Britská vláda v krizi

Slib britského premiéra Borise Johnsona, že zůstane u moci navzdory ztrátě důvěry veřejnosti, důvěry své strany, ztrátě nejméně 15 vládních ministrů během 24 hodin a ztrátě integrity po bezpočtu skandálů a lží, nabízí pohled do západního kapitalismu a toho, co Londýn. označují za demokracii.
Slib britského premiéra Borise Johnsona, že zůstane u moci navzdory ztrátě důvěry veřejnosti, důvěry své strany, ztrátě nejméně 15 vládních ministrů během 24 hodin a ztrátě integrity po bezpočtu skandálů a lží, nabízí pohled do západního kapitalismu a toho, co Londýn. označují za demokracii.

Johnsonův kancléř nebo ministr financí Rishi Sunak odstoupil uprostřed krize životních nákladů a jeho ministr zdravotnictví Sajid Javid odstoupil uprostřed krize ve zdravotnictví.

Tyto rezignace přišly po Johnsonově ponižující omluvě za jmenování Chrise Pinchera do vysoké vládní role. Pincher údajně sexuálně napadl dva lidi a minulý týden poté, co se tato zpráva objevila, okamžitě skončil. Johnson však přiznal, že si byl vědom předchozího nevhodného chování Pinchera, a přesto se rozhodl jej jmenovat, protože byl spojencem.

Policejní sbor Los Angeles a Scientologická církev oceněny iniciativou Faith and Blue

To vedlo k rezignaci obou vysokých ministrů kabinetu a poté následovala vlna odchodů dalších vládních ministrů, jejichž funkce jsou příliš dlouhé na to, abychom je vyjmenovali. V době psaní tohoto článku rezignují na své funkce další členové ve vládě. Přesněji kolem 30 členů.

Během středečního zasedání parlamentu (nebo otázek premiérů) bývalý ministr zdravotnictví, nyní sedící v zadních lavicích jako poslanec – Sajid Javid – pokáral ministry kabinetu, kteří nepodali demisi, slovy „nedělat něco je aktivní rozhodnutí“.

Javid také řekl, že „došel k závěru, že problém začíná nahoře a já věřím, že se to nezmění, a to znamená, že je to pro ty z nás, kteří jsou v pozici, kteří mají zodpovědnost za tuto změnu“.

Ale Javid a Sunak si dali na čas a přestali. Měli odstoupit mnohem dříve než poslední skandál. Oba politici se považují za možné náhrady za Johnsona a setrvání na jejich postech by tuto příležitost ovlivnilo.

Nicméně škoda v Downing Street již byla způsobena v oblasti PR a ostuda země, která se pouští do vojenského dobrodružství na druhém konci světa se svým partnerem na druhé straně rybníka, USA, aby údajně šířila demokracii prostřednictvím kulka, zatímco její vůdce doma se stal terčem posměchu a novým Donaldem Trumpem z Velké Británie.

Existuje také vláda, která se v podstatě zhroutila, protože každý ministr, který odstoupil, měl plány do budoucna a masové změny nebo výměny znamenají, že všechny tyto politiky šly do koše a noví jmenovaní museli během krize začínat od nuly v doslova každé vrstvě. britské společnosti.

Kde je vládnutí? Každý sektor stávkuje nebo plánuje nějakou formu protestní akce. Kdo bere odpovědné vůdce, aby vyvedl zemi z mnoha krizí, kterými veřejnost trpí.

Země má premiéra, který nemá podporu své strany, natož veřejnosti, která je naštvaná i zděšená. Zatímco v nedávném hlasování o důvěře si udržel důvěru konzervativních poslanců jen nepatrným rozdílem, trvalo by jen asi 32 poslanců, aby v určité chvíli v ne tak vzdálené budoucnosti přešli na stranu, aby jeho premiérství skončilo.

Při letmém pohledu na britské noviny, které mají přátelské vztahy s konzervativní stranou nebo blízkými spojenci toryů, je evidentní, že většina velkých novin a bulvárních plátků se rozhodla otočit zády k muži sedícímu v Downing Street uprostřed rostoucího hněvu veřejnosti. .

The Times uvádí „Game Over“ a poznamenává, že „jen před dvěma týdny utrpěli konzervativci historickou porážku v doplňovacích volbách na dvou dříve solidních křeslech. To zdůraznilo hloubku nepřátelství vůči panu Johnsonovi ve velmi odlišných částech země,“

Daily Mail říká, že „naléhá na loajální konzervativce, aby v těchto těžkých časech stáli po boku svého vůdce a umožnili mu pokračovat v práci na řízení země. Záložní převrat se nezdařil a i přes pramínek nízkých rezignací mohla strana znovu objevit svou společnou věc a smysl. Včera se však přehrada protrhla.“

The Sun říká, že „odstoupení kabinetu činí jeho pozici mírně řečeno složitou. Pokud v krátké době nedoručí pro Brity, bude to naprosto neudržitelné.“

Daily Telegraph, možná nejbližší list Konzervativní straně, měl sloupkař, který napsal: „Konečně a dramaticky se to všechno rozpadá. Po měsících čekání, zda některý z vyšších členů kabinetu měl páteř, nyní zjišťujeme, že existují nejméně dva obratlovci.“

Daily Express si stále zachovává určitý optimismus, ale uvedl, že „ti, kteří stále respektují jeho génia pro kampaň, ale jsou zděšeni chybami a hloupostmi, budou nyní pozorně sledovat premiéra, aby prokázal, že dokáže sjednotit stranu a rychle změnit Británii k lepšímu“.

Konec vypadá, že se blíží pro současného britského premiéra, průzkumy ukazují, že jeho popularita je nízká a veřejná sága se protahuje déle, než se možná čekalo, ale čím více lpí na moci, tím více tato strana ztratí v příštích všeobecných volbách.

A to je podle rostoucího počtu konzervativních poslanců, kteří ztratili veškerou důvěru ve svého vlastního stranického vůdce, a upřímně řečeno, jak se zmínil jeden konzervativní člen, Johnsonovo vedení mění Spojené království v nějaký druh banánové republiky.

Konec může být ošklivý.

Britský ministr bydlení Michael Gove uvedl, že je nespokojen s tím, že Boris Johnson zůstává ve své funkci, uvedla britská média. Stalo se tak prý po zprávách, které ve středu ráno požádal premiéra o rezignaci. Mluvčí ministra, který má oči na nejvyšší vládní pozici, tato tvrzení nepopřel.

Gove se po celou tu dobu držel s Johnsonem a není zrovna nejsympatičtější osobou v zemi. To naznačuje, jak hluboko klesl britský premiér.

Jen rychlé připomenutí pozoruhodnějších příběhů a skandálů, které poškodily Johnsonovu pověst.

Premiér a zaměstnanci Downing Street pořádali shromáždění a večírky, když byla země pod omezením blokování.

Konzervativní strana dostala pokutu 17 800 liber od volební komise, která zjistila, že toryové nesprávně deklarovali dary na renovaci Johnsonova bytu v Downing Street.

Johnson a Sunak dostali pokutu za účast na narozeninové oslavě premiéra v Downing Street v červnu 2020 v rámci vyšetřování metropolitní policie údajných večírků v srdci vlády během pandemie. První sedící premiér, který porušil zákon.

Autoritu premiéra poškodilo hlasování o důvěře, kdy se ho 41 procent jeho poslanců pokusilo sesadit.

Porážka ve dvou krušných doplňovacích volbách a následná překvapivá rezignace spolupředsedy konzervativní strany Olivera Dowdena uvrhly Johnsonovo vedení do nové krize.

Nebuďte překvapeni, když se bude konat další hlasování o nedůvěře nebo se Johnson rozhodne odvolat dříve, než bude nucen sbalit si kufry.