Evropská unie a WHO dodávají zdravotnický materiál do fronty COVID-19 v Ázerbájdžánu

Evropská unie a WHO dodávají zdravotnický materiál do fronty COVID-19 v Ázerbájdžánu
Evropská unie a WHO dodávají zdravotnický materiál do fronty COVID-19 v Ázerbájdžánu

Evropská unie (EU) a Světová zdravotnická organizace (WHO) předaly ázerbájdžánskému ministerstvu asi milion vyšetřovacích rukavic, 52 monitorů pacientů, 258 nosních kyslíkových kanyl, 258 Venturiho masek, 123 pulzních oxymetrů a náhradní díly pro lékařské vybavení zdravotnictví, pomoci pacientům zotavit se z těžkých nemocí způsobených COVID-19 a umožnit zdravotnickým pracovníkům bezpečně reagovat na pandemii.

Darování těchto zdravotnických potřeb je součástí projektu Iniciativy Solidarita pro zdraví financovaného Evropskou unií a realizovaného venkovskou kanceláří WHO v Ázerbájdžánu. Dříve byly do Ázerbájdžánu v rámci iniciativy Solidarita pro zdraví dodány dvě zásilky do Ázerbájdžánu v červenci a září 2020.

„Tyto 3. a 4. dodávky ochranných pomůcek a lékařského vybavení, které dnes předáváme Ázerbajdžánu, jsou dalším příkladem partnerství a týmové spolupráce mezi EU, WHO a Ázerbájdžánem, které mají pomoci v boji proti pandemii,“ uvedl Kestutis Jankauskas, vedoucí Delegace Evropské unie v Ázerbájdžánu a popřál Ázerbájdžáncům zdravý a šťastný nový rok.

Prostředky byly původně použity k uspokojení okamžitých naléhavých potřeb, jako je nákup nezbytných zásob. „V současné fázi, spolu s pokračováním dodávek kritických dodávek, věnujeme zvýšenou pozornost poskytování dalšího školení zdravotnickým pracovníkům a podpoře strukturálnějších potřeb zdravotní péče v zemi,“ dr. Hande Harmanci, zástupce WHO a vedoucí kanceláře země v Ázerbájdžánu řekl.

„Nyní se celý svět spojil v boji proti pandemii COVID-19.“ Domnívám se, že tento problém můžeme překonat také spojením našich snah. Dnes dodávané zdravotnické potřeby jsou potřebné jak v poliklinikách, tak v nemocnicích v Ázerbájdžánu, “uvedl dr Nadir Zeynalov, vedoucí štábu ázerbájdžánského ministerstva zdravotnictví, a poděkoval EU a WHO za jejich trvalou podporu.

Spolu s dary Solidarity pro zdraví předala WHO ministerstvu zdravotnictví 1 milion lékařských masek na podporu úsilí země vypořádat se s COVID-19. Dodávka je součástí distribuce 2,5 milionu masek WHO Country Office zdravotnickým zařízením a dalším státním agenturám a nevládním organizacím pracujícím se zranitelnými skupinami obyvatel. Dříve byl do TABIB dodán 1 milion lékařských masek, 250 tisíc na lékařské oddělení Ministerstva spravedlnosti, 100 tisíc do Agentury sociálních služeb a 5 tisíc do každé z veřejných služeb „Čistý svět“ a „Podpora žen“ Heath ”Public Union. Spolu s maskami jim byly poskytnuty letáky a plakáty o správném používání lékařských a nelékařských masek.