herec – Vždy být jiný

Herci stojí na jevišti každých pár večerů, dostávají nadšený potlesk nebo si hrají několik scén před kamerou a při premiéře filmu se vznáší nad červeným kobercem – bylo by to hezké. Každodenní rutina herců však zahrnuje i obtížné texty rolí, temné zkoušky, opakování a dlouhé čekací doby na natáčení a někdy i boos a špatné recenze.

herec - Vždy být jiný
herec – Vždy být jiný

Co mám dělat?
Hercova práce začíná čtením hry nebo scénáře, ve kterém je obsazen. Ve studii rolí se seznámí s postavou, kterou bude hrát. Zkoumá jejich historické pozadí nebo jejich sociální prostředí, studuje materiál, který dramaturg vytvořil za tímto účelem, a učí se text. Režisér často začíná zkušební období čteními, ve kterých se konkretizuje konstelace postav a zkouší se první nápady pro scénickou realizaci. V další produkční fázi se bude na zkušební scéně postupně rozvíjet drama režiséra. Herci hledají vhodné výrazy obličeje, gesta, řeč a řeč těla, aby byla interpretace jejich postavy živá. Mezitím scénografie,

Hercova práce začíná čtením hry nebo scénáře, ve kterém je obsazen.
Hercova práce začíná čtením hry nebo scénáře, ve kterém je obsazen.

Pouze na konci zkušebního času bude scéna nastavena a světlo a zvuk budou přesně nastaveny. Zatímco se herec snaží během dne, večer stojí v již hotových inscenacích na jevišti. I při neúspěšném režijním díle musí herec hrát roli znovu a znovu, dokud není díl nakonec odstraněn z hrací plochy.

Film se obvykle nacvičuje méně, ale opakuje se, dokud režisér a kameraman nezískají správné snímky v krabici. Spiknutí není chronologicky filmováno, ale herci musí přeskakovat mezi scénami, dokud nebudou dokončeny všechny výstřely na místě. Ačkoli herci přinášejí svou osobnost do inscenace, ale vždy jsou součástí souboru a musí se také při práci v komunitě postavit proti osobním preferencím nebo názorům.

Kde pracuji?
Ve státních a městských divadlech nebo v národních divadlech, v nezávislých divadelních společnostech, v soukromých a malých jevištích, ve filmu a jako reproduktor v rádiu.

Jaké předpoklady potřebuji?
Herectví a možná hudební talent, dobrá tělesná kontrola, zájem o literaturu a jazyk, paměť, tvořivost a zábava stát na pódiu.

Jak se mohu tuto profesi naučit?
Až čtyři roky studia na umělecké nebo hudební škole, kterému předchází náročná přijímací procedura s zkouškou způsobilosti.