Čína a Brazílie se dohodly na obchodování se svými vlastními měnami a vyhýbají se americkému dolaru

Na konci ledna podepsaly centrální banky Číny a Brazílie memorandum, které zřídilo „clearing house“ v Brazílii.
Na konci ledna podepsaly centrální banky Číny a Brazílie memorandum, které zřídilo „clearing house“ v Brazílii.

Čína a Brazílie dosáhly dohody o obchodování ve svých vlastních měnách a vzdaly se amerického dolaru jako společné měny, uvedla brazilská vláda ve středu 29. března. Čína se stala hlavním obchodním partnerem Brazílie.

Snížení závislosti na dolaru a zvýšení oběhu jüanu (RMB) je jednou z čínských zahraničněpolitických směrnic v souvislosti s obchodními spory se Spojenými státy. Nedávno Čínský prezident Si Ťin-pching podepsal dohody se Saúdskou Arábií a Ruskem, které umožňují používání jüanu v obchodu. RMB má asi 2% podíl na globálních platbách, roste hlavně kolem asijské regionální velmoci.

Na konci ledna centrální banky obou zemí podepsaly memorandum, které zřídilo „clearing house“ v Brazílii. V praxi se tento termín vztahuje na banku vybranou čínskou vládou – ICBC – s likviditou v čínské měně k přímému zúčtování deviz. Tam mohou podniky v Brazílii vyměnit jüany za brazilskou měnu.

Podle zprávy vydané v listopadu loňského roku Čínskou lidovou bankou (PBC, čínská centrální banka) bylo mimo pevninskou Čínu 27 „zúčtovacích středisek“ ve 25 různých zemích a regionech, jako je Kanada, Německo, Spojené království. , Francie, Lucembursko, Švýcarsko, Katar, Tchaj-wan, Jižní Korea, Singapur a Austrálie na konci roku 2021. V Jižní Americe má podobnou dohodu Chile a Argentina. Dokonce i USA mají „clearing house“ pro přímou výměnu měny, jak naznačuje čínský BC.

Podle Tatiany Rosito, tajemnice pro mezinárodní záležitosti na brazilském ministerstvu financí, je pro obchodníky a investory zásadní větší předvídatelnost směnného kurzu. Tvrdí, že jedním z témat, o kterých se čínští obchodníci v Brazílii nejvíce zajímají, jsou daně ze směnných transakcí a že obchod s místní měnou může pomoci zvýšit bilaterální směny. V loňském roce došlo mezi oběma zeměmi k obchodnímu přebytku ve výši 150 miliard USD a Čína v přímých investicích v Brazílii provedla celkem 70 miliard USD.

Na další frontě brazilská banka sociálního rozvoje BNDES také plánuje spustit nové finanční linky pro dvoustranný obchod.

„Tyto prvky sníží transakční náklady na směny, které zahrnují skutečné a RMB, což pomůže posílit tyto vztahy,“ řekla Tatiana.

Sekretářka, která zastupovala brazilské ministerstvo Finae, novinářům řekla, že zřízení ICBC jako clearingového střediska je „prvním krokem“; je to nyní další možnost pro podniky, i když myšlenkou není, aby to bylo povinné. Připustila, že clearingová centra mohou být v tuto chvíli omezena ve schopnosti obsluhovat obchodníky. „Může však zajímat mnoho podnikatelů, zvláště když to sníží transakční náklady, ať už s financováním, zahraničním obchodem nebo investicemi.

Novou dohodu uvítal i náměstek čínského ministra obchodu Guo Tingting. Řekla, že země jsou strategickými partnery a mají „příkladné“ vztahy.

Jednatel jednoho z největších producentů masa v zemi uvedl, že dohoda by mohla být atraktivní, pokud by umožnila přístup k liniím financování exportu s nižším úrokem v čínských bankách, které nezahrnují americkou měnu. Na druhou stranu může používání dolarů prospět domácím zemědělským exportérům, protože kromě přijímání plateb v hodnotnější měně a vzniku výdajů v brazilském realu může zmírnit dopady takzvaných „brazilských nákladů“.

Snižování nákladů

Dohoda může přinést výhody brazilským exportérům a dovozcům, s nízkým rizikem pro Brazílii, podle expertů dotazovaných Estadão.

Podle Tulia Cariella, ředitele obsahu v Brazilsko-čínské obchodní radě (CEBC), by přímé transakce snížily finanční náklady, protože převod plateb z čínské měny do dolaru a poté do reálného, ​​nebo naopak, způsobí ztráty výměnou. sazby. Za druhé, směnné kurzy jüanu, které má čínská vláda pod větší kontrolou, se méně liší, což společnostem poskytuje větší předvídatelnost.

Welber Barral, bývalý ministr zahraničního obchodu na brazilském ministerstvu rozvoje, řekl, že by to „mohlo být alternativou ke snížení transakčních nákladů tím, že se vyhneme dvěma krokům směny měny“ Zdůrazňuje však, že používání dohody by nemělo zcela nahradit při obchodování s Čínou potřebujete dolary. Důvodem je to, že i když Brazílie může obchodovat přímo pomocí jiných měn známých jako konvertibilní, jako je euro, švýcarský frank a libra šterlinků, více než 90 % všech současných transakcí zahraničního obchodu v Brazílii je stále prováděno a oceněno v dolarech.

Další výhodou přímých transakcí pro brazilské exportéry je podle konzultanta Sérgia Quadrose, ředitele SQ Asia Business Consulting, možnost otevření trhů v Číně. Pravidla politiky kapitálové kontroly čínské vlády omezují přístup místních dovozců k dolaru.