Orbánova výzva Maďarsku: Učme se od Kolumbie

předseda maďarské vlády Viktor Orbán
předseda maďarské vlády Viktor Orbán

Kolumbie má velké plány do budoucna stejně jako Maďaři, uvedl v pátek v Budapešti předseda maďarské vlády Viktor Orbán. Prohlásil to po schůzce s nositelem Nobelovy ceny za mír a prezidentem Kolumbie Juanem Manuelem Santosem.

Podle agentury MTI V. Orbán podotkl, že Maďarsko se může od Kolumbie učit tomu, jak se tato jihoamerická země snaží stát konkurenceschopnou zemí světa.

Premiér připomněl důležitost vzájemného přátelství i na úrovni mladých lidí a naznačil, že Kolumbie je součástí maďarského stipendijního programu. V. Orbán podotkl, že obě země znovuotvorili své velvyslanectví – v Kolumbii i v Maďarsku.

Prezident Kolumbie blahopfál V. Orbánovi za vynikající ekonomické ukazatele, které v rámci Evropy Maďarsko dosahuje v oblasti hospodářského růstu.

„Představujete politiku, která se velmi podobá kolumbijské politice ve snaze o zvýšení konkurenceschopnosti,“ zdůraznil J. M. Santos.

Nejvyšší kolumbijský představitel promluvil i za posílení vztahů čtyř latinskoamerických států seskupených ve Tichomořského společenství (SPC) se seskupením Visegrádské čtyřky (V4).