Jaký je důvod pro růst cen brambor v Kazachstánu?

Jaký je důvod pro růst cen brambor v Kazachstánu?
Jaký je důvod pro růst cen brambor v Kazachstánu?

Kazašská vláda nebyla schopna najít způsob, jak v posledních dnech zabránit růstu cen základních potravin, včetně brambor.

Kazašské letecké společnosti se z pandemie ještě nedostaly

NUR-SULTAN 9. června – Sputnik. Ceny brambor jsou v loňském roce v regionech Kazachstánu vysoké. Nedostatek zeleniny situaci zhoršuje, uvádí kanál Astana .

V oblasti severního Kazachstánu, která je „vlastí“ brambor, se tato zelenina prodává za 500 tenge za kilogram. Lidé musí stát v dlouhých frontách, aby si ze stabilizačního fondu koupili brambory za mnohem nižší cenu. Nejvýše 3 kilogramy brambor se však nedají jedné osobě a ne každý, kdo čeká v řadě, vrátí „kořist“.

„Byl jsem v řadě v 7 hodin ráno. Sekce se otevřela v 10 hodin a bylo to jako válka o brambory. Za 3 kilogramy brambor,“ řekl jeden z kupujících.

Podle úředníků je v loňském roce nedostatek brambor kvůli nízkým výnosům. Nyní spekulanti využívají tuto situaci k nafouknutí nekontrolovatelných cen shora.

Úředníci doufají, že růst bude sezónní a že ceny klesnou, až na jihu dozraje první bramborová úroda.

Nové produkty z jihu Kazachstánu se však v regionu Aktobe prodávají za 300–400 tenge za kilogram. To je charakterizováno skutečností, že zemědělci nechtějí přijít o svůj příjem a přizpůsobit se zde uvedeným cenám.

Brambory se prodávají za 280 tenge za kilogram, mrkev a řepa za 320 tenge za kilogram. Přepravní náklady jsou také zahrnuty v ceně brambor. Je známo, že ceny pohonných hmot nejsou levné.