Německo a Polsko chtějí diskutovat o úbytcích ryb v Odře

Německo a Polsko chtějí diskutovat o úbytcích ryb v Odře
Německo a Polsko chtějí diskutovat o úbytcích ryb v Odře

Úhyn ryb v Odře byl dosud také komunikačním problémem mezi Německem a Polskem. To by se nyní mělo změnit. Ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová se chce se svým polským protějškem sejít v pondělí na radě pro životní prostředí.

Spolková ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová chce o ekologické katastrofě na Odře diskutovat se svou polskou kolegyní Annou Moskwovou. Téma se bude projednávat příští pondělí na německo-polské radě pro životní prostředí, která se plánuje již delší dobu, řekl ve čtvrtek v Eilslebenu v Sasku-Anhaltsku politik Zelených. Kromě dalšího upřesnění chtějí mluvit o tom, jak lze Odru regenerovat a dosáhnout lepšího ekologického stavu.

Lemke již vyzval k ukončení expanze Oder. „Nyní potřebujeme mělké vodní plochy pro regeneraci rybích populací. Podle mého názoru by to nyní mělo být hlavní prioritou. A tudíž žádná stavební opatření, protože by stála v cestě regeneraci,“ řekl ve čtvrtek Lemke. „O otázce zarybnění apod. jsme zatím žádnou diskusi nevedli a nenašli jsme nic, co by mělo smysl.“ To by mělo být projednáno s odborníky, spolkovými zeměmi, profesionálními rybáři a rybáři.

Již byla ustavena společná skupina odborníků, jejímž úkolem je podporovat analýzu příčiny. „Stále nemáme přesvědčivou příčinu škod, protože identifikace znečišťovatele je složitá,“ řekl Lemke. „Existuje několik stovek potenciálních chemických druhů, které pravděpodobně také interagovaly s teplem a nízkou hladinou vody.“