Havanský syndrom: co to je a co to může způsobit?

Havanský syndrom se týká příznaků, které se poprvé objevily na konci roku 2016 mezi americkými zpravodajskými důstojníky a zaměstnanci velvyslanectví v Havaně na Kubě. Během příštího roku hlásili američtí diplomaté v různých částech světa podobné příznaky.

Havanský syndrom: co to je a co to může způsobit?
Havanský syndrom: co to je a co to může způsobit?

24.08.2021 11:59:00
Výzkumníci zkoumající tento stav uvedli, že Havanský syndrom, původně považovaný za masovou hysterii nebo reakci na psychosomatické příčiny, jako je stres, může být způsoben mikrovlnnou zbraní. Příznaky jsou podobné jako u otřesu mozku a byly hlášeny většinou diplomaty, zpravodajskými důstojníky, vojenským personálem a jejich rodinami v zahraničí.

K dnešnímu dni havanský syndrom zasáhl více než 130 lidí, přičemž někteří úředníci hlásili příznaky, když byli ve Spojených státech. Nejen, že jsou příznaky znepokojivé, ale i následné účinky trvají dlouhou dobu.

Koncem roku 2016 vyslaní diplomaté slyšeli v noci pronikavý ostrý zvuk a cítili na tvářích intenzivní tlak. Následovaly bolesti, nevolnost a závratě. Zatímco zvuk nakonec utichl, někteří si stěžovali na pokračující bolest a závratě, stejně jako na potíže se soustředěním. Příznaky dosti zasahovaly do jejich práce během období nasazení.

V následujících letech mnoho zpravodajských důstojníků a vojáků hlásilo příznaky jako zmatenost, nevolnost a dezorientaci, obvykle začínající náhlým nástupem bolesti a tlaku v hlavě a uších. Byly hlášeny další příznaky, jako jsou poruchy koncentrace, mozková mlha, problémy s pamětí, citlivost na světlo a potíže související se spánkem (ospalost a nespavost).

Mezi dlouhodobé následky Havanského syndromu patří:

• Migréna

• Problémy s viděním na dálku

• Mžourání

• Opakující se závratě

• Krvácení z nosu

Odborníci tvrdí, že obecné příznaky jsou podobné jako u poranění hlavy, ačkoli nikdo nehlásil úder do hlavy nebo související již existující zdravotní stavy.

Co může být příčinou havanského syndromu?

Zpočátku měli odborníci podezření, že Havanský syndrom může být způsoben náhodnou nebo úmyslnou toxickou chemickou látkou, pesticidem nebo drogou. U postižených osob ani v jejich domovech se však žádné stopy takových látek nenašly.

Nejpravděpodobnější příčinou havanského syndromu je mechanické zařízení, které vysílá ultrazvukovou nebo mikrovlnnou energii: Vystavení takové radiofrekvenční energii může potenciálně vytvořit mikrobubliny v tekutině v uchu člověka prostřednictvím vysoce specializovaných biologických zbraní. Když tyto bubliny putují krví do mozku, mohou způsobit drobné vzduchové embolie, které způsobují poškození buněk, podobné dekompresní nemoci (nemoc hlubinných potápěčů se rozvine, když se vynoří příliš rychle).

Dalším vysvětlením je, že příznaky mohou být způsobeny přímým pronikáním vysokofrekvenčních vln do lebky, což narušuje elektrickou a chemickou aktivitu mozku a přepojuje určité nervové dráhy. Toto přepojení může být důvodem, proč jsou příznaky přetrvávající a mají dlouhodobé následky. Přestože je Havanský syndrom vysilující, není smrtelný a všichni postižení jedinci jsou stále naživu.

Po Vídni byla na americké ambasádě v Berlíně zjištěna i onemocnění záhadného původu, která jsou podobná případům poprvé zaznamenaným mezi zaměstnanci americké ambasády v Havaně, píše Der Spiegel.

Podle zprávy byl v posledních měsících nejméně dvěma diplomatům diagnostikován syndrom, známý také jako Havanský syndrom. Kvůli náhlému nástupu závratí, bolestí hlavy, zrakového postižení, nevolnosti, silných bolestí hlavy a dalších potíží se někteří pacienti stali neschopnými práce.

V červenci se taková onemocnění objevila i na ambasádě ve Vídni a od prvních případů v Havaně registrovaných v letech 2016 a 2017 byl syndrom zjištěn na několika dalších amerických zahraničních misích.

Americké ambasády na všech kontinentech již mají mezi zaměstnanci Havanský syndrom a mezi pacienty je pozoruhodný počet pracovníků národní bezpečnosti zapojených do boje proti ruským zpravodajským aktivitám.

Podle zjištění společného zjišťovacího výzkumu zpravodajského magazínu a investigativního portálu Bellingcat pracují ruské vládní agentury také na metodě, kterou lze v rámci tajného vývojového programu na dálku použít k napadení cílové osoby škodlivými vlnami. . Mohou to být zvukové vlny, rádiové vlny nebo mikrovlny.