Evropská unie a velikost jablek

Evropská unie a velikost jablek
Evropská unie a velikost jablek

Pokud si myslíte, že si zákazník v obchodě vybere jablko podle svých představ, pak jste na omylu. První předvýběr již udělala Evropská unie. Konkrétně se jedná o legislativu se sympatickým a krátkým názvem: Prováděcí nařízení Komise (EU) č. 543/2011 ze dne 7. června 2011, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Rady (ES) č. 1234/2007 pro odvětví ovoce a zeleniny a odvětví výrobků z ovoce a zeleniny.

Přejeme si vystoupit z Evropské unie
Přejeme si vystoupit z Evropské unie

Tato norma má mnoho zajímavých částí. Krásně ukazuje, jak moc má Evropská unie potřebu detailně řídit naše životy. Nicméně tento článek je věnován velikosti jablek. V příloze I, část B, část 1, oddíl III se píše:

Velikost se určuje buď podle největšího průměru příčného řezu, nebo podle hmotnosti.

 

Minimální velikost je 60 mm měřeno podle průměru, nebo 90 g měřeno podle hmotnosti. Plody menších velikostí jsou přípustné, jestliže je stupeň Brix produktu větší než nebo rovný 10,5° Brix a velikost není menší než 50 mm nebo 70 g.

A je to. Menší jablka než 6 cm se v obchodech nesmí prodávat. Nejde tak ani o to, jestli by o takto malá jablka měli zákazníci zájem. Princip tohoto euronesmyslu spočívá v tom, že prodej menších jablek Evropská unie předem rovnou zakáže.

Jablka menších rozměrů jsou určena pouze pro průmyslové využití, ale na pultech obchodů se nesmí objevit. Přitom například pro děti a jejich malé ruce by právě jablka menších rozměrů byla vhodná.