NASA a Rusko společně pokračují ve výzkumu vesmíru „navzdory hrůzám“ na Ukrajině

NASA a Rusko společně pokračují ve výzkumu vesmíru „navzdory hrůzám“ na Ukrajině
NASA a Rusko společně pokračují ve výzkumu vesmíru „navzdory hrůzám“ na Ukrajině

Experti tvrdí, že pobuřující slova nejvyššího ruského vesmírného představitele neodráží vztah s NASA

Více než dva měsíce po válce na Ukrajině NASA a ruská vesmírná agentura pokračují ve spolupráci na létání s kosmonautem na americké kosmické lodi a společném provozu Mezinárodní vesmírné stanice, navzdory ohnivé rétorice nejvyššího ruského vesmírného představitele.

Během nedávného hovoru s reportéry administrátor NASA Bill Nelson řekl, že kontroly misí v Moskvě a Houstonu nadále spolupracují a američtí a evropští astronauti zůstali přátelští s ruskými kosmonauty ve vesmíru.

Nelson řekl, že věří, že vztah bude pokračovat, protože v minulosti překonal mezinárodní konflikty.

„Podívejte se na historii,“ řekl Nelson. „Uprostřed studené války se Sovětským svazem, v roce 1975, se americká a sovětská kosmická loď setkaly a dostaly se a tyto posádky se navždy staly rychlými přáteli.“

John Horack zastává katedru Neila Armstronga v oboru letectví na Ohio State University a ve vesmírném byznysu se pohybuje od konce 80. let. Říká, že NASA má několik důvodů, proč na ISS nadále fungovat jako obvykle.

VESMÍRNÁ LODĚ NASA SE SETKÁ SE VZÁCNÝM ASTEROIDEM PŘIBLÍŽÍCÍM K ZEMI

„Tato vzájemná závislost byla silná. Pokud chceme jít rychle, možná půjdeme sami. Ale pokud chceme jít udržitelným způsobem, myslím, že je velmi důležité, abychom přišli na to, jak jít společně,“ řekl Horack. „Vesmír je místo, kde můžeme přijít na věci, nikoli na věci bojovat.“

Američané a Rusové nepřetržitě žili a pracovali ve vesmíru téměř 22 let.

„Toho se musíme vzdát,“ řekl Horack o výzkumu a učení na nízké oběžné dráze Země.

„Vesmír byl a vždy, myslím, bude mostem a může to být most přes velmi hlubokou propast,“ řekl Horack. „Nyní je ten most také křehký, ale existuje jen velmi málo míst, kde každý člověk na planetě něco sdílí s každým jiným člověkem na planetě. Může to být voda, kterou pijeme, vzduch, který dýcháme na noční obloze.“ podívat se na.“

Nelson řekl, že NASA a ruská vláda pracují na zajištění dohody o letu ruského kosmonauta na Crew Dragon společnosti SpaceX v rámci mise Crew-5. Tuto dohodu ještě musí schválit ministerstvo zahraničí USA.

Poselství o mezinárodní spolupráci je v rozporu se zbytkem americké vlády, která uvalila sankce na Rusko, čímž vyvolala bouřlivé poznámky od Dmitrije Rogozina, šéfa Roskosmosu. Ruský představitel pohrozil, že astronauta NASA Marka Vande Heie uvězní ve vesmíru a stáhne se z Mezinárodní vesmírné stanice. Doposud byly jeho hrozby prázdné a spíše pobuřující rétorika než skutečná politika.

Horack řekl, že Rogozinova prohlášení jsou méně reflektivní než ta, která se účastní každodenních vesmírných operací. Podle jeho zkušeností Rusové věří ve prospěch mírového průzkumu a chápou, že je součástí moderního života nejen pro jednu zemi, ale pro všechny.

„Vztahy mezi lidskými bytostmi… mohou být velmi odlišné od vztahů mezi vládami, i když v ideálním případě si myslím, že vlády by měly respektovat a reprezentovat vůli lidí,“ řekl Horack. „Možná to nedělají vždy.“

Podle mise OSN pro sledování lidských práv uprchlo do jiných zemí více než 5,5 milionu Ukrajinců. Od začátku války 24. února zemřelo nejméně 1842 civilistů a tisíce zraněných.

Historie má ve zvyku se opakovat. Navzdory zvěrstvům druhé světové války nyní USA počítají Německo a Japonsko za spojence. Horack řekl, že vesmírný let je příležitostí položit základy pro pozitivní změnu, bez ohledu na to, jak špatné věci na Zemi mohou být.

Nelson zopakoval tento názor v dubnu, před startem astronautů Crew-4.

KLIKNĚTE ZDE A ZÍSKEJTE PODCAST AKTUALIZACE FOX WEATHER

„Navzdory hrůzám, které denně vidíme očima v televizi, co se děje na Ukrajině v důsledku politických rozhodnutí, která činí prezident Ruska, navzdory tomu všemu, navzdory válce probíhající na Ukrajině, vidím, že profesionální vztah s astronauty a kosmonauty a pozemními týmy a dvěma příslušnými kontrolami mise,“ řekl Nelson. „Vidím, že to pokračuje.“

NASA a Rusko se již dohodly na pokračování vesmírné stanice do roku 2024. NASA se snaží tuto dobu prodloužit do roku 2030.

Na otázku, zda ruská válka proti Ukrajině ovlivní žádosti o financování ISS po roce 2024, Nelson odpověděl „z hlediska USA ne“.

„Budeme mít prostředky, které potřebujeme. Máme od Bílého domu dobré pečeť o schválení prodloužení do roku 2030,“ řekl Nelson. „Očekáváme, že to v blízké budoucnosti přijme tolik našich mezinárodních partnerů.“