co je to, co chcete nade vše ostatní v životě ?

Pokud bychom udělali průzkum všech sedmi miliard lidí a zeptali se jich, co je to, co chcete nade vše ostatní v životě… Většina lidí by odpověděla, že lepší vztah, více peněz, lepší zdraví, krásnější dům, lepší práci nebo možná vůbec žádnou práci, rodinu, přátelství apod.

chlapeček, šťastné dítě
chlapeček, šťastné dítě

Někteří lidé by žádali méně hmatatelné věci jako poznání boha nebo osvícení. Ale pokud bychom těmto lidem řekli, pokud byste věděli, že váš další intimní vztah vám způsobí utrpení, chtěli byste jej stále… Pokud bychom věděli, že mít víc peněz by vám přineslo trápení, chtěli byste to stále… Pokud byste věděli, že osvícení by vás učinilo nešťastnými, chtěli byste to stále… Každý by přirozeně řekl, že nikoliv.

peníze
peníze

Jen z tohoto prostého faktu by nám mělo být jasné, že to, co skutečně chceme, není intimní vztah, lepší zdraví, více peněz, poznání boha nebo osvícení. To, co skutečně hledáme, je štěstí, který z nich čerpáme. Je zde něco, co si umíte představit, že chcete více než štěstí? A pokud si něco takového umíte představit, nechtěli byste to jednoduše proto, že by vás to učinilo šťastnými? Uvědomme si jasně, že to, co každý skutečně a opravdově chce, je štěstí. Povšimněme si také, že je tu mnoho chvil v našem životě, kdy jsme byli opravdu šťastní.

lepší práce
lepší práce

A každému z těchto případů předcházelo to získání nějakého objektu, substance, aktivity, vztahu. Když nám bylo pět let, byl to výlet k moři, který nás zdánlivě činil šťastnými, když nám bylo deset let, byla to výhra v soutěži ve škole, která nás činila šťastnými, když jsme byli teenager, byl to první romantický vztah, který nás činil šťastnými. Když nám bylo dvacet, byla to první práce, když jsme byli třicátníci, byl to byl první dům nebo vlastní obydlí, které nás činilo šťastnými atd.

co činí lidi šťastnými?
co činí lidi šťastnými?

Ale ve všech těchto případech, to zakoušení štěstí samo o sobě byla vždy ta samá zkušenost. Ta zkušenost štěstí, když nám bylo deset let a vyhráli jsme školní soutěž byla přesně ta samá zkušenost jako zkušenost štěstí, kterou jsme cítili o dvacet let později, když jsme si koupili svůj první dům nebo se oženili a vdali, měli prvního potomka, cokoliv už to bylo. Povšimněme si také, že cokoliv nás činí šťastnými, nás nečiní šťastnými vždy. Někdy nás to činí nešťastnými. Pokud by tomu tak nebylo, tak bychom byli všichni šťastně ženatí a vdaní za toho prvního člověka, do kterého jsme se zamilovali.

všichni šťastně ženatí a vdaní
všichni šťastně ženatí a vdaní

Všichni víme, že zejména náš intimní vztah, ten samý vztah může zrodit to největší štěstí i tu největší bolest, kterou jsme kdy zažili. Pokud by to štěstí bylo skutečně způsobeno tím objektem nebo tím vztahem, tak dokud by byl přítomný tento vztah, bylo by přítomné i štěstí. Ale jednoduše ten fakt, že nějaký objekt, aktivita nebo vztah nás může učinit šťastnými jeden den a nešťastnými druhý den, by mělo být veškerou informací, kterou potřebujeme, abychom byli schopni jasně vidět, že štěstí nemůže být nikdy odvozeno od objektu, substance, aktivity nebo vztahu. To, co způsobuje, že to vypadá, jako by objekty a aktivity přímo utvářely štěstí, je jednoduše to, že řekneme vnitřně ano tomu objektu, aktivitě nebo vztahu. Když tomu řekneme ano, zakoušíme štěstí, když tomu řekneme ne, zakoušíme neštěstí.

matka s dcerou
matka s dcerou

To zakoušení nemá naprosto nic společného s daným objektem, aktivitou nebo vztahem. Naopak to má vše společné s tím, co se nachází v naší mysli a srdci ve vztahu a reakci k té dané věci…
…pokračování v nově připravovaném překladu promluv Ruperta Spiry.