Neustále kouříte navzdory svým zdravotním problémům

Neustále kouříte navzdory svým zdravotním problémům
Neustále kouříte navzdory svým zdravotním problémům

K závislosti na nikotinu dochází, když potřebujete nikotin a nemůžete jej přestat užívat. Nikotin je chemická látka v tabáku, která ztěžuje odvykání kouření. Nikotin má příjemné účinky na mozek, ale tyto účinky jsou dočasné. Takže máte další cigaretu.

Čím více kouříte, tím více nikotinu potřebujete, abyste se cítili dobře. Když se pokusíte zastavit, zažijete nepříjemné psychické a fyzické změny. To jsou příznaky závislosti na nikotinu.

Bez ohledu na to, jak dlouho kouříte, může odvykání zlepšit vaše zdraví. Není to snadné, ale svou závislost na nikotinu můžete zlomit. Existuje mnoho účinných způsobů léčby. Požádejte o pomoc svého lékaře.

Neustále kouříte navzdory svým zdravotním problémům
Neustále kouříte navzdory svým zdravotním problémům

Příznaky

U některých lidí může užívání jakéhokoli množství tabáku rychle vést k závislosti na nikotinu. Mezi příznaky, na kterých můžete být závislí, patří:

  • Nedokážete přestat kouřit. Udělali jste jeden nebo více vážných, ale neúspěšných pokusů o ukončení kouření.
  • Když přestanete kouřit, máte abstinenční příznaky. Vaše pokusy o zastavení způsobily fyzické a náladové příznaky, jako je silná touha, úzkost, podrážděnost, neklid, potíže se soustředěním, depresivní nálada, frustrace, hněv, zvýšený hlad, nespavost, zácpa nebo průjem.
  • Neustále kouříte navzdory svým zdravotním problémům. I když se u vás objevily zdravotní problémy s plícemi nebo srdcem, nedokázali jste přestat.
  • Ukončili jste společenské aktivity. Můžete přestat chodit do nekuřáckých restaurací nebo se přestat stýkat s rodinou nebo přáteli, protože v těchto situacích nemůžete kouřit.

Kdy navštívit lékaře

Nejste sami, pokud jste se pokusili přestat kouřit, ale nedokázali jste přestat nadobro. Většina kuřáků dělá mnoho pokusů o ukončení, než dosáhne dlouhodobé a stabilní abstinence.

Pravděpodobnější je, že přestanete navždy, pokud budete postupovat podle léčebného plánu, který zahrnuje fyzické a behaviorální aspekty závislosti na nikotinu. Užívání léků a spolupráce se speciálně vyškoleným poradcem, který pomůže lidem přestat kouřit (specialista na léčbu užívání tabáku), výrazně zvýší vaše šance na úspěch.

Požádejte svůj tým zdravotní péče, aby vám pomohl vypracovat léčebný plán, který vám bude vyhovovat, nebo aby vám poradil, kde získat pomoc při ukončení kouření.