Japonsko na summitu G7 slíbilo rozvojovým zemím desítky miliard jenů potravinové pomoci

Premiér Yomiuri Shimbun Fumio Kishida pronesl v pátek odpoledne projev u silnice ve Funabashi v prefektuře Čiba.
Premiér Yomiuri Shimbun Fumio Kishida pronesl v pátek odpoledne projev u silnice ve Funabashi v prefektuře Čiba.

Japonský premiér Fumio Kishida plánuje na summitu Skupiny sedm, který se bude konat v Německu od neděle do úterý, prohlásit, že Japonsko poskytne potravinovou pomoc rozvojovým zemím, které čelí potravinové krizi kvůli dopadu ruské ozbrojené agrese na Ukrajině. Probíhá koordinace s cílem rozšířit pomoc v hodnotě desítek miliard jenů.

Vzhledem k tomu, že Rusko zablokovalo přístavy na ukrajinském pobřeží Černého moře, dodávky zemědělských produktů z Ukrajiny prudce poklesly, což způsobilo prudký nárůst globálních cen obilí. To způsobilo potravinovou krizi v oblastech včetně Středního východu a severní Afriky.

Vláda hodlá zvýšit svůj příspěvek takovým organizacím, jako je Světový potravinový program, který dodává potraviny do rozvojových zemí.

Japonsko mezitím také přispěje na náklady na výstavbu dalších skladů na Ukrajině, protože skladované množství obilí vyprodukovaného v zemi roste kvůli poklesu objemu exportu. Japonsko také hodlá rozšířit pomoc Ukrajině, aby si zajistilo alternativní cestu pro vývoz obilí z Ukrajiny přes Rumunsko.

Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a dalších organizací je Ukrajina zemědělskou velmocí, protože je pátým největším světovým vývozcem pšenice a jedním ze tří největších vývozců kukuřice. Ruská blokáda ukrajinských černomořských přístavů prý zastavila vývoz obilí z Ukrajiny v rozsahu 20 milionů tun.

Na summitu G7 bude hlavním tématem mezinárodní potravinová bezpečnost způsobená ruskou agresí na Ukrajině.

Pryč během kampaně
Pro Japonského premiéra, který je rovněž předsedou vládnoucí Liberálnědemokratické strany, je neobvyklé, že se během volební kampaně před celostátními volbami vydá na rozsáhlé zahraniční turné.

Vzhledem k drsnému bezpečnostnímu prostředí, kterému Japonsko čelí, Kishida dospěl k závěru, že je nutné, aby se zúčastnil summitu G7 v Německu a také summitu Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO), který se bude konat ve Španělsku. Tím chce také zapůsobit na veřejnost, že „Kishida je aktivní v diplomacii“.

„Nemůžeme chránit naši zemi sami. Budu prosazovat spolupráci s mnoha dalšími zeměmi prostřednictvím vrcholné diplomacie. Japonská diplomatická síla bude testována,“ řekl Kishida během pátečního projevu u silnice ve Funabashi v prefektuře Čiba a zdůraznil význam Japonska v multilaterální diplomacii.

Po sobotních předvolebních projevech v prefekturách Jamanaši a Saitama a v Tokiu se od neděle zúčastní summitu G7 v německém Elmau a středečního summitu NATO v Madridu, kde bude diskutovat o otázkách, jako je ruská ozbrojená agrese na Ukrajině s G7 a vůdci NATO. Kishida bude prvním japonským premiérem, který se zúčastní summitu NATO. Do Japonska se vrátí ve čtvrtek odpoledne.

Vzhledem k tomu, že Japonsko je členem G7, jeho účast na summitu G7 byla dlouho pevným plánem. Ale ohledně summitu NATO, jehož není Japonsko členem, si Kishida vzal nějaký čas, než se rozhodl. Účast na tomto summitu bude také znamenat, že bude pryč z Japonska na pět z 18 dnů národní volební kampaně, čímž se omezí jeho možnosti přednášet předvolební projevy na podporu kandidátů nasazených jeho stranou.

Pokud kandidáti, za něž Kishida kampaně s projevy získají křesla ve sněmovně, jeho sjednocující síla jako premiéra se zvýší. V případě zákonodárců, kteří s jeho pomocí vyhrají poprvé, bude pro něj snazší je přesvědčit, aby se přidali k jeho vlastní frakci. Z hlediska upevnění základů jeho administrativy někteří úředníci kolem Kishidy navrhli, aby se „zúčastnil pouze summitu G7 a upřednostnil volební kampaň“.

Přesto ve světle drsného prostředí, kterému Japonsko čelí, včetně hrozeb ze strany Ruska, Číny a Severní Koreje, bude jeho účast na summitu NATO pro Japonsko jedinečnou příležitostí k posílení spolupráce se zeměmi Západu. Kishida doufá, že se podělí o naléhavý pocit, že „Ukrajina dnes může být zítra východní Asií“, s vůdci těchto zemí prostřednictvím svého nadcházejícího zámořského turné.

V rámci LDP existuje názor, že i když bude Kishida mimo Japonsko po dobu pěti dnů, bude stále schopen nabídnout na místě podporu kandidátům v takzvaných „prioritních volebních obvodech“, kde je podpora Kishidy požadována. . Sám Kishida a další dospěli k závěru, že pětidenní nepřítomnost je v povoleném rozsahu.

Někteří také doufají, že, jak řekl jeden ze stranických veteránů: „Pokud dokáže voličům ukázat, že svou přítomností hraje aktivní roli na mezinárodní scéně, současná atmosféra, která se zaměřuje pouze na rostoucí ceny, se změní.

Pokud výsledek jeho zahraničního turné – tedy zda může posílit svou přítomnost v mezinárodním společenství – povede také ke zvýšení jeho oblíbenosti, pravděpodobně to bude mít dopad i na výsledek voleb do Sněmovny rady.