Nová předpověď: Rusové by mohli zmrazit Evropu do poloviny zimy

Ruská zima
Ruská zima

V Kremlu se možná rozhodlo, že obyvatelům Evropy bude představena pravá ruská zima, protože podle odborného výpočtu, pokud budou nadále omezovány dodávky plynu na kontinent, může západní polovině Evropy dojít energie a další účely do poloviny nebo konce zimy využitelné ze zemního plynu.

Evropa by mohla do poloviny zimy vyčerpat zásoby zemního plynu , pokud Rusko úplně zastaví vývoz plynu na potrubí 1, cituje Bloomberg zprávu výzkumné a poradenské firmy Wood Mackenzie Ltd. To je nejhorší scénář pro dovozy prostřednictvím plynovodu přímo spojujícího Rusko a Německo. Problém je, že bez něj nebude možné před začátkem zimy naplnit evropské zásobníky plynu dostatečnými zásobami, řekl agentuře Massimo di Odoardo, viceprezident výzkumné skupiny pro zemní plyn a LNG společnosti WoodMac.

Vzhledem k možným reakcím se stále zdá nevyhnutelné, že by byla potřeba „racionalizace“ spotřeby, protože zásoby by vydržely jen do ledna. Prognóza předpovídá, že Gazprom PJSC , který zajišťuje export ruského plynu do Itálie, Francie, Německa a Rakouska, snížil své dodávky prostřednictvím plynovodu Nord stream na 40 procent .

Argumentují tím, že turbíny Siemens je třeba udržovat, což snižuje využití přepravní kapacity. Podle německé vlády jde ale o falešnou zmínku, ve skutečnosti jde o politický tlak, který má odradit Německo od podpory Ukrajiny v rusko-ukrajinské válce.

Scénáře skladování plynu

Experti WoodMac odhadují, že pokud dojde k úplnému zastavení přepravy, mohly by být evropské sklady zaplněny pouze z 59 procent do začátku topné sezóny 1. listopadu. Pokud se export plynu přes Severní proud udrží na 40 procentech, může se toto tempo zvýšit na 67 procent a západní Evropě by došly zásoby plynu nikoli v polovině zimy, ale až ke konci. Pokud by se dodávky vrátily na plnou kapacitu, 80procentní plná kapacita by se mohla zhroutit, a to navzdory skutečnosti, že musela být odstavena americká továrna na zkapalňování LNG LNG v USA, což snižuje export zkapalněného plynu.

LNG pomůže nahradit chybějící plynovodové dodávky ruského plynu v Evropě a pomůže vytvořit vysoké zásoby do začátku léta, říká Patricio Alvarez, analytik energetického trhu z Bloomberg Intelligence. Zároveň kolísání cen plynu způsobené ruskými dodávkami a klesající nabídkou lng na světovém trhu pravděpodobně povede k většímu využití zásob. Samozřejmě záleží i na počasí, které používání klimatizací silně ovlivňuje.