Orava nebo Slovenský ráj.

Na Slovensku patří mezi typické kupujících mladé rodiny s dětmi, které mají vyřešeny první bydlení a namísto koupě většího domu na předměstí upřednostní koupi víkendového domu nebo chalupy. Druhou skupinou jsou starší páry, které již mají dospělé děti a hledají novou náplň volného času. Venkovský domek se pro ně může stát i alternativou celoročního bydlení s vyhlídkou uvolnění bytu ve městě „mladým“. A je tu i skupina lidí v aktivním věku, kteří takovou nemovitost kupují jako investici. V takovém případě by chalupa či apartmán měla být v atraktivní lokalitě poskytující služby, ideálně celoročně. Výnos se zvýší, pokud např. lyžařské středisko poskytuje iv létě dostatek možností na aktivní odpočinek. Samozřejmostí by měly být wellness možnosti.

Jak se vyvíjejí ceny rekreačních nemovitostí?

„Neexistuje něco jako průměrná cena rekreačních nemovitostí“, říká Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. „Na Slovensku je tento segment reprezentován zejména chatami (chalupami, venkovskými domy). Ceny se porovnávají velmi těžko, protože při bytech jsou ukazatelem například čtvereční metry, u chalupy rozloha nehraje podstatnou roli. Můžeme vidět akorát absolutní cenu, kterou ovlivňuje, tak jako vždy lokalita, následně standard a vybavení. “

Jinou cenu mají chaty na břehu jezera nebo na svazích lyžařských center, kde je výrazným benefitem poloha. U novostaveb rekreačních domů v luxusním segmentu najdeme cenovku atakující až půl milionu eur. Na druhé straně cenového spektra jsou starší chaty a chalupy na samotách s horší dostupností a mimo hlavních turistických center. V takových případech se prodejní cena pohybuje na úrovni 6 až 7 tisíc eur. „Ceny rekreačních nemovitostí se nemění tak dramaticky jako ceny bytů či domů. Z dlouhodobého hlediska můžeme pozorovat mírný růst průměrné ceny. Vzhledem ke různorodou strukturu nabídky můžeme tento segment označit spíše za dlouhodobě stabilní, „uvádí Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

 

Co ovlivňuje cenu rekreačních nemovitosti?

Výrazným faktorem ovlivňujícím cenu je technický stav nemovitosti. Zejména při rekreačních nemovitostech, které nejsou využívány celoročně. Chaty přes zimu mrznou, nejsou pravidelně větrané a případné konstrukční vady se rychleji a výrazněji projeví. Rozdíl v ceně vytváří i pozemek.

V některých případech je ve vlastnictví pouze pozemek přímo pod chatou, jindy je součástí i hektar půdy. Cenu ovlivňuje i vybavení nemovitosti, zda má vodu, žumpu, elektřinu, celoroční dostupnost autem atd. A samozřejmě to nejdůležitější – příroda v okolí.

Standardní požadavkem kupujících je, aby chata zda chalupa byla dostupná v rozumném čase z místa trvalého bydliště. Z praktického hlediska by to měla být lokalita v dojezdu do dvou hodin od bydliště. Největší zájem je o rekreační nemovitosti, které mají buď velké pozemky, tedy velký prostor, který člověk koupí získává nebo venkovské pohodlí, o které mají zájem městští lidé. Zájemci kupují více chalupy než chaty a ideální dispoziční řešení má nemovitost alespoň dvěma, ideálně s více pokoji. Podle statistik portálu Nehnuteľnosti.sk byla kategorie rekreačních nemovitostí v 1. čtvrtletí 2017 čtvrtým nejvyhledávanějším typem nemovitostí na Slovensku, hned po bytech, rodinných domech a pozemcích pro rodinné domy.

Jak financovat koupi chalupy?

I na rekreační nemovitosti některé banky poskytnou hypoteční úvěr. „Nutno však dodat, že jen kolem 50% z kupní ceny,“ uvádí Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. „Výška profinancování záleží na typu kupované nemovitosti, její polohy a perspektivy. Při financování se samozřejmě používá také hotovostní alternativa, nebo využití americké hypotéky se založením primárního bydlení – bytu či domu ve městě. Výhodou je, pokud se kupuje tradiční rodinný dům v obci na rekreační účely. Tam by neměl být problém s financováním téměř žádný.

Nehnuteľnosti.sk

Online portál Nehnuteľnosti.sk je lídrem na slovenském trhu v oblasti prodeje a koupě nemovitostí na webu. Využívají ho realitní kanceláře a běžní občané na prodej a koupi nemovitostí. Kromě toho nabízí kompletní servis v podobě bezplatných kupních smluv, vzorů tiskopisů, užitečné informace o hypotékách, hypoteční kalkulačku, bezplatnou právní a finanční poradnu, ale také zajímavé informace ze světa bydlení. Portál dále obsahuje Katalog bydlení s užitečnými kontakty na firmy a seznam realitních kanceláří. S měsíční návštěvností více než 500 000 reálných uživatelů je dlouhodobě nejnavštěvovanějším portálem v online realitním segmentu. Spolu s dalšími top Slovenská realitními portály jako jsou Reality.sk, Novostavby.sk, Byty.sk a Chaty.sk patří do portfolia společnosti United Classifieds.

(Zdroj: NetMonitor – IAB Slovakia – Gemius – Nielsen Admosphere Slovakia, 05/2017, RU, PV, Visits)