Nigérie a Indie dojednaly sdílení informací o syndikátech obchodujících s drogami

Nigérie a Indie dojednaly sdílení informací o syndikátech obchodujících s drogami
Nigérie a Indie dojednaly sdílení informací o syndikátech obchodujících s drogami

Nigérijská národní protidrogová agentura pro vymáhání práva (NDLEA) oznámila, že země souhlasila se sdílením důležitých informací o aktivitách obchodování s drogami s Indií syndikátu provozujícímu zranitelné drogové trasy v obou zemích.

Vyplývá to z úterního prohlášení mluvčí NDLEA Femi Babafemi. Poznamenal, že Indie také souhlasila s posílením kapacity důstojníků NDLEA školením.

„Bylo to součástí doporučení a dohod dosažených na konci dvoudenního bilaterálního setkání konaného v Novém Dillí v Indii mezi delegací NDLEA vedenou jejím předsedou Mohamedem Bubou Marwou a indickým protějškem, Úřadem pro kontrolu narkotik (NCB), vedeným jejím generálním ředitelem Satyou Narayanem Pradhanem,“ řekla Femi

Femi dodal, že schůzka také doporučila výměnu osvědčených postupů při snižování poptávky po drogách a sdílení informací v reálném čase o zapojení občanů obou zemí do obchodování s drogami, jakož i provádění společných operací a souhlasila s uspořádáním dalšího bilaterálního setkání v Nigérii v roce 2023.

Mluvčí NDLEA poznamenal, že dalším klíčovým cílem setkání byla spolupráce mezi NDLEA a NCB na tom, jak kontrolovat dovoz tramadolu nad 100 mg, jakož i určitých kategorií prekurzorů do Nigérie.

Předseda NDLEA Marwa ve svém projevu zdůraznil význam setkání pro globální akci proti obchodu s drogami vzhledem k historickým předchůdcům obou zemí, společnému jazyku, právním systémům, obyvatelstvu a existujícím silným obchodním vztahům.

Marwa zopakoval potřebu posílené spolupráce mezi oběma agenturami v boji proti nezákonnému pěstování, výrobě a obchodování s drogami. Při zdůrazňování problémů Nigérie v oblasti užívání drog a obchodování s nimi si všiml zvýšeného vnitrostátního úsilí o přijetí vyváženého přístupu k řešení jak nabídky drog, tak snižování poptávky.

Dále zdůraznil význam mezinárodní spolupráce a zapojení zúčastněných stran a dodal, že Nigérie má „Národní hlavní plán kontroly drog jako skutečný nástroj
kontroly a vymáhání drog, který usnadnil účinnou koordinaci na federální a státní úrovni a který je podporován na úrovni místní samosprávy.“

Marwa také vyjádřil naději, že bude přijato memorandum o porozumění (MoU), které by definovalo vztah mezi těmito dvěma agenturami ohledně sdílení informací, sledování majetku a propadnutí majetku, o kterém bylo zjištěno, že souvisí s obchodem s drogami a/nebo výnosů z něj. brzy dokončena.

Satya Narayan Pradhan z NCB, vedoucí indické delegace, ve svých poznámkách přivítal delegace obou zemí na setkání. zatímco zdůraznil problémy, zejména obchodování s heroinem a stimulanty amfetaminového typu (ATS) v zemi. Řekl, že pašování drog po námořních a leteckých trasách je pro obě země výzvou.

Pradhan také rozpracoval trendy ukazující vznik nezákonného obchodu s drogami prostřednictvím kurýrů, dark-net trhů a platforem sociálních médií s příslibem sdílení informací o nejnovějších strojích a technologiích pro boj s nově vznikajícími hrozbami.