Johannesburg

Johannesburg neformálně známý jako Jozi nebo Jo’burg, je největší město v Jižní Africe a jedna z 50 největších městských oblastí na světě. Je to hlavní město provincie a největší město Gauteng, které je nejbohatší provincií v Jižní Africe. Zatímco Johannesburg není jedním ze tří jihoafrických hlavních měst, je sídlem Ústavního soudu. Město se nachází v pohoří Witwatersrand, které je bohaté na minerály, a je centrem velkoobchodu zlata a diamantů.

Metropole je alfa globálním městem, jak je uvedeno v Globalizační a Světové městské výzkumné síti. V roce 2019, populace města Johannesburgu byla 5,635,127, dělat to nejlidnatější město v jižní Africe.Ve stejném roce byla populace městské aglomerace Johannesburgu stanovena na 8 000 000.  rozloha městské části (1 645 km2 nebo 635 km2) je ve srovnání s ostatními velkými městy velká, což vede k mírné hustotě obyvatelstva 2 364 na kilometr čtvereční (6 120 km2).

Město bylo založeno v roce 1886 po objevení zlata na farmě. Město je obyčejně interpretováno jako dnešní El Dorado Kvůli extrémně velkému ložisku zlata nalezenému podél Witwatersrand. Během deseti let se počet obyvatel zvýšil na 100 000 obyvatel.

Samostatné město od konce sedmdesátých let do roku 1994 je Soweto nyní součástí Johannesburgu. Soweto, původně zkratka pro „Jihozápadní černošské čtvrti“, vznikl jako sbírka osad na okraji Johannesburgu, obydlený převážně africkými pracovníky z odvětví těžby zlata. Soweto, ačkoli nakonec začleněný do Johannesburgu, byl oddělen jako obytná oblast pro Černé, kteří nemohli žít v Johannesburgu. Lenasia je převážně osídlena anglicky mluvícími Jihoafričany indického původu. Tyto oblasti byly označeny jako nebílé oblasti v souladu se segregační politikou jihoafrické vlády známé jako Apartheid.