Japonsko čelí čtvrté vlně COVID a pomalému zavádění vakcín. Bude Japonsko připraveno na olympiádu?

Jelikož se v Japonsku zhoršuje čtvrtá vlna pandemie koronavirů, stojí předseda vlády Yoshihide Suga před impozantní výzvou k úspěšnému pořádání stále více obtěžovaných tokijských olympijských a paralympijských her.

Nakazlivější varianty COVID-19 se šíří z druhého největšího japonského města Osaka. Případy již nyní v Tokiu opět narůstají a vyžadují opětovné uložení takzvaného „kvazi stavu nouze“ ve velkých japonských městech.

Úzkosti také rostou kvůli pomalému zavádění vakcín v zemi, což je daleko za mnoha dalšími zeměmi, včetně Singapuru, Jižní Koreje a Indonésie. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že až 70% Japonců má pocit, že zavedení vakcín bylo příliš pomalé.

Jak řekl vedoucí jednoho centra ošetřovatelské péče,

Zdá se, že vláda nechápe naléhavost věci.

Zpožděný začátek zavádění japonské vakcíny
Taro Kono, ministr odpovědný za zavádění, uvedl, že do června by mělo být nashromážděno 100 milionů dávek na pokrytí starší populace země (36 milionů lidí), zdravotnických pracovníků a osob s již existujícími podmínkami. To znamená, že méně než polovina populace bude pravděpodobně očkována, když začnou olympijské hry 23. července.

Hlavní příčina pomalého zavádění pochází z počátečního rozhodnutí vlády projít zpožděným schvalovacím procesem pro vakcínu Pfizer-BioNTech.

Japonsko začalo s očkováním osob starších 65 let až tento týden.
Japonsko začalo s očkováním osob starších 65 let až tento týden.

Přestože byly studie fáze 3 uzavřeny loni v listopadu a vakcína byla schválena Světovou zdravotnickou organizací 31. prosince, Japonské agentuře pro farmaceutické a lékařské přístroje (PMDA) trvalo dalších šest týdnů, než uzavřely vlastní zkoušky, než udělily souhlas. Zavádění dále brání tlak na výrobní kapacitu společnosti Pfizer a vývozní kontroly uložené Evropskou unií.

Nejméně čtyři japonské farmaceutické společnosti provádějí vlastní vakcínové testy, které však byly zmařeny nedostatkem investic a pomalým tempem byrokratického souhlasu PMDA.

Japonsko má také objednávky na 120 milionů dávek vakcíny AstraZeneca a 50 milionů dávek vakcíny Moderna, s nadějí, že budou schváleny pro distribuci a domácí produkci do května. Začaly také místní pokusy s vakcínou Novavax, s nadějí, že ji dokážeme do konce roku 2021 vyrobit v tuzemsku.

I když je dodávka bolestně pomalá, znamená to, že si Japonsko zajistilo práva na 564 milionů dávek – více než dost pro svou populaci 120 milionů lidí.

Osaka pochodeň štafeta byla držena v parku bez davů kvůli obavám COVID
Osaka pochodeň štafeta byla držena v parku bez davů kvůli obavám COVID

Historie obav z očkování
Nabídka vakcín však není jediným problémem, kterému země čelí. Existují také obavy ohledně relativně vysoké míry neochoty nechat se očkovat mezi japonskou veřejností. Méně než 25% silně souhlasí s tím, že vakcíny jsou účinné, důležité a bezpečné, podle průzkumu The Lancet.

To je odkaz bezpečnostních děsů vakcín v minulých desetiletích. Malý počet kojenců zemřel na očkování proti černému kašli v 70. letech, následované některými nežádoucími účinky kombinované vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR) v 80. letech.

Neopodstatněné obavy z bezpečnosti dokonce vedly k tomu, že vláda v roce 2013 zrušila národní očkovací program proti lidskému papilomaviru (HPV), přičemž proti HPV bylo nyní očkováno méně než 1% japonských dívek.

Dva nedávné průzkumy však ukazují, že více než 60% Japonců je ochotných dostat vakcínu COVID. Skupiny s větší váhavostí zahrnovaly ženy a mladší generace, přičemž něco přes polovinu naznačovalo, že se chtějí nechat očkovat.

Politický tlak na Suga
Již více než rok se japonská pandemická strategie do značné míry opírá o požadavky podniků a veřejnosti, aby přijaly dobrovolná preventivní opatření, jako je zavírání barů a restaurací do 20:00, a nikoli přísné blokování. Cílem vlády bylo minimalizovat dopad na ekonomiku.

Vláda Suga a jeho předchůdce Shinzo Abe však byli neustále kritizováni za to, co mnozí vnímají jako reaktivní přístup ke krizi. Během cesty došlo také k řadě chybných kroků.

Premiér Yoshihide Suga zaznamenal, že jeho popularita od začátku jeho funkčního období minulý rok výrazně poklesla
Premiér Yoshihide Suga zaznamenal, že jeho popularita od začátku jeho funkčního období minulý rok výrazně poklesla

To zhoršilo hodnocení schválení vládnoucí konzervativní Liberálně demokratické strany (LDP), která musí do října čelit národním volbám do dolní komory sněmu (japonský parlament). Četné korupční skandály, které se týkají členů LDP Diet, vyšších byrokratů a dokonce i samotného Suga, také podkopaly veřejnou podporu vládě, což by mohlo nakonec ohrozit její vedení.

Rovněž se zhoršily vztahy mezi Sugou a vůdci japonských prefekturních vlád, zejména guvernérů Osaky a Tokia. Trvají na tom, aby byl „kvazi stav nouze“ znovu zaveden alespoň měsíc po předčasném zrušení předchozího stavu nouze 21. března.

Guvernér Osaka také odvolal štafetu olympijské pochodně ulicemi svého města.

Příručka pro olympijské hry bezpečné pro COVID
Samotné olympijské hry v Tokiu však stále pokračují podle plánu. Vlády Suga a Tokia a Mezinárodní olympijský výbor se domnívají, že v sázce na korporátní sponzorství, vysílací práva a politickou prestiž je prostě v sázce příliš mnoho – navzdory tomu, že drtivá většina Japonců věří, že by hry měly být zrušeny nebo odloženy.

Suga se dokonce očekává, že během své oficiální návštěvy USA tento týden pozve na olympiádu amerického prezidenta Joe Bidena.

Zahraniční diváci mají nyní zakázáno účastnit se, ale organizátoři stále doufají, že budou mít domácí diváky pro hry, zejména proto, že v Japonsku byly obnoveny společensky vzdálené sportovní akce, jako je baseball, fotbal a zápas sumo.

Doposud však neexistuje požadavek, aby byli místní diváci očkováni. A MOV podle viceprezidenta MOV Johna Coatese pouze povzbuzuje – nevyžaduje – očkování sportovců.

Všichni sportovci, trenéři a pomocní zaměstnanci, stejně jako zahraniční média, budou muset před vstupem do Japonska místo toho prokázat negativní výsledky testu COVID-19. Rovněž se od nich bude vyžadovat, aby dodržovali „Playbook“ bezpečný pro COVID, který bude přísně kontrolovat jejich aktivity během her a bude vyžadovat testování každé čtyři dny.

Jak vláda zachází s hrami, může jen určit její osud v říjnových volbách.

Skandály a negativní publicita se kolem akce točily měsíce a vytvářely tak obrovský tlak na vládu a organizátory.

Minulý týden vyvolala zpráva, že před japonským olympijským týmem se před japonským olympijským týmem zvažuje prioritní očkování, vyvolala reakci sociálních médií a vyvolala odmítnutí vlády.

Do zahajovacího ceremoniálu zbývá méně než 100 dní, vláda Suga musí zaujmout důraznější přístup k pandemii a dramaticky urychlit zavedení vakcín. Na tom závisí úspěch her – a přežití vlády Suga.